„Нексо“ не се е завърнала в САЩ, има такива планове за тази година
„Nexo обяви историческо завръщане в САЩ по време на визитата на Доналд Тръмп-младши в България“. Така е озаглавено съобщението от компанията за организираната от нея бизнес среща в София в неделя (27 април), която привлече масово внимание, заради участието на сина на американския президент. В него един от основателите й Антони Тренчев е цитиран, че „благодарение на визията и лидерството на президента Доналд Тръмп, неговата администрация и неговото семейство, Съединените щати отново са дом на иновациите и предприемачеството. Място, което цени пионерите. Nexo се връща в Америка – по-силна, по-умна и по-решителна от всякога.“
По-късно в понеделник Тренчев уточнява пред „Ройтерс“, че всъщност става дума за планове за завръщане в САЩ в следващите месеци. В момента компанията не оперира на този пазар. Това ще зависи от регулаторната рамка за криптовалутите – се разбира и от коментарите на Тръмп-младши, цитирани в прессъобщението и във видео от събитието (вижте в края на текста).
„Дневник“ изпрати уточняващи въпроси за плановете на „Нексо“ (Nexo) в САЩ, споразумението й с местен съд, както и делото срещу България за разследването на прокуратурата тук, но до редакционното приключване на текста не получи отговори.
„Престолонаследникът“: Доналд Тръмп младши пази Белия дом от „змии“
„Америка се завръща – и с нея се завръща и Nexo“
Това е посланието в официалното съобщение на Тренчев, когото камерите показаха да слиза от самолета, с който в София в неделя кацна Тръмп-младши. „Нексо“ e компания „за управление на дигитални активи“ (както е официалната й визитка), които са обезпечени с крипто, преди време представи и първата крипто кредитна/дебитна карта. Тренчев, който е на 38 години и преди бизнес кариерата си стана известен като депутат (2014-2017г.) от „Реформаторския блок“ (от квотата на „Движение България на гражданите“ на Меглена Кунева), е бил водещ и на разговора със сина на американския президент на форума Trump Business Vision 2025. Той се проведе в хотел „Балкан“ и беше обявено, че на него са присъствали над 150 представители на бизнеса в България, получили покани.
„Смятам, че крипто е бъдещето на финансите. Виждаме възможността за финансовия сектор и искаме да гарантираме, че ще я върнем обратно в САЩ“, казва Доналд Тръмп-младши пред тях и допълва, че „ключът към всичко, свързано с крипто, ще бъде регулаторната рамка.“ Това коментира и Антони Тренчев пред „Ройтерс“, като казва, че се водят „конструктивни“ разговори с регулаторите в САЩ, включително с Комисията за ценните книжа и борсите (SEC). Той не дава подробности за конкретни промени, както и дали само от законодателството ще зависи обявеното завръщане на „Нексо“. Няма информация и с кое точно дружество – или ще бъде създадено ново такова – регистрираната в Швейцария група планира да работи на американския пазар.
Фирмата е създадена в България, голяма част от операциите й са в местния офис, но тя не извършва дейност на българския пазар.
Мълчание за срещата в кулоарите
И ако в понеделник „Нексо“ разпространиха малко подробности и кадри за срещата с Тръмп-младши (обиколката му в Източна Европа продължи към Румъния), то за другата среща – с лидера на ГЕРБ не беше споменато нищо и в официалното прессъобщение. В неделя следобяд, докато медии чакаха сина на американския президент (срещата му с тях беше отменена след това) в хотела, се разбра, че там е бил забелязан Бойко Борисов. След това от пресцентъра на партията отговориха еднотипно на всички въпроси, като потвърдиха, че той се е видял с Доналд Тръмп-младши, но „подробности за разговора и обсъжданите теми не можем да съобщим на този етап без съгласието на другата страна“. Срещата беше определена като „работна“, а за нея поради липсата на информация (и дори снимка) се появиха различни спекулации, че е била от няколко минути до „обяд в продължение на час и половина“ (според публикация в сайта Tribune, свързван с депутата от ГЕРБ Красен Кралев, цитирана и от други издания). Борисов не е присъствал на форума, а имаше различни непотвърдени информации и как е била организирана неговата среща – отделно или покрай „Нексо“.
Според политически и анализатори на съдебната среда, един от въпросите е дали бившият премиер е поставил въпроса за отпадане на санкциите по глобалния закон „Магнитски“ за лидера на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски и за бившия финансов министър Владислав Горанов пред сина на президента на САЩ. Повод за това дадоха и думи на Борисов преди десетина дни, че те са санкционирани не за корупция, а по доноси и това ще се промени. „Дневник“ не успя да се свърже с Борисов в понеделник. От „Нексо“ съобщиха, че на форума е присъствала Гила Гамлиел, министър на иновациите, науката и технологиите на Израел, както и както и Виктор Понта – кандидат за президент и бивш министър-председател на Румъния.
Тектонична промяна“ към криптовалутите
Антони Тренчев е цитиран от „Ройтерс“ да говори за „тектонична промяна“ в отношението на САЩ към криптовалутите: „Това е нещо повече от просто приказки, има реална работа, която се върши, за да се утвърдят САЩ като мястото на криптовалутата, и ние лично изпитваме това“. Компанията има опит с дела с местните регулатори назад във времето. На 20 януари 2023 г. „Нексо“ обяви, че е постигнала окончателно споразумение с Комисията за ценни книжа и борси на САЩ и други финансови институции и го представи като „историческо“. Тогава се разбра, че компанията се е съгласила да плати 22.5 млн. глоба и да престане нерегистрираното предлагане и продажба на своя Earn Interest Product (EIP) на американски инвеститори. Освен това отделно компанията се е съгласила да плати още 22.5 млн. долара за споразумение с щатските регулатори. И двете бяха производства бяха свързани с това дали компанията е длъжна да регистрира тези дейности. В резултат на споразумяването към момента за Nexo Inc. и Nexo Capital Inc. все още действа забрана за дейност до 2028 г. на пазарите за ценни книжа в Ню Йорк, където са основните капиталови пазари на индустриално-финансовия (Уолстрийт) и технологичния (NASDAQ) сектори. Тогава (януари 2023 г.) от съобщението на главния прокурор на щата Ню Йорк се разбра, че едното споразумение е, защото са предлагали инвестиционен продукт (Earn Interest Product или EIP) и дигитално пазарно пространство за криптовалути с обещания за висока доходност без да го регистрират, както изисква законът. А Комисията по ценни книжа и борси на САЩ обяви паралелно споразумение, при което „Нексо“ плаща глоба и прекратява предлагането и продажбата на сметки с променлива лихва по EIP в САЩ- Споразумението засяга дейността в 53 юрисдикции, т.е. 50-те американски щата, столичния Окръг Колумбия, Пуерто Рико и Американските Вирджински острови. „Ройтерс“ посочва в понеделник (28 април), че напусналата САЩ, заради тези споразумения компания е регистрирана на Каймановите острови. От SEC са отказали коментар за „Ройтерс“, а помощник на Тръмп-младши не отговорил на въпроси относно „Нексо“.
Кой покани в Румъния сина на Доналд Тръмп
Подобни извънсъдебни споразумения позволяват на страната, обект на иск, да избегне присъда и дори дело, по време на което може да станат достояние поверителни факти. Това би повлияло на репутацията и бизнеса ѝ. Но в съобщението от Върховния съд на щата Ню Йорк е записано: „Ответниците нито признават, нито отричат твърденията, съдържащи се в жалбата; въпреки това, независимо от отговора, подаден от ответниците, фактите, посочени в жалбата, ще се считат за признати от ответниците единствено за целите на всяко последващо производство за прилагане на правата на OAG (Офиса на главния прокурор – бел.ред.) за плащане или парично решение (…).“ Администрацията на президента Джо Байдън поддържаше сравнително строга регулаторна политика към крипто сектора, включително защото по негово време имаше няколко скандала и рухнаха няколко крипто борси, нанасяйки загуби за милиарди долари. „Крипто столицата на света“ При президента Доналд Тръмп, който бе щедро подкрепен в кампанията си от предприемачите в този сектор, това се промени. На 6 март той издаде указ за превръщането на САЩ в „крипто столица на света“ и описа поредица от действия, сред които и създаването на стратегически резерв от биткойн, управляван от министерството на финансите.
„Настроен съм много позитивно и съм отворен към идеи за компаниите за криптовалути и към всичко, свързано с тази нова и процъфтяваща индустрия. Страната ни трябва а бъде лидер в това поле“, заяви тогава президентът. Инвеститорът Дейвид Сакс бе назначен за „крипто цар“ в администрацията и в началото на февруари той каза, че с републиканци конгресмени и сенатори работят за това в следващите 6 месеца, т.е. преди приемането на новия бюджет на страната, да прокарат нова регулаторна рамка за крипто сектора. Доналд Тръмп-младши не е член на администрацията на баща си, но е инвеститор в крипто активи. Откакто Тръмп встъпи в длъжност, SEC спря или прекрати различни висящи съдебни дела срещу крипто фирми, а банковите регулатори в САЩ отмениха инструкции, предупреждаващи банките да бъдат предпазливи по отношение на рисковете, свързани с криптовалутите.
Искът на „Нексо“ срещу България е за над 3 млрд. долара
Още преди Тръмп да встъпи в длъжност „Ройтерс“ съобщи, че хора от екипа му като Хестър Пиърс, Марк Уейда и Пол Аткинс подготвят регулаторни промени, чрез които SEC изясни, че крипто може да има стойност като на ценните книжа и да се търгува с тях, както и да бъдат преразгледани някои предстоящи съдебни дела. Летиша Джеймс, която продължава да бъде главен прокурор на щата Ню Йорк, предупреди през лятото на 2022 г., че „пазарът на виртуални валути излага инвеститорите на опасни рискове, като например резки колебания в цените и потенциални загуби поради хакерски атаки, измами или кражби“. Прокуратурата прекрати разследването срещу „Нексо“ заради липса на престъпление Един от въпросите на „Дневник“ към „Нексо“ (на които в понеделник не бяха получени отговори) беше и какво става с иска на компанията срещу България на стойност около 3 млрд. долара. Делото беше заведено заради „значителните материални и репутационни щети“ във връзка с акцията на прокуратурата, ДАНС и националното следствие в началото на 2023.
На 21 декември 2023 г. прокуратурата прекрати разследването срещу „Нексо“, като заключи, че „няма извършени престъпления“ и прекрати наказателните производства срещу ръководителите на компанията – Коста Кънчев, Антони Тренчев, Калин Методиев и Траян Николов. Акцията на тогавашния главен прокурор Иван Гешев беше определяна и като политическа, защото служители на „Нексо“ бяха дарявали средства на партия „Да, България“, а от формацията тогава видяха в това ограничаване, за да не им бъде връчен мандат за съставяне на правителство.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте