СЕС глоби България с 2 млн. евро за забавено транспониране на две директиви

Забавянето с две години и половина транспониране на две директиви, свързани с авторското право, ще струва на България 2 млн. евро. Тази глоба наложи на страната ни Съдът на Европейския съюз (СЕС).
Санкциите на практика са две от по 1 млн. евро за всяка от директивите.
Става дума за Директивата относно авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар и Директивата относно авторското право и сродните му права, приложима за някои онлайн предавания. Срокът за транспонирането и на двете в националното ни право е изтекъл на 7 юни 2021 г. Тези имат за цел да модернизират правилата за авторското право, за да могат потребителите и творците да се възползват максимално от цифровия свят. Те защитават носителите на права от различни сектори, като стимулират по-широкото създаване и разпространение на висококачествено съдържание. Двете директиви осигуряват по-голям избор на съдържание за потребителите чрез намаляване на транзакционните разходи и улесняване на разпространението на радио- и телевизионни програми в целия ЕС.
На 23 юли 2021 г., Европейската Комисията изпраща на България официално уведомително писмо, с което ѝ напомня, че срокът за транспониране е изтекъл. В България посочва, че то е в ход. При липсата на последващо съобщение, на 19 май 2022 г. ЕК изпраща мотивирано становище, с което приканва България да предприеме необходимите мерки в срок от два месеца. Тъй като счита, че мерките за пълното транспониране все още не са приети, тя предявява иск пред Съда на ЕС.
След приключването на писмените фази пред съда, комисията е уведомена, че България е приела промени на Закона за авторското право и сродните му права, които са влезли в сила на 1 декември 2023 г.
Затова ЕК оттегля искането си съдът да наложи на България периодична санкция, а сочи, че вече иска тя да бъде осъдена на еднократна глоба.
Пред СЕС държавата е заявила, че е била в абсолютна обективна невъзможност да транспонира директивите в определения срок по две причини – политическата криза, довела до съставянето на четири последователни правителства и предсрочното разпускане на четири състава на Народното събрание между април 2021 г. и февруари 2023 г. и пандемията от COVID-19.
СЕС отхвърля довода за политическата нестабилност. Той припомня, че положения или практики, съществуващи във вътрешния правен ред на държава членка, не могат да са оправдание за неспазването на задълженията и сроковете, произтичащи от директивите на съюза, нито за късното или непълното транспониране на тези директиви.
Що се отнася до пандемията СЕС изтъква, че тя е засегнала целия ЕС и ако се приемаше за пречка за транспониране на директивите, срокът за това е щял да бъде удължен.
В писмената си защита държавата изтъква, че част от изискванията на Директивата относно авторското право и сродните му права, приложима за някои онлайн предавания вече се прилагат в България чрез действащото законодателство, в сила преди крайния срок за транспониране. Но те са разпръснати в различни актове и не съдържат изрично посочване на тази директива, което е задължителен елемент.
Така днес съдът в Люксембург наложи две глоби от по 1 млн. евро на България за забавеното транспониране на двете директиви.
21
Коментирайте


Ако трябва да се прилага това право за авторските права нямате си на идея че не два милиона а 20 милиона трябва да плащат нашите чалгаджии и пишман продуценти като Халваджиян .Всичко е взаимствано и крадено .Македонските народни песни всъщност са авторски в голямата си част Имат си автор композитор , а тук на простолюдието ги представят като български народни песни .Дори Македонско девойче е авторска песен .Чудя се защо македонците не съдят до дупка бгарските плагиатство.Ами предаванията на арменеца Магиту Халваджиян -пълно копи пейст от италиански тв .Крадци, плагиатство, некадърност станаха милионери от кладенец на песни и предавания.

ти нормален ли си, бе хахаах

Тоягата на (С)ЕС е дебела,твърда и четата, а морковът – дълъг и мек, за да може да влиза във всяка уста.
Заслужена глоба, която за съжаление няма да бъде платена от мързеливите политици.

Въобще не бяхме подготвени да се присъединим. Ама, видяла жабата, че подковават коня и….

Елементарната проверка показва, че директивите е трябвало да се транспонират в срок до 07.06.2021, а правителството на Кипил Петков е встъпило в длъжност на 13.12.2021 г. От 04.05.2017 г. до 12.05.2021 г. Министър-председател е бил Бойко Борисов, а след това – Стефан Янев. Мисля, че е очевидно кой носи отговорност за бездействието на Държавата и кой требва да плати глобата.

Глобите да ги платят ПростоКиро и Парапетното Ленче които си играха на игрички по платените квартири докато държавата затъна

Понякога се чудя как е възможно да дишам един и същи въздух с хора като теб – безбожно тъпи. В статията ясно пише: „срокът за транспониране е изтекъл на 7 юни 2021 г.“.
Продължаваме Промяната е учредена септември 2021 г.

Справедливо! Ама надали ще се случи.

Както и ония слагачи – Бойковци, Яневци и сие сураткомпания. Сроковете са изтекли по времето на първото нищо.

Нали беше много голям демократ и евроатлантик министъра Гошо?

На думи само обаче.

Хайде да видим кой ще поеме отговорност.

Излагация. От нашия джоб ще излязат

И сега кой е виновен? Баба ми…

Както обикновено.

Така става като масово гласувате за чукундурите Борисов, Пеевски щ, а демократите се цупят и не гласуват

Пълна пародия ни е държавата…

Народа ще плаща. А тия дето са отговорни ще мигат и ще се обвиняват взаимно

Пак ще се рязмие отговорноста за това безхаберие

Честито
А, не бе! Басма ще ни цепят сигурно.