Кризата в българския шах се засилва, след като Върховният административен съд (ВАС) потвърди за неправомерна процедурата, по която министърът на спорта Красен Кралев даде лиценз на „Българска федерация по шахмат – 1928“.

Делото беше заведено от другото сдружение с нестопанска цел – „Шахматна федерация България“, което също кандидатства да получи правото да управлява. През март тричленният състав на ВАС се произнесе в негова полза, но последваха жалби от страна на министерството на спорта и на „Българска федерация по шахмат – 1928“. Сега петчленният състав на съда обяви решението за окончателно.

Министерството на младежта и спорта (ММС) трябва да започне наново разглеждането на заявленията за избирането на федерация, която да ръководи шаха в страната. Миналото лято Кралев отне лиценза на Българската федерация по шах, ръководена от Силвио Данаилов.

На 7 декември 2017 г. Кралев връчи лиценз на „Българска федерация по шахмат 1928“, в чието ръководство са депутатите Иван Генов и Руслан Тошев. Последва жалба от страна на сдружение „Шахматна федерация България“, явяваща се опозиция от последните години.

През март ВАС постанови, че назначената от Кралев комисия по разглеждане на заявленията е допуснала „съществено нарушение на административнопроизводствените правила“. Аргументът на съда е, че комисията е разгледала първо заявлението на „Българска федерация по шахмат 1928“, което обаче е било подадено три седмици след това на „Шахматна федерация България“, а това противоречи на закона.

В средата на април Кирил Георгиев от опозиционното сдружение предупреди, че българските състезатели по шахмат са изправени пред угрозата да останат с нулев рейтинг (ЕЛО) в ранглистата на Международната шахматна федерация (ФИДЕ).

„Считано от 1 май, всички български играчи ще имат рейтинг нула. Това означава, че те ще трябва да започнат своята кариера отначало. Единственото сигурно спасение за шахматистите e да отидат във федерация на друга държава“, каза вицепрезидентът на сдружение „Шахматна федерация България“ Георгиев. Впоследствие от опозицията посочиха, че срокът е бил удължен.

Бившата световна шампионка Антоанета Стефанова отрече пред „Дневник“ да е подавала заявка да се състезава за Италия, каквито твърдения се появиха. „Вярвам в това ръководство, така че се надявам проблемът да се реши бързо. В противен случай наистина можем да бъдем принудени да се състезаваме за други държави“, каза тя в края на миналата седмица.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar