14 българи с по над 140 г. затвор за трафик на мигранти в Гърция, но у нас ще лежат не повече от 2 (Обзор)
14 българи получиха в Гърция нечувани за нашата държава присъди за трафик на мигранти. 10 от тях са осъдени на по 140 години и 6 месеца затвор за всеки. За други двама е определено общо наказание в размер на 278 години и 6 месеца затвор и глоба от 1, 4 млн. евро. А за последните двама присъдата е общо 266 години и 6 месеца затвор и глоба от 1 340 000 евро.
Гигантските присъди за трафик в южната ни съседка се получават, защото там за всеки човек се дава отделно наказание и после се събира като общо.
За рекордните присъди съобщиха от ГДБОП, които са участвали в разследването заедно със своите колеги от службата за борба с организираната престъпност на Солун.
То започнало в края на 2023-а, а на 11 януари 2024 г. в Солун при спецоперация били задържани четирима от бандата, която действала и в двете държави. Така че прави впечатление не само бързината, с която са действали разследващите, но и бързината на гръцкия съд. Акцията била под координацията на Европол и в рамките на създадената целева оперативна група. В резултат на нейните действия до момента вече били разбити няколко мрежи, контролиращи контрабанда на мигранти в България, Гърция и Турция. Арестите били извършени въз основа на събрани от българската служба данни, че сънародниците ни осигуряват „работни“ автомобили, с които превозват мигрантите. В употреба влезли 45 коли.
Организаторът на канала и членове на групата били българи между 29 и 35 години, а техен помощник бил грък на 47 години. При претърсванията били открити много регистрационни табели за автомобили, свидетелства за регистрация на коли, договори за покупко-продажба и различни други документи.
В хода на разследването са установени и обвинени още десет души, съпричастни към канала за незаконен трафик на мигранти.
Засега не е ясно колко точно ще прекарат в затвора 14-те наши сънародници, но при всички случаи няма да е до края на живота им, защото те няма да излежават присъдите си в Гърция. Според законодателството на Европейския съюз държавите членки си връщат лишените от свобода. Тоест българите подават искане да изтърпят присъдите си у нас. Именно по силата на това, че всеки осъден в рамките на съюза лежи наказанието си в своята родина, те биват връщани. У нас съдът приравнява дадената в другата държава – членка на ЕС, присъда към нашето законодателство. Според родния Наказателен кодекс за трафик на хора максималната санкция е осем години, а глобата е от 3 до 12 хил. лева. За каналджийство тя е от 3 до 12 г. затвор и глоба от 10 до 20 хил. лева. Когато мигрантът е поставен в зависимост или принуда, наказанието е лишаване от свобода от 5 до 12 години и глоба от 20 до 50 хиляди лева. Така че максималното, което може да се получи, е 12 години затвор, но съдебната практика е наказанията да са много под него, най-често 2-3 г. Нерядко е дори условна присъда. Новината за огромните санкции на българите дойде в ден, когато гръцките власти разбили още една банда за трафик на мигранти, но този път без наше участие.
При нея били задържани около 20 души афганци и сирийци, както и били разкрити четири работилници за фалшиви документи за Европейския съюз, с които били снабдени над 500 човека. Според първоначалните данни печалбата на тази банда била в размер на около 40 млн. евро. Така че подобни акции не са прецедент за южната ни съседка.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте