ДАНС е осъдена за упорството да крие данни за специалните разузнавателни средства
Агенцията отказва да изпълни решение на Върховния административен съд
Българският хелзинкски комитет (БХК) осъди Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) заради отказа ѝ да изпълни съдебно решение, с което е задължена да предостави информация за прилагани специални разузнавателни средства (СРС). От правозащитната организация съобщиха, че са спечелили второ дело срещу ДАНС във Върховния административен съд (ВАС), след като агенцията не е изпълнила решението по първото.
През 2014 г. БХК е поискала по Закона за достъп до обществена информация ДАНС да каже колко искания са отправени до съда за използване на СРС, колко от тях са уважени и колко хора са били следени по този начин.
Председателят на ДАНС обаче е отказал информацията с мотив, че е служебна тайна, а разпространяването ѝ било забранено и по Закона за СРС. От БХК твърдят, че няма правни основания за засекретяване, тъй като информацията е само статистическа, а не за конкретни случаи, по които работи ДАНС. Организацията е завела дело заради отказа и го спечелила на две инстанции в Административен съд София-град и във ВАС, които още през 2015 г. задължават ДАНС да предостави тази информация. Агенцията обаче отказала да изпълни съдебното решение, в резултат на което БХК е завела второ дело, което отново печели на двете инстанции и сега очаква да разбере дали ДАНС ще изпълни това решение.
“Тревожно е, че една агенция, подчинена на Министерския съвет, създадена с цел да защитава националната сигурност, систематично не спазва не само законови разпоредби, но и съдебни решения. С тези си действия агенцията застава срещу интересите на българските граждани, които са лишени от правна сигурност. Държава, в която съществува орган на власт, поставящ се над закона, следва сериозно да промени политиката си и да възстанови върховенството на правото”, коментира адвокат Адела Качаунова, която е директор на правната програма на БХК.
От правозащитната организация допълват, че Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) се е произнасял, че българското право не съдържа достатъчно гаранции срещу риск от злоупотреба, който е присъщ на всяка система на тайно наблюдение. През 2013 г. беше създадено Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства именно за да отговори на осъждането на страната от ЕСПЧ.
В последния си доклад за миналата година, Бюрото за контрол на СРС отчете, че следени със специални разузнавателни средства през 2017 г. са били 2748 души, което е с един по-малко от предходната. Повече от половината искания за използване на СРС са от МВР, а на ДАНС са около 10% в последните две години. От бюрото обаче отчетоха, че именно при ДАНС са най-много случаите, в които съдилищата са отказвали прилагане на СРС заради липса на достатъчно данни за съпричастност на дадено лице към извършено престъпление. В доклада на бюрото се казваше още, че в три случая ДАНС му е отказала достъп до документи, въз основа на които службата е искала СРС.
4
Коментирайте
ЕСПЧ веднъж ни осъдиха. Дано не се повтори.
Закона за СРС наистина не позволява да се разкрива такава информация, но в случая не виждам пречка, понеже не се разкриват лични данни.
Може би има пропуски в самия закон, които е редно да се попълнят.
Няма нищо странно в отказа на ДАНС – срам ги е да кажат. Като гледаме акциите им с приложени СРС, няма нито една докрай успешна.