Трябва ли да спрат изборите на административни ръководители, назначенията на магистрати в конкурсни процедури, одобряването на атестации и произнасянето по дисциплинарните производства, защото в най-сериозна степен засягат независимостта на съдиите, прокурорите и следователите? Тези въпроси си задават членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) след решението на Съда на Европейския съюз, с което той прие, че оставането на инспекторите от ИВСС на постовете им след края на мандата им, без това да е предвидено изрично в закон, както и без ясен краен срок, нарушава независимостта на съда (повече за решението виж тук).

В началото на днешното заседание на Пленума на ВСС Атанаска Дишева предложи да бъдат обсъдени последиците от решението на съда в Люксембург по отношение на правомощията на съвета.

Тя посочи, че във вторник на работно заседание членовете на Съдийската колегия са дискутирали по темата и мнозинството е било на мнение, че трябва да се ограничат някои правомощия като тези по конкурсите, атестациите, дисциплинарките и избора на председатели на съдилища. Освен това кадровиците са били на мнение, че следва да поискат становища от хабилитирани преподаватели по конституционно право и право на ЕС за последиците от решението на СЕС и да се инициира среща с Народното събрание за спешни промени в закона.

Би следвало да излезем с публична позиция или становище, включително и с призив към Народното събрание, което в изключително кратък срок да изпълни това, което е дадено като възможност в решението на СЕС, а именно да бъде създадена законодателна рамка, с която да бъде регламентирано точно и ясно при какви условия и за какъв период от време може да бъде прилагана тази заместваща мярка, която представлява изпълняване на правомощия от орган с изтекъл мандат“, каза Дишева.

Тя допълни, че с депутатите трябва да бъде обсъден и въпросът в най-кратък срок да бъде открита процедурата за избор на парламентарната квота на ВСС.

Цветинка Пашкунова поясни, че решението на СЕС е относимо и към ВСС, като орган на съдебната власт и допълни, че съюзното право е с предимство пред националното.

Доколкото материята е сложна и имаме различни становища, се консолидирахме около идеята да изискаме становища от експерти в областта на конституционното право и правото на ЕС. Не се правим, че нищо не се е случило, не игнорираме съществуването на решението на СЕС и сме предприели стъпки към установяване на комуникация с представители на изпълнителната и законодателната власт за промени в закона, така че изцяло да отговорим на изискванията, поставени от СЕС – при изтекъл мандат да има ясни правила по отношение на обема от упражняване на правомощия и времеви параметри на удължения мандат“, разказа още Пашкунова какво е било обсъждано на работното заседание на СК във вторник.

Тя допълни, че членовете на колегията са обсъдили и разликата между ситуацията с ИВСС и с ВСС.

При нас има правила, които до известна степен дават възможност да продължим да работим внимателно, така че да не засягаме независимостта на магистратите и да упражняваме онези наши правомощия, за които няма съмнение че са в тяхна полза. Част от тях сочат на дискреция и изключителна преценка от наша страна – докато няма изрично становище на НС, сме длъжни да се съобразим с мотивите на СЕС“, каза Пашкунова.

Тя заяви, че в ЗСВ има срок от шест месеца, считано от 21 януари 2025 г. за стартиране на процедурата за избор на нови членове на ВСС както от професионалната, така и от парламентарната квота.

С промени в закона са ограничени и правомощията на ВСС по отношение на избора на тримата големи в съдебната система, припомни Пашкунова и отбеляза, че според някои нейни колеги тази разпоредба до известна степен удовлетворява поставените в решението на СЕС условия.

Но най-добрият вариант, по думите ѝ, е категорично законодателно решение по отношение на ВСС и ИВСС с ясни и точни правила така, както са предписани в решението на СЕС.

Докато това стане, мнозинството в СК на ВСС било на мнение, че засега трябва да спре с избора на административни ръководители, назначенията в конкурсните процедури, атестациите и дисциплинарните производства, защото в най-сериозна степен засягат независимостта на съдиите.

А що се отнася до правомощията на Пленума на ВСС, Пашкунова изтъкна, че ако не става дума за определяне на възнагражденията, няма пречка той да продължи да работи.

Въпросът непрекъснато се дискутира. Притеснени сме от ситуацията. Но така или иначе трябва да намерим изход от кризата и да подходим държавнически и с разум. Иначе може да се стигне до блокиране на съдебната система. Предстои назначаването на младши съдии след приключване на обучението в НИП. Ние не може да ги държим във висящо положение. Колегите имат нужда от кадрово обезпечаване. Може да работим с компенсаторни механизми, но не дълго и затова трябва да обсъдим и да вземем решение въз основа на експертни становища“, заключи Пашкунова.

Вероника Имова изрази друга позиция. Според нея конституционно установен орган, какъвто е ВСС, може да продължи да изпълнява конституционните си правомощия в пълен обем. Тя извлече аргументи за позицията си от чл. 4, §2 от Договора за ЕС, който предвижда в кои случаи съюзното право отстъпва пред национална правна уредба, която съответства на принципа на националната конституционна идентичност. Въпросната разпоредба гласи: „Съюзът зачита равенството на държавите-членки пред Договорите, както и националната им идентичност, присъща на техните основни политически и конституционни структури, включително по отношение на местното и регионалното самоуправление. Той зачита съществените функции на държавата и по-специално онези, които имат за цел да осигуряват нейната териториална цялост, да поддържат обществения ред и да опазват националната сигурност. По-специално, националната сигурност остава единствено в рамките на отговорността на всяка държава-членка“.

Имова изтъкна още, че фундаменталните правомощия на конституционно установен орган като ВСС не могат да бъдат дерогирани, без да се даде тежест на чл. 4, §2 от ДЕС.

После Имова се спря на решението на Конституционния съд от 2022 г. за мандата на ИВСС като посочи, че в него е дадено тълкуване на правомощията на съвета в условията на изтекъл мандат. И допълни: „Към момента в правната система на България съществува компенсаторен, регулаторен правен механизъм, който е съобразен с решението на СЕС, механизъм, който действа защитно при условията на постоянно действащи конституционни органи, каквито са ВСС и ИВСС, тъй като те не са мандатни, а членовете им имат мандат. Тези постоянно действащи органи, чиито състав, функции и правомощия са регламентирани в цяла глава в Конституцията, не може да престанат да съществуват, защото така ще престане да съществува третият сегмент от държавната власт, т.е. съдебната власт. Ние не можем с лека ръка да кажем, че съюзното право в лицето на това решение на СЕС игнорира и заличава правомощията на конституционни установени органи като ВСС и ИВСС“.

Затова Вероника Имова заключи, че ВСС може да упражнява правомощията си в пълен обем. Като не се съгласи и с предложението да бъдат поискат правни становища от хабилитирани преподаватели.

Да търсим официална експертиза, която да ни даде правно мнение как да прилагаме закона… Да останем на нивото на отговорността, която има ВСС. Колегите очакват от нас адекватни решения, които съответстват на Конституцията, на практиката на националния Конституционен съд и съобразени с практиката на СЕС, която в случая ни дава възможност да застанем на друг извод, а именно, че тук има приоритет принципът на националната конституционна идентичност в случаите, в които говорим за правомощия на конституционно установени органи и в контекста на тълкуването, което КС направи относно обема, съдържанието и функционирането на държавата чрез функцията упражняване на формата на държавно управление“, заключи Имова.

Огнян Дамянов на свой ред изтъкна, че действително има проблем, който не може да не бъде отчетен.

Но заяви, че до 21 юли 2025 г. няма проблем ВСС да изпълнява всички свои правомощия, но след тази дата ще има проблеми, още повече, ако няма съответни законодателни изменения.

В тази връзка той попита дали ако младшите магистрати не бъдат назначени, няма да се засегне тяхната независимост? И посочи, че ако това не бъде направено, тяхното положение ще се влоши. Същото важи и за участниците в конкурсите, които кандидатстват за по-високи позиции и ако не бъдат повишени, тяхната независимост също ще бъде засегната.

Затова заключи, че онези решения, които подобряват положението на магистратите, трябва да бъдат гласувани.

Олга Керелска подкрепи идеята за изискване на правни становища и за спешна среща със законодателния орган, за да бъдат направени промени в законодателството.

Що се отнася до правомощията на Пленума, тя заяви, че точките в днешния му дневен ред са чисто организационни и няма пречка да бъдат разгледани.

В крайна сметка ВСС реши да покани хабилитирани преподаватели по конституционно право и право на ЕС, включени в регистъра на академичния състав на Националния център за информация и документация, да предоставят становища за последиците от решението на СЕС по отношение на правомощията на ВСС.

Наред с това кадровиците ще отправят и покана към Народното събрание за среща предвид необходимостта от спешни законодателни изменения.

37
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
B.Н
B.Н
15 май 2025 19:58
Гост

През социализма учехме Антигона на Софокъл по литература за малката правда и за голямата правда .Малката е оправданието с писани закони от несъвършени хора и оправдаването с тях.Голямата Правда за Софокъл е Божията правда , която всеки трябва да следва , ако ли не го застига възмездие.Силно вярвам, че всички тези назначения политически угодно във ВСС и в КС на разни калинки ще ги застигне голямата Правда, защото те унищожават човешки съдби , докато защитават престъпни политици

……..
……..
15 май 2025 20:06
Гост

БРАВО!

Horton ream
Horton ream
15 май 2025 18:58
Гост

I’ve been exploring different tools to manage sensitive files securely, and I highly recommend checking out this https://myvirtual-workplace.org/ I recently came across. It offers a smooth experience for encoding and decoding data without unnecessary complexity. You can find it here: File Encoding App — it really helped streamline my workflow. Especially useful for anyone managing remote teams or dealing with confidential digital content. Definitely worth trying if you value both speed and security.

Horton ream
Horton ream
15 май 2025 19:02
Гост

Този ВСС ранво или късно ще бъде съден от всички, които са претърпели щети от неговите решения. Назначения, уволнения, наказания. Ще дойде видов ден милионерчета на Банкята и Новото начало

С пожелания към ВСС
С пожелания към ВСС
15 май 2025 21:04
Гост

Онзи отгоре забавя, но не забравя!

Анонимен
Анонимен
15 май 2025 18:34
Гост

Заплати ще взимат ли, защото ако не работят, не трябва да получават възнаграждение!

Анонимен
Анонимен
15 май 2025 19:04
Гост

Този ВСС върши престъпление след престъпление. Гласува си премии, участии в комисии, какви ли не прищевки, само и само , за да взема пари. Източват бюджета на съдебната власт и за времето на пребиваването си откраднаха милиони левове. Всичките са милионери и имотни богаташи

ВКПСС
ВКПСС
15 май 2025 15:48
Гост

Така, така – след като преди седмица инспекторатът се отрече публично от всичките си правомощия по отношение на корупцията в системата, сега и ВСС се позовава на СЕС за да спре окончателно работа. А заплатите и бонусите растат и си вървят…

Бозьо Кифлев
Бозьо Кифлев
15 май 2025 17:34
Гост

След като КС още преди 21 години открито се отказа от суверенитета на РБ, то сега защо се учудвате как в условията на липса на суверенитет СЕС отменя създадения с КРБ инспекторат?

Нима очаквате да защити конституцията и/или ИВСС съдия, който още преди назначаването си в КС се изказваше за примат на правото на ЕС над КРБ?

Съд. помощник
Съд. помощник
15 май 2025 15:42
Гост

Да питат Катето Михайлова от НБУ, дето от асистент стана директно професор с дисертация по политикознание при Женя Дайнов.

Съд.помощник
Съд.помощник
15 май 2025 19:07
Гост

Тази Михайлова и всички бивши СДС-ри денто станаха най-големите професори конституционалисти са типичен пример на соцноменкатура по време на демокрация. Не завиждам на тези, на които са псевдопреподавали

Анонимен
Анонимен
15 май 2025 14:35
Гост

Хабилитирани преподаватели? Защо, нима членовете на ВСС не са юристи?

Pencho
Pencho
15 май 2025 15:09
Гост

Те и в Конституционния съд са юристи, но канят преподаватели изявени юристи да изразят становища.
При постановяване на тълкувателни решения от ВКС също се искат становища от преподаватели по съответната материя.
Така че няма нищо толкова учудващо.

Петко
Петко
15 май 2025 16:59
Гост

Редно ли е това бре Пенчо?

Pencho
Pencho
15 май 2025 17:36
Гост

Ако си проф. Близнашки, мнението ти е единствено и неоспоримо и винаги си прав не е редно.
Ако искаш да разгледаш всички възможни гледни точки и да чуеш и други мнения, освен собственото си, преди да вземеш решение е редно.

Стоянов
Стоянов
15 май 2025 14:23
Гост

Напънала се планината….

Георгиев
Георгиев
15 май 2025 14:22
Гост

Направо да го сменят това ВСС.

😆 Следващият състав на ВСС ще е
😆 Следващият състав на ВСС ще е
15 май 2025 17:00
Гост

ТОП. Нали бе узер?

.......
.......
15 май 2025 13:59
Гост
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица
Александър Дачев частен съдебен изпълнител
Александър Дачев частен съдебен изпълнител
15 май 2025 13:38
Регистриран

Ако имат капчица достойнство, сами ще се разпуснат.

Ганьо
Ганьо
15 май 2025 14:26
Гост

Нямат със сигурност! А и келепира отива на кино.

Анонимен
Анонимен
15 май 2025 13:31
Гост

Какви становища от хабилитирани преподаватели бе? Цялата катедра по Международно право на СУ (с две изключения) са пп/дб и соросоиди. Те, безпристрастни становища не дават вече.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
15 май 2025 13:30
Гост

Най-добре да питат Киселова, нали вече се доказа своето „държавническо“ мислене на конституционалист и председател на НС с твърд характер, сигурен съм, че има какво да каже по въпроса с мандата на ВСС, дайте ѝ думата и си спестете мъките, очевидно шефката на парламента е самостоятелен орган с универсална компетентност. По съществото на казуса, не би трябвало мотивите на СЕС да се прилагат mutatis mutandis, понеже ВСС е структурно основополагащ конституционен орган, не е някакъв контролен придатък към него, а и в мотивите на люксембурските магистрати се говори за опасност от „политическо влияние“ в съдебната власт, което е имплицитно частично… Покажи целия коментар »

V като вендета
V като вендета
15 май 2025 13:14
Гост

Не умовете, не питайте.Подайте си оставките избирачи на Гешев и Сарафов.

Re:
Re:
15 май 2025 17:02
Гост

Не избиращи, а ибрикчии!!!

Наглост
Наглост
15 май 2025 13:07
Гост

Всички текущи конкурси трябва да бъдат прекратени незабавно. Обявени са от незаконен орган. А не в последната секунда да се правят очевидни опити да се намърдат в съдебната система стотици преписвачи в нагласени конкурси. Скандалът с Албена Велчева от ВКС е показателен в това отношение.

Щерев
Щерев
15 май 2025 14:28
Гост

Всички знаят, че тези конкурси са опорочени.

Чинчев
Чинчев
15 май 2025 13:05
Гост

Прости глави очякваш да мислят

Харалампиев
Харалампиев
15 май 2025 13:05
Гост

Те имат ли с какво да мислят?

Попова
Попова
15 май 2025 13:04
Гост

Добре ще е да го направят

Анонимен
Анонимен
15 май 2025 13:04
Гост

В този им вид хич и няма смисъл от тях

Анонимен
Анонимен
15 май 2025 13:04
Гост

Ми да видим какво ли ще измислят. Нещо не го виждам

Анонимен
Анонимен
15 май 2025 13:03
Гост

Много чудно е как ще го измислят

Анонимен
Анонимен
15 май 2025 13:03
Гост

Не. Трябва да спазвате закона дори когато е неугоден за господарите ви

Анонимен
Анонимен
15 май 2025 13:02
Гост

Би следвало…

Анонимен
Анонимен
15 май 2025 13:02
Гост

Изцяло да се самозабранят

Облагоприятстващи
Облагоприятстващи
15 май 2025 12:50
Гост

Ама то и тези, които подобряват положението на магистратите, засягат независимостта им. Даже понякога повече.