Обявиха конкурс за девет места в Търговската колегия на ВКС

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет обяви конкурс за повишаване на девет места в Търговската колегия на Върховния касационен съд.
След обнародването на решението на СК в Държавен вестник, кандидатите ще имат 14-дневен срок за подаване на заявление за участие, придружено със следните документи: служебна бележка , издадена от административния ръководител, удостоверяваща общия юридически стаж на кандидата, прослуженото време на заеманата длъжност, както и стажа в съответната система на органите на съдебната власт; кадрова справка, съпроводена с информация за резултатите от проверките на по-горестоящите органи на съдебната власт и на ИВСС и справка за разгледаните и приключените от кандидата дела и преписки през последните три години от дейността му; копие от три акта, изготвени от кандидата през последните три години от дейността му; други документи по негово желание, свързани с притежаваните професионални и нравствени качества.
Документите се подават лично от кандидата или от писмено упълномощен негов представител във ВСС на адрес София, ул. Екзарх Йосиф № 12; по електронен път с квалифициран електронен подпис на имейл – [email protected]; чрез лицензиран пощенски оператор на официалния адрес на ВСС – София, ул. Екзарх Йосиф № 12. При подаване на заявлението по пощата определяща е датата на пощенското клеймо при изпращането.
На заседанието днес беше обсъден въпросът за това чие е правомощието за разпределянето по колегии на новооткритите щатни бройки.
Повод за това стана писмо на съдията от Апелативен съд-София Милен Василев, в което той припомня, че през 2022 г. след закриването на специализираните съдилища, бяха открити три нови съдийски бройки във ВКС. Според Василев тези места е трябвало да бъдат разпределени от Пленума на ВКС, но такова заседание не е имало. Бройките били разпределени със заповед на председателя.
Председателят на Комисията за атестирането и конкурсите Драгомир Кояджиков сподели, че въпросът е бил обсъден на вчерашното ѝ заседание и мнозинството е било на мнение, че разпределението на новооткритите бройки е правомощие на председателя на съда.
Атанаска Дишева посочи, че тя е изразила различна позиция, но не била много убедена в нея. Тя предложи въпросът да бъде обсъден преди обявяването на конкурса, защото иначе се създавало опасност той да бъде атакуван в съда на това основание.
Дишева заяви, че в административното правосъдие не съществува такова естествено разделение по материя, каквото има в общото и заради това във ВАС разделянето на две колегии е условно и там длъжността е съдия във ВАС.
Тя посочи, че според чл. 111, ал. 2, т. 2 от ЗСВ Пленумът на ВКС определя състава на колегиите и броя и състава на отделенията. И попита дали става въпрос само за персоналния състав на колегията, или и за числения ѝ състав. Ако се приеме второто, тогава е необходимо решение на Пленума на ВКС, изтъкна Дишева. Тя допълни, че в списъка с правомощията на председателя на ВКС не е включено разпределянето на щатните длъжности, от което можело да се направи извод, че ръководителят на върховния съд няма такова правомощие. Същевременно обаче такова то може да бъде включено в общото ръководство на съда, съгласно чл. 114, ал. 1 от ЗСВ.
„Разколебана съм във вземането на решение, но е важно този въпрос да бъде обсъден, а не да пренебрегваме очевидно съществуващо към моментна възражение относно обявяване на три бройки в конкурса за ТК на ВКС“, заключи Дишева.
„Разпределянето на свободните щатове по колегии е правомощие на председателя на върховния съд, като дейността се включва в ръководството на съда и организацията на работата на съдиите в този съд според чл. 114, ал. 1, т. 2 от ЗСВ. Пленумът има решаваща роля и се явява решаващ орган в случаите, когато се касае до разместване на съдии от една колегия в друга. Аргумент за това виждане е и разпоредбата на 114, ал. 1, т. 5 от ЗСВ. Видно от нея председателят заедно със заместниците предлага на Пленума на ВКС разпределянето на съдиите по колегии. Няма кореспондираща разпоредба във връзка със сезирането на Пленума на ВКС за разпределение на свободните щатни бройки“, заяви на свой ред председателят на ВКС Галина Захарова.
Тя припомни, че трите бройки са били отпуснати от Съдийската колегия целево – за подкрепа на Търговската колегия на ВКС.
„Не виждам логика в това, изхождайки от формалното разпределение на съответните материи във ВАС, да се определят правомощията на ръководителите на ВКС и ВАС в зависимост от наличната специализация в съдилищата. И във ВАС са обособени отделни колегии по някакъв принцип, свързан с разглеждане на определени видове дела. Председателят на ВАС, по повод тези дейности, също е имал възможност, докато беше член на СК на ВСС, нееднократно да излага становище по въпроса, като неговата позиция кореспондира с това, което казах – че Пленумът има решаващата дума, когато се местят съдии от колегия в колегия, а съответно в организационните функции на ръководителите на върховните съдилища се включва правомощията за разпределение на свободните бройки. Още повече, когато са целево разпределени от СК на ВСС за засилване на административния капацитет на ТК на ВКС“, посочи Захарова.
Тя се спря на едно решение на Пленума на ВКС от 2019 г., когато той реши да прехвърли три бройки от Гражданската в Търговската колегия. Захарова поясни, че към онзи момент е имало предложение от самите колегии след „споразумение“ за прехвърлянето на тези бройки. Това решение на Пленума е било на основание чл. 111, ал. 4 от ЗСВ, според която Пленумът на ВКС може да решава и въпроси, които са от компетентността на председателя на съда.
Драгомир Кояджиков на свой ред отбеляза, че според справка на ВСС навсякъде, когато са разкривани нови бройки, те са били разпределяни от съответния председател.
След това колегията обяви конкурса за девет места в ТК на ВКС.
22
Коментирайте


ВКС вече е флагман на всичко изброено от Вас.

Един съдебен помощник, ако бъде назначен сега на тия съдии, какви пари ще взима?

Само парите от заплатата ще взима. Съдиите, на които ще помагаш, няма да ти дават от другото, дори и ти да си написал проекта на решението.

Сега разбрах какво е имала предвид Захарова под развитие на съдийското самоуправление – това тя да ни самоуправлява, като руски самодържец и да мести щатове между колегиите както си ще. Кръвта вода на става…

Тя няма проблем с безпринципното поведение и неморалните действия. Под носа й Албена Велчева съдебната помощничка на зам. председателя на ВКС си позволи да преписва на изпит за съдии. И това остава без коментар и последици.

Крушата не пада по- далеч от …. патрона си…

Няма нужда от конкурс. Направо да си назначат прочулата се с преписване на магистратския изпит Албена Велчева. Тук няма да има кой да я хване с царските пищови.

Конкурсът го обявиха, а спечелилите го вече са ясни. И чакат да обявят и тях публично в края на „процедурата“. Останалите пък ще са на олимпийския принцип – важно е участието. 🙂 🙂 🙂

Аха, най-апетитният конкурс в цялата стдебна система и силно се надявам да има поне един успял кандидат, чиито качества са обективно оценени и той е класиран благодарение на своите реални знания и умения- не връзки и зависимости, ама надали, мачът е за по-ниски нива в свирен, какво остава за този конкурс.

Надявай се и вярвай, бухале.
Ще стане „В друго време, в друг свят“, както пееха Сигнал.

В един идеален ВКС може и да се случи.В днешната търговска /пеевска/ колегия на ВКС е абсурд.

Ще обявяват ли скоро места за съдебни помощници?

Надявам се, че глупостите ще спрат скоро

Много ми е интересно как ще протече изпита

Трагични са тия от ВСС.

ВСС са уредили техни хора да поемат всички постове

Късмет на всички

Надеждата ми е да се справят на изпита

Да не са само връзкари, а честни и почтени хора

Желателно е да се даде шанс на повече хора

Успех
И ВКС е започнал да се пълни с калинки или както вече е модерно да се казва след безочливото преписване на служителката им Албена Велчева, с албенки. Съдебната система е в състояние на пълен разпад. Ширят се Корупция, шуробаджанащина, нисък морал и нулев интегритет. Всякакви безобразия се прикриват и премълчават.