До 15 дни арест за атака срещу служебно лице на мач
От 5 до 15 денонощия арест или от 60 до 140 часа общественополезен труд, както и забрана за посещаване на спортни събитя в страната и зад граница от 2 до 3 години за посегателство над състезатели, съдии, полицаи или повреждане на чуждо имущество по време на мач.
Това е една от мерките, приети в спешен порядък от депутатите в петък с промените на Закона за опазването на обществения ред при провеждане на спортни мероприятия срещу спортното хулиганство.
Друга завишена санкция предвижда глоба от 1000 до 2000 лв. и забрана за посещение на спортни прояви от 1 до 2 години за нахлуване на спортния терен, хвърляне на предмети, отправяне на ругатни, предизвикване или участие в сбивания.
В случаите, когато уличеният в хулиганство е непълнолетен, промененият закон предвижда от 5 до 10 денонощия арест и забрана за посещения на мачове от 1 до 2 години. Част от санкциите ще могат да се налагат и от началниците на съответните полицейски управления.
Законопроектът, списан от Славчо Атанасов от ВМРО и подкрепен от ГЕРБ, бе провокиран от случая с ранените от бомбичка двама полицаи по време на един от мачовете между „Левски“ и ЦСКА-София през пролетта. Самият Атанасов коментира след приемането му на първо четене преди седмица, че управляващото мнозинство бърза заради току що започналия нов футболен шампионат.
Въпреки това една от новите мерки ще стане факт чак след година. Парадоксалното в случая е, че освен, че действието ѝ ще се забави, потенциалният ефект от нея граничи с нула. Става въпрос за новата процедура по допускане на зрители на стадиона, според която те ще влизат с „персонализиращ документ/знак“.
Вариантите са два – или поименен билет, или чрез лична карта, която ще бъде разчитана на скенер за лични документи на входа на всяко съоръжение. Въпросната мярка обаче ще бъде с, меко казано, съмнително въздействие заради факта, че в България местата, обозначени на билетите, масово не се спазват от привържениците. Още повече, че на немалко стадиони секторите за агитките, където има най-голям риск от хулигански прояви, въобще нямат седалки.
Освен това депутатите разписаха и подробно определение на спортно хулиганство. То включва не само физически посегателства, нахлуване на терена, мятане на предмети и бомбички или трошене на седалки и сбивания, а и ругаене, псуване, неприлични изрази, жестове и поведение, които са особено вулгарни, както и скандирания и песни, насаждащи расова, етническа или религиозна омраза.
Промените въвеждат и допълнителни изисквания за разполагането и използването на видеокамери в стадионите и залите. Организаторите на спортни събития ще могат да унищожават видеозаписите не по-рано от три месеца след мачовете, ако те не съдържат данни за престъпление или хулиганство.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте