Кадровици предлагат при предстоящия избор на членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) от професионалната квота да се използва съществуващата електронна система, която от години не се поддържа, изтекли са всички лицензи за нея, разработчикът казва, че не може да бъде надградена, а експерти твърдят, че не гарантира тайната на вота и заради всичко това днес беше определена като „компрометирана“ от Атанаска Дишева.

На заседанието на Пленума на ВСС днес кадровиците трябваше да гласуват по какъв начин ще се избират следващите членове на съвета. След часове дебати до конкретно решение не се стигна, а въпросът беше отложен за следващата седмица. До тогава ВСС ще проведе среща с министъра на правосъдието Георги Георгиев, за да се разбере дали ще има промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) за регламентиране на възможност във всеки окръжен съд да се разкриват избирателни секции.

В този пореден продължителен дебат по темата някои кадровици заявиха, че ще подкрепят да има смесено гласуване – както на хартия, така и чрез наличната стара електронна система. Мотивите им – при проведеното допитване мнозинството от магистратите предпочитат да има смесен вот, а такава възможност дава и ЗСВ.

Дискусията започна с припомняне на вече изразените позиции и факти в няколко поредни заседания на Пленума на ВСС (виж тук, тук и тук).

Отново беше отбелязано, че преди година експерти към IT комисията са посочили в доклад, че съществуващата система не се поддържа, не може да бъде надградена, не отговаря на европейските изисквания, изтекли са всички лицензи за нея, а одит е установил редица нередности и съответно трябва да бъде изградена нова система.

В изказвания беше отхвърлена опцията да се използват системата в Естония и машинно гласуване, защото няма време за одит. И това е така, защото по закон до 21 юли 2025 г. трябва да бъде открита процедурата за избор на нов състав на ВСС, т.е. след само два месеца.

Така остава вариантът вотът да е само на хартия. Но тук възниква друг проблем. Според ЗСВ една избирателна секция се открива на всеки 500 магистрати, което означава, че секциите може да бъдат максимум четири при съдиите, т.е. дори не може да са във всеки апелативен съд.

И.ф. главният прокурор Борислав Сарафов вече заяви в становище до ВСС, че ако няма възможност за смесено гласуване, то то следва да бъде на хартия и да е централизирано – само в София.

Според допитването мнозинството от съдиите настоява за законодателни промени, според които избирателните секции са в окръжните съдилища. Засега обаче няма информация дали Министерството на правосъдието ще подготви и внесе изменения в този смисъл в ЗСВ, макар да разполага с всички материали по темата.

При тази ситуация днес Пленумът на ВСС трябваше да вземе конкретно решение за начина на гласуване.

Атанаска Дишева и Цветинка Пашкунова предложиха гласуването да е само с хартиени бюлетини, защото това е основният способ според ЗСВ, а и в момента е единствената законова възможност. Дишева напомни, че според ЗСВ общото събрание на съдиите решава къде и колко избирателни секции да има, а не ВСС.

Огнян Дамянов обаче заяви, че след като магистратите предпочитат смесен вот, трябва да им се даде възможност да използват настоящата система.

Даниела Марчева на свой ред посочи, че след като е направено допитване, ВСС трябва да се съобрази с мнението на магистратите, т.е. да осигури смесено гласуване. Ако съдиите нямат доверие в тази система, няма да я използват, каза Марчева.

Отделно тя предложи все пак да се пристъпи в бърз порядък към изграждането на нова система, която няма как да бъде използвана в предстоящите избори, но в бъдеще ще може. По думите ѝ ако има само четири секции, това създава риск от дискриминация за част от съдиите. Затова поиска и промени в ЗСВ, които да дадат възможност такива да бъдат открити във всеки окръжен съд, както искат магистратите.

Боян Магдалинчев цитира §78 от ПЗР и ЗСВ, според който „Прекият избор на членове на Висшия съдебен съвет от съдиите, прокурорите и следователите се провежда чрез електронно дистанционно гласуване, в случай че преди избора Висшият съдебен съвет внедри система, която да гарантира тайната на гласуването и свободното волеизявление. Електронното гласуване не отменя възможността за гласуване с хартиени бюлетини. В правилата по чл. 29б, ал. 1 се определя и редът за електронно дистанционно гласуване“.

Според Магдалинчев законът дава възможност за електронно гласуване, системата е налична и трябва да се използва. Той се аргументира с решението на смесения петчленен състав на ВКС и ВАС, който разгледа оспорването на последните избори на членове на ВСС и не намери нарушение. Магдалинчев заяви, че в решението си съдът казва, че системата отговаря на законовите изисквания.

Вероника Имова подкрепи позицията му и предложи ВСС първо да гласува дали ще използва тази система и после да разрешава другите въпроси, свързани с начина на избор на членове на съвета.

Олга Керелска напомни, че законът поставя условия към системата и едно от тях е тя да гарантира тайната на гласуването. А експертите по делото пред петчленния състав заявиха, че системата не прави това.

Боян Новански пък заяви, че с действащата система не може да се гласува. Той подкрепи предложението вотът да е само с хартиени бюлетини, но каза, че трябва да има промени в ЗСВ и да се даде възможност за разкриване на секции в окръжните съдилища.

Председателят на IT комисията на съвета Калина Чапкънова отново припомни доклада на експертите към ВСС, според които настоящата система е стара, не може да се надгради, няма вече лицензи, а одитът ѝ е показал редица нередности. Тя изтъкна, че това е техническо, експертно мнение, на базата което ВСС трябва да вземе съответното решение.

Тя на свой ред предложи да се отложи вземането на конкретно решение за следващото заседание на Пленума, като междувременно бъде проведена среща с министъра на правосъдието Георги Георгиев, за да стане ясно дали ще има законодателни промени в съответствие с предложенията на магистратите.

Предложението ѝ беше прието с 8 на 6 гласа.

17
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Анонимен
Анонимен
22 май 2025 17:02
Гост

Ако се гласува чрез настоящата електронната система, това пак ще компрометира избора за членове на настоящия ВСС и ще отвори вратите да бъде отменен, а съответно работата на този орган да бъде блокирана. За жалост има определени кръгове, които искат точно последното и да има хаос в съдебната система.

Анонимен
Анонимен
22 май 2025 16:00
Гост

Видиш ле Сарафов искал сама подчинените му Калинка от София да имат право на глас .Дебелоочие

Анонимен
Анонимен
22 май 2025 15:58
Гост

Егати простотията

Ангелина
Ангелина
22 май 2025 15:57
Гост

Избирайте пак Пеевски и Борисов и се чешете по главите какво е общото между ВСС и тия престъпници двамата

Динев
Динев
22 май 2025 15:56
Гост

Пълна пародия

Неда
Неда
22 май 2025 15:56
Гост

Ще. Като свирне Пеевски да се избира нов ВСС къде ще ходите да оправяте системата. Ще му кажете „чакай, системата е комрпоментирана“? Да да. Ще бързате да изпълните слугинските си задължения

Хършев
Хършев
22 май 2025 15:55
Гост

Съберете на едно място над 15 мазни наглеци и вижте как ще възпроизведат избори

Любович
Любович
22 май 2025 15:55
Гост

О, не се и съмняваме

Каменов
Каменов
22 май 2025 15:55
Гост

Всичко ще се ползва само и само да изберат поставени лица

Wcc
Wcc
22 май 2025 15:54
Гост

Може да се гласува с ел.подпис през ЕИСС като всеки магистрат гласува с акт с написани имена на избраните от него кандидати в специално създадено дело-избори. Актовете по делото се разпечатват в края на изборния ден и се отчитат от комисията като бюлетини.

ел. подпис
ел. подпис
22 май 2025 16:52
Гост

А какво става с изискването гласуването да е тайно?

Wcc
Wcc
22 май 2025 18:00
Гост

Няма да е тайно, прав си. Отделен е въпросът защо трябва да е толкова тайно, но така пише в закона.Остава тогава бюлетината и всички по автобусите за София.Всичко друга ще е компромис.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
22 май 2025 15:01
Гост

Колкото повече секции има, толкова по-трудно ще е да се хванат нередностите, особено ако ще се гласува с хартиени бюлетини, защото вероятността от манипулация в по-малки окръжни съдилища се увеличава, имайки предвид теоретичната възможност за щедри обещания за бързо кариерно израстване, а и на последните национални избори за депутати се видя, колко се спазват принципите на демокрацията и тайната на вота. Не се разбира какъв е проблемът да занижат безумно високата бройка от 500 на 400 магистрати например или в случай на невъзможност за промяна на действащите правила, организират транспорт до допустимите 4 секции по начин непозволяващ неясно в какво… Покажи целия коментар »

Анонимен
Анонимен
22 май 2025 15:11
Гост

Е това е да нямаш НИКАКВО доверие на магистратите. Може би само на тия в София? Членовете на секциите са само магистрати. Там няма вуйни, лелки и бачо Цено. И ако на магистратите не вярваме – ЗАКРИВАЙ!!!

Скуби Бу
Скуби Бу
22 май 2025 15:18
Гост

Ами работата е точно за закриване. На предишните избори – 200 гласа през 1 минута от кабинета на председателя на ВАС?!?! 200 продажни говеда са си дали данните, за да гласува системния администратор от тяхно име… Затова аз съм за явно гласуване. Тогава ще се знае кой от коя престъпна клика в съдебната система е и няма да могат изобщо да се фалшифицират резултати. Който го е страх да гласува явно, ЯВНО не става за магистрат. Просто като гъбена чорба, ама толкоз проЗт мат’риала, че няма накъде повече… Затова – виж първия ми пост.

Чичо
Чичо
22 май 2025 16:55
Гост

За вуйни и лелки не знам, но е достатъчно да се видят резултатите от един скоро проведен писмен изпит от конкурс и ще се види, че има един Чичо и неговото Чичово пълно отличниче. А конкурсните комисии и те като секционните са съставени от магистрати, на които би трябвало да имаме доверие.

Скуби Бу
Скуби Бу
22 май 2025 14:59
Гост

При компрометирана съдебна система откъм персонален състав, без особено значение е каква компрометирана система за избор на ВСС ще се използва. Така че закриване и преучредяване е единственото правилно решение!