Журналист бе нападнат заради разследване за развалени храни
Три месеца институциите не могат да изземат тонове продукти с изтекла годност
Три месеца не са стигнали на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ), за да изземе от склад във Велико Търново продукти с изтекъл срок на годност, разпространявани в търговската мрежа. Това стана ясно, след като репортерът на „Господари на ефира“ Димитър Върбанов бе нападнат при опит да говори с управителя на склада. В скандала се намеси от Ню Йорк и премиерът Бойко Борисов, който наредил бързо разследване на случая.
Журналистът е бил атакуван, след като за пореден път е подал сигнал, че от склада се изнасят храни и се продават по магазини, сладкарски цехове и дори в детска кухня. Според Върбанов трима мъже са го хвърлили върху бетонна площадка. След това в болницата е установено, че има комоцио, както и наранявания на ръцете.
„Един собственик на склада, заедно с двама служители, буквално ме изхвърлиха от мястото, където правех интервю с тях“, разказа Върбанов. Заради нападението са арестувани управителят на склада и един работник и е започнало разследване за нанасяне на лека телесна повреда по хулигански подбуди, каза вчера шефът на търновската полиция Димитър Машов.
Върбанов е подавал няколко сигнала за застоялата храна в склада. През юни там е имало проверка на агенцията за храните, на полицията и прокуратурата. Открити са около 7 тона храна с изтекъл срок на годност. Върху стоките е наложена възбрана, но въпреки това продажбата им е продължила. Дни по-късно „Господари на ефира“ заснемат склада с дрон. На кадрите се вижда и друг, скрит склад, където се съхраняват още продукти. Повече от два месеца не са стигнали на местната агенция по храните обаче да изземе стоките и да ги унищожи.
След нападението срещу Върбанов от БАБХ потвърдиха, че той е подавал сигнали и са ходили на проверки. Според съобщението храните са били „насочени за унищожаване“. От агенцията твърдят, че складовете са били запечатани. „След налагане на възбраните служители на Областната дирекция по безопасност на храните във Велико Търново извършват редовни проверки на обекта за спазването им“, твърдят от институцията. Няма смислено обяснение какво е правено три месеца, защо продуктите не са били унищожени, нито дали собственикът на склада е платил наложената му глоба от 4 хил. лв.
Сигналите за нередностите във въпросния склад са стари – поне от две години. В други репортажи на „Господари на ефира“ по темата бивши работници разказват как са ги карали да трият сроковете по опаковките на стоките и да лепят нови етикети, направени във фирмата. На кадрите се вижда и как развалените храни се разсипват в малки разфасовки и се подготвят за пласиране по магазините.
Премиерът Бойко Борисов също побърза да реагира. От Ню Йорк той заяви, че е разпоредил на директора на националната полиция Христо Терзийски да му докладва в рамките на час и половина. Виновните трябвало да се накажат с цялата строгост на закона. „Това е недопустимо – знаете, аз само за кимване или за намек към журналист депутати махам от парламентарната група, такова нещо не може да се толерира. Просто трябва да сме изключително непримирими към такива деяния и да се знае, че като пипнеш журналист, това следва“, заяви Борисов.
ДВОЕН СТАНДАРТ
Реакцията на премиера бе тотално различна от тази в случая с арестуваните край Радомир журналисти от „Биволъ“ Димитър Стоянов и румънския му колега Атила Биро. Те бяха задържани при опит да снимат изгаряне на документи за злоупотреби с еврофондове, за което преди това сами бяха подали сигнал до полицията. Случаят получи международен отзвук, но Борисов запази мълчание. Цветан Цветанов пък заяви, че двамата журналисти са провалили полицейска акция.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте