Допитването показа
Повечето магистрати предпочитат смесено гласуване за следващия ВСС

Мнозинството от магистратите предпочитат да има смесен начин на гласуване за следващия състав на Висшия съдебен съвет – и на хартия, и чрез електронна дистанционна система.
Ако вотът е само с хартиени бюлетини, повечето съдии предпочитат избирателните секции да бъдат открити в окръжните съдилища. От прокуратурата пък искат да е централизирано, само в София.
Това показват резултатите от допитването на ВСС сред съдиите, прокурорите, следователите и професионалните организации, стана ясно на днешното заседание на Пленума на съвета.
На 13 март кадровиците обсъдиха вариантите за гласуване на магистратите за нов състав на ВСС (виж още тук). Инициативата за дискусията беше на министъра на правосъдието Георги Георгиев и е във връзка със задължението (според §17 от преходните и заключителни разпоредби на Закона за съдебната власт) на съдебната власт и на Народното събранието до 21 юли 2025 г. да открият процедури за избор на нов състав на ВСС . Съдийската и Прокурорската колегия подготвиха въпроси, които изпратиха на всички съдилища, на прокуратурата и на Националната следствена служба (виж тук и тук).
Резултатите от допитването показват следното.
132 съдилища не са изпратили становища, на въпросите са отговорили 148 съдилища. 113 от тях искат смесено гласуване. Същата позиция са изразили Българската съдийска асоциация и Асоциацията на административните съдилища в България.
Три съдилища искат гласуване на хартия, дистанционно електронно и машинно гласуване.
Само хартиените бюлетини са подкрепили 25 съдилища.
На въпроса ако гласуването е само на хартия, къде да бъдат избирателните секции 88 от съдилищата, БСА и АБАС са предложили те да бъдат в окръжните съдилища.
14 са предложенията за гласуване в апелативните съдилища, а 17 – гласуването да е централизирано само в София.
58 съдилища, БСА и АБАС искат да се усъвършенства настоящата система за гласуване.
ССБ се противопоставя на нейното използване и посочва, че към момента единственият възможен начин за гласуване е чрез хартиени бюлетини.
19 съдилища са предложили изграждането на изцяло нова система.
По отношение на идеята за законодателни промени, най-често застъпеното становище е да отпадне регламентираният брой от 500 магистрати на една избирателна секция.
Има и предложения този брой да бъде намален на 200 за съдиите, 150 за прокурорите и 50 за следователите.
Резултатите от допитването в прокуратурата и следствието показват, че магистратите там предпочитат смесено гласуване – хартия, електронно и машинно.
От Националната следствена служба, Окръжна прокуратура-София и Районна прокуратура-Благоевград са предпочели хартията.
Мнозинството от прокурорите предпочитат гласуването да е централизирано, като същата позиция застъпва и НСлС.
ОП-София и РП-Костинброд са на мнение, че избирателните секции трябва да са в апелативните центрове, Окръжна прокуратура-Пловдив пък иска да има такива в окръжните прокуратури.
От прокуратурата също казват, че трябва да се надгради и усъвършенства сегашната система.
От държавното обвинение са изключително пестеливи в предложенията си за законодателни промени във връзка с предстоящия избор на нов ВСС, както и за статута на членовете на съвета. Има някои идеи за промени, свързани с формата на предизборната кампания на кандидатите за кадровици, други казват, че не са необходими промени в ЗСВ.
Само от НСлС и ВоП-Пловдив посочват, че ВСС трябва да остане постоянно действащ орган и да се върнат кариерните бонуси за членовете му.
От Камарата на следователите пък предлагат общото събрание на магистратите да се провежда в петък, събота да е денят за размисъл, а гласуването да е в неделя.
Вероника Имова представи становището на Съвета за партньорство, според което избирателните секции не трябва да се определят въз основа на брой магистрати, а да са в конкретни райони на окръжните съдилища. Според СП съществуваща система не осигурява достатъчно убедително пред магистратската общност своята годност по отношение на опазване на тайната на вота и не намеса в съдържанието на вота.
По време на дискусията в съвета кадровици заявиха, че е напълно невъзможно сегашната система за гласуване да бъде надградена и усъвършенствана, защото са изтекли всички лицензи, тя не получава актуализации от години и не отговаря на европейските изисквания.
Атанаска Дишева засегна въпроса за това къде трябва да бъдат открити избирателните секции. По думите ѝ ако се стигне до законодателни промени за броя на магистратите, ще се получи изключителна неравномерност в секциите от гледна точка на броя на гласоподавателите. А това е един от решаващите въпроси, защото е свързан и с тайната на вота.
Тя обясни, че има окръжни съдилища с десетина магистрати и заедно с районните съдии числеността не надвишава 20 души.
А само СРС е с над 200 съдии. И в секцията в столицата би трябвало да гласуват още магистратите от СГС, ОС-София, военния съд, Военно-апелативния съд, АССГ, АССО и апелативния съд в София. „Това са може би над 600 магистрати повече в сравнение със секции, където ще има 20 гласоподаватели, част от които ще бъдат и членове на избирателната комисия. При това положение опазването на тайната на вота несъмнено е поставено под въпрос“, каза Дишева.
Според Цветинка Пашкунова трябва да бъдат обсъдени няколко проблема.
Първият е дали ВСС има готовност за смесено гласуване. Отговорът е отрицателен, като на първо място сегашната система няма как да бъде усъвършенствана, а няма време до 21 юли да бъде изградена нова.
Вторият е, че според чл. 29л от ЗСВ гласуването е тайно и се извършва с хартиени бюлетини. В преходните и заключителни разпоредби на закона има текстове, които дават възможност за електронно и машинно гласуване. Но те трябва да отговарят на определени условия като да бъде гарантирана тайна на вота и свободното волеизявление.
Така тя направи заключението, че единствената възможност е тези избори да се проведат чрез хартиени бюлетини. За да бъдат улеснени магистратите, са необходими промени в ЗСВ във връзка с изискването на 500 магистрати да се създава една избирателна секция.
Но ако ЗСВ не бъде променен в тази част, тогава ВСС няма да може да откликне на желанието на магистратите да има секции в окръжните съдилища. И ще се наложи гласуването да бъде или централизирано, или по апелативни райони.
Вероника Имова поясни, че при вземането на решение за начина на гласуване, по-голяма тежест трябва да има мнението на магистратите.
Олга Керелска напомни, че ВСС има възможност да наеме системата на електронно гласуване, която се използва в Естония (виж още тук).
На финала ВСС реши на този етап да изпрати материалите от допитването на министъра на правосъдието Георги Георгиев, за да знае каква е волята на съдиите, прокурорите и следователите и да прецени дали да инициира законодателни промени.
А на заседанието си следващия четвъртък ВСС вече ще вземе окончателно решение за начина на гласуване за следвания състав на съвета.
16
Коментирайте


А най-вече предпочитат да взимат огромните си за българския стандарт заплати; да бавят решенията с години, ако изобщо се решава нещо с тях; да изпълняват поръчки; доста от тях да вземат рушвети и най-много от всичко обичат да не работят, да не се усъвършенстват и да растат кариерно.
ТЕ ТОВА ПРЕДПОЧИТАТ В РЕЗУЛТАТ ОТ АНТИСЕЛЕКЦИЯТА НА „ОРГАНА“ ВСС.

Отдавна нява реално гласуване за ВСС. Всичко е нагласено и спуснато от политиците и ръководещите ПРБ и ВКС. Цирк, но наивниците нямат свършване.

Първо да мине съдебната ваканция, после гроздобера, да се изчакат коледните бонуси, да мине Коледа и следващия Великден.
След това да се определи делегация до Естония за запознаване с гласувачката, да се намерят непроследими хакери и ….. Моля заповядайте с други предложения.

Както и да се гласува Пеевскки решава

ВСС са пълен шит

Лудетини малко.

Тъжна история

Глупости пак

Чудесно ще е. Ама да видим

Надявам се, че скоро ще се реши тоя проблем

Кой ги пита

Да ги пускат по апелативни райони и да не се занимават със законодателя, щото се вижда колко са зле нещата там откъм количество и качество на продукцията, а успоредно с това да си организират там поръчкa за нова електронна система, но отстрани изглежда, че думата на напоследък нереално активния Гошо СОС-а ще има по-голяма тежест от тази на делегитимирания състав в предсмъртни мъки на ВСС със затихващо функциониране.

Бухале, ти да не си минал към ССБ – и те са за хартиено гласуване по апелативни райони (последното не го пише в статията, защото напоследък тази организация изглежда е банната за този сайт)

Не, в предходна статия от 13.03.2025 г. (първият посочен в текста линк) изразих такава теза, защото ми изглеждаше практична, понеже този вариант е „златната среда“ между крайно неудобното съсредоточаване на гласуващите на едно място в София и безконтролното разпръскване по окръжни съдилища, а що се касае до становището на визираната от Вас, доколкото видях, то е публикувано повече месец по-късно с дата 15.04.2025 г., така че каузалната връзка е в обратната посока и вероятно те, ако следят коментарите, не Бухалът, са заимствали идеята.

*визираната от Вас организация
Всички, които познавам, искат смесено.