Таванът за премиите на магистратите и членовете на ВСС остава, но може да са в брутни заплати
Нови цени в почивните бази на съдебната власт от 1 май

Висшият съдебен съвет (ВСС) все пак запази тавана от четири заплати за премии. Но максимумът, който магистратите и служителите ще получават няма да е на базата на основните им възнаграждения, а на брутните.
Това стана ясно на днешното заседание на Пленума, на което бяха приети промени в Правилата за определяне и изплащане на средства за допълнителни трудови възнаграждения на магистрати.
Председателят на бюджетната комисия Стефан Петров заяви, че с оглед „бурята“ в някои медии по повод предложението за отпадане на тавана, с колегите му решили все пак да го запазят.
Както „Лекс“ писа, бюджетната комисия предлагаше премахването на ограничението за бонусите на членовете на ВСС, на ИВСС, магистратите и служителите от до четири заплати. Мотивите за това бяха, че в други държавни институции няма такъв таван, а и в съдебната система никога не са определяни повече от две заплати за допълнителни трудови възнаграждения, които по правило се раздават в края на годината, когато са ясни наличностите в бюджета.
„Първоначално бяхме взели решение да отпадне ограничението от четири заплати, защото ние на година не даваме повече от две заплати. Тази година бюджетът е много рестриктивен и не знам дали ще имаме възможност изобщо да дадем премии. В наредбата за работните заплати на държавните служители е определено, че на всяко тримесечие се раздава допълнително материално стимулиране и те получават до четири заплати на година“, обясни днес Стефан Петров.
И така ограничението от четири заплати остава, но все пак има важни промени в разпоредбата на чл. 4 от правилата.
В момента тя гласи следното като са почернени изразите, които отпадат от нея: „Общият размер на сумите изплащани за постигнати резултати на отделно лице, не може да надвишава повече от четири основни месечни заплати за годината /в т.ч. и възнаграждението за ранг/, определени към последното изплатено трудово възнаграждение за съответната календарна година по индивидуалния му трудов договор, с изключение на лицата по чл.233, ал.6, изр.второ и чл.345, ал.5 от ЗСВ“.
След множество въпроси какво точно означава четири месечни заплати и дали в този израз влизат парите за ранг и за прослужено време, Боян Магдалинчев уточни, че става дума за до четири брутни месечни заплати. Т.е. така магистратите и служителите ще може да получават по-високи премии от досега, като това се отнася и за членовете на ВСС и инспекторите от ИВСС.
Не беше възприето предложението сегашната разпоредба на чл. 4 да остане, като от нея отпаднат камо препратките към ЗСВ, отнасящи се до бонусите на вече закритите специализирани съд и прокуратура.
В правилата беше предвидено още, че пенсионерите и подалите оставка от съдебната система магистрати и служители ще получават премии в съответствие с изработеното през годината и да отпадне таванът.
В тази връзка се предвиди нова алинея в чл. 6 от правилата, която гласи следното: „При условие, че лице по чл. 2 е освободено от длъжност от орган на съдебната власт, преди изплащане на допълнителни трудови възнаграждения при условията на тези правила и в този период не му е наложено дисциплинарно наказание, то има право на премия като размерът ѝ се определя и заплаща от съответния административен ръководител, на база действително отработеното време.“
ВСС реши, че магистратите, командировани в европейски и международни институции, няма да получават премии от съдебния бюджет.
Затова в правилата беше записано, че съдиите, прокурорите и следователите, командировани за над 6 месеца в институции, органи и мисии на Европейския съюз, на ООН, на ОССЕ, на Организацията на Северноатлантическия договор, както и в международни правораздавателни органи или международни организации, създадени по силата на международен договор, по който България е страна, не получават премии.
Олга Керелска предложи в правилата изрично да се регламентира, че премиите на членовете на ВСС и инспекторите от ИВСС са обвързани с броя месечни заплати, определен като бонуси за магистратите.
„В повечето години е било така, но е имало и години, когато не е било така. Това е въпрос на етично отношение и личен пример. Това, което определяме за магистратите, да се отнася и за членовете на ВСС и за ИВСС. Например определяме две месечни заплати за магистратите и същото ДМС да бъде и за ВСС и за ИВСС“, заяви Керелска.
Но това предложение не беше възприето и се запази сегашната редакция на чл. 7, ал. 2 от правилата, която гласи: „Размерът за допълнително възнаграждение по чл. 3 на членовете на ВСС, председателите на ВКС и ВАС, главния прокурор, директора на НСлС, директора на НИП, Главния инспектор на Инспектората към ВСС и главния секретар на ВСС се определят съгласно чл. 4 от Правилата, по предложение на комисия „Бюджет и финанси”“.
Нови цени в почивните бази на съдебната власт от 1 май
ВСС увеличи цените на нощувките и надценката за храна в почивните бази на двете върховни съдилища и на прокуратурата. Новите цени влизат в сила от 1 май тази година.
Единствено в почивната база на ВКС в Паничище се запазват настоящите цени. Председателят на бюджетната комисия на ВСС Стефан Петров обясни, че това е по молба на ВКС, тъй като там условията не са добри.
Според Правилника за ползване, финансиране и отчитане на дейността на учебните и почивни бази на органите на съдебната власт цените са разделени в четири групи.
В първата група са работещите и пенсионираните магистрати и съдебните служители. Цената за тях се увеличава от 15 лв. на 25 лв.
Във втората група са родителите, пълнолетните деца на съдии, прокурори и следователи и техните семейства. Вместо сегашните 22 лв., вече ще се плащат 35 лв. за нощувка.
В третата група са останалите граждани на България и на държави от Европейския съюз и цената за тях се увеличава от 34 лв. на 54 лв.
И в последната група са гражданите на страни, извън Европейския съюз. За тях цената на нощувка нараства от 45 лв. на 72 лв.
Хората, които са командировани от съдилища или прокуратури, официалните гости, членовете на ВСС и инспекторите от Инспектората към ВСС ще плащат 10 лв., вместо сегашните 6 лв. за нощувка.
ВСС гласува и увеличение на надценката за храна. За първата група тя става от 20% на 30 на сто, за втората – от 40% на 50% и за третата – от 70 на сто на 80%. За четвъртата група надценката остава 100 процента.
Освен това беше одобрено и увеличение на надценката на стоките, които се продават в бюфетите и баровете. За всички почиващи тя става 30% при 20 на сто в момента.
Стефан Петров обясни, че за последно цените са били актуализирани през 2020 г. Освен това разходите по бюджета на съдебната власт за дейността на почивните бази за периода 2020-2024 г. са нараснали с 4 094 639 лв., а приходите за същия период са се увеличили с едва 394 657 лв.
Затова ВСС единодушно актуализира цените в почивните бази на съдебната система.
14
Коментирайте


Горките клетници…

Време е за промяна

Обгрижват ги тия кратуни стабилно

Време е да видим какво ще стане ако падне правителството в скоро време

Да видим какво ще стане тогава

Ала бала

Ненаядени

За нощувка- 25 лева! Тоя построиха отново комунизма.

За тричленно семейство – 75 лв. за мизерно бунгалце или стая в соц станция от миналия век. Не е като да е за лукс условия.
Лошото е, че цените се променят и за служителите, които основно почиваха по базите, а техните заплати не са големи

Е, оставале да не бяха одобрили увеличението наадценката на стоките, които се продават в бюфетите и баровете.

При техните заплати, бълха ги е ухапала.

Много субективно решение.

Е, какво очакваш от това ВСС!
Опипват почвата с премахването на лимитите, нищо де след някоя друга година ще решат и този проблем, след като хората свикнат с настоящото увеличение. Наредба за заплатите на държавните служители: Чл. 27. (1) Допълнителните възнаграждения за постигнати резултати могат да се определят и изплащат четири пъти годишно – през април, юли, октомври и декември. Ехоу, в наредбата пише, че може да се определят ДМС-та, а не че това е задължително, а и на много места се прави с уговорката „ако има налични средства“ или нещо подобно, така че моля да не се подвежда аудиторията с такива заявки на велики тълкуватели… Покажи целия коментар »