[email protected]

  • Автобусът летял с над 130 км/ч при разрешени 80 по време на сблъсъка в спряла кола и дърво на главния път Русе – Маказа
  • Разпитват свидетели от чужбина с видеоконференция, но Турция мълчи по съдебна поръчка за трима

Почти 3 г. след зверската катастрофа на румънски туристически автобус, убил 4-ма и причинил тежки травми на 5-има пътници, процесът в Търново буксува.

Основната причина е мълчаливият отказ на турското министерство на правосъдието да осигури видеоразпит на трима свидетели за изясняване на истината за случилото се в нощта срещу 6 август 2022 г., показа проверка на „24 часа“.

Трагедията се разигра около 1,30 часа през нощта на Преображение, на първокласен път I-5 (Русе – Маказа), в района на село Куцина, община Полски Тръмбеш. 25 пътници, в това число двама шофьори и един стюард, пътуват в рейса от Истанбул към Пятра Нямц, град в западната част на румънска Молдова. От пасажерите 17 са румънски граждани, а 8 – турски. 35-годишният Дженгиз Джан е зад волана. Пътува по маршрута вече 10 г., но този път е фатален.

Внезапно летящият с висока скорост рейс се отклонил вдясно, първо помел спряла на отбивка кола с включени фарове, а след това се разбил с дясната си част в крайпътно дърво и спрял след още 140 м.

Според обвинителния акт и автотехническата експертиза Джан е карал с над 130 км/ч в момента на удара при ограничение 80 км/ч.

35-годишният турчин е единственият обвиняем

по делото за причинена смърт на трима румънци и един турчин, както и средни телесни повреди на още петима, пътували в автобуса.

За 2 месеца Окръжна прокуратура – Велико Търново, приключи разследването и внесе в съда обвинителен акт срещу шофьора. На разпоредително заседание през декември 2022 г. 17 души бяха конституирани като частни обвинители. Срещу турски шофьор и застрахователната компания бяха

предявени рекордни искове за над 10 млн.

от близки и наследници на жертви и пострадали в тежката катастрофа. За да не бъде натоварван допълнително наказателният процес, те не бяха допуснати за съвместно разглеждане.

След това делото тръгна по общия ред, с всички възможни затруднения по откриване, призоваване и взаимодействие с чуждите власти за осигуряване на свидетелите и близките на жертвите.

„По НОХД № 435/2022 по описа на Окръжен съд – В. Търново, са разпитани 25 свидетели, като разпитът на 10 от тях се е провел чрез видеоконференция по реда на Закона за Европейската заповед за разследване за гражданите на Румъния и по реда на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси за гражданите на Турция“, отговориха на запитване на „24 часа“ от съда.

8 румънци са разпитани в съдебните органи в гр. Слатина и гр. Дробета Турну Северин и в апелативните съдилища в Питещ и Тимишоара.

Двама свидетели са разпитани чрез видеоконферентна връзка и в Турция. Страната е ратифицирала Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси с известни резерви по отношение директната кореспонденция със съдебния орган, казват юристи.

Разпитите са осъществени на 19.09.2024 г. и на 19.12.2024 г. съответно в Държания съд в Измир и в Главна прокуратура Коджаели.

Отправена е молба към Анкара за извършване на видеоразпит на още трима турски граждани, свидетели по наказателното производство. Заради отказ да свидетелства на един от турците е наложена глоба.

„Впоследствие Великотърновският окръжен съд е изпратил напомнителни писма по отношение на съдебната поръчка за правна помощ до тяхното Министерство на правосъдието, отново чрез дирекция „Международно правно сътрудничество“, но отговор до този момент няма“, посочват от съда.

Това обаче не е единствената причина за протакането. Както при всяко тежко ПТП и катастрофата с румънския автобус край Куцина е

заложник на малцината родни вещи лица

По искане на защитата и на един от поверениците на частните обвинители съдът е поставил допълнителни задачи на тройната съдебна автотехническа експертиза, по които експертите все още работят.

Подсъдимият по делото Дженгиз Джан е с мярка за неотклонение „домашен арест“ във Велико Търново. Първоначално той бе задържан, но след дълги месеци в ареста на 16.11.2023 г. съдът го пусна под домашен арест. Наложена му е забрана да напуска страната.

Оцелял от колата, смазана от автобуса: Водачът
ни караше да излъжем

„След удара шофьорът на автобуса дойде при нас и ни караше да излъжем полицаите, че сме паркирали по средата на пътя. Каза ни: „Иначе ще вляза в затвора, спасете ме, момчета!“. Каквото ми е казал, аз го предадох към полицая“. Това разказа пред „24 часа“ през март 2023 г. Христо Рашев от село Раданово. 22-годишният тогава мъж по чудо оцелял в кървавата катастрофа с румънския туристически автобус край село Куцина.

Христо и двамата му приятели Кирил Здравков и Себатин Мюмюнов отивали с колата на баща му „Пежо 206“ от Полски Тръмбеш към заведение във Велико Търново. Накарали 20-годишния Себатин да ги вози. На 1 км след село Куцина спрели на отбивка и слезли по малка нужда, когато върху пежото с бясна скорост връхлетял автобусът.

„Бяхме до колата и изведнъж Кирил вижда автобуса, че идва към нас, и само извика: „Бягайте, момчета!“. Хукнахме, успяхме да се отдалечим може би на 4-5 метра и автобусът блъсна колата. Имали сме невероятен шанс. Можеше да ни удари, докато сме в колата“, обясни тогава Христо.

Последвал ударът в дървото след отбивката, но автобусът не спрял веднага. „Тръгнахме след автобуса да се опитаме да помогнем с каквото можем, не сме пипнали нищо. Изчакахме полицаите, аз звъннах първи“, разказа младежът, който живее в Нидерландия, а по време на ужасния инцидент бил на ваканция у нас.

Кирил твърдеше, че сънува как автобусът идва към него. „Видях на пътя човек, лежеше по лице. Жена, умряла до дървото, изхвърчала от автобуса. Помолих приятелите да дойдат до мъжа да му даваме първа помощ. Той само хъркаше, каква първа помощ да му дадеш? И сега ми е жал, гризе ме съвестта, че не съм му дал първа помощ“, обясни Кирил.

Тримата бяха призовани като свидетели по делото срещу шофьора Дженгиз Джан в Окръжния съд във Велико Търново.

За да се ускори съдебният процес, оборудваха зала за видеоразпити

През 2022 г. в зала №9 на Окръжен съд – Велико Търново, бяха инсталирани 75-инчов монитор, две видеокамери и микрофони. Оборудването се използва за осъществяване на отдалечени видеоразпити на страни по дела, свидетели и вещи лица, като технологията позволява едновременна връзка с до четири точки във и извън страната.

От системата могат да се възползват и съдиите от петте районни съдилища от съдебния район за реализиране на видеоконференция по дела, разглеждани от тях.

Необходимостта от монтиране на система за отдалечени видеоразпити дойде, след като в началото на 2018 г. в „Държавен вестник“ бяха обнародвани промени, с които окръжните съдилища бяха определени за компетентен орган по признаване и изпълнение на Европейска заповед за разследване, издадена в друга държава – членка на ЕС.

В края на 2020 година бяха обнародвани промени и в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), Административнопроцесуалния кодекс (АПК) и Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), които уреждат възможността страни, свидетели и вещи лица да участват в съдебни заседания чрез видеоконференция. Целта на последните изменения бе улесняване и ускоряване на съдебния процес в ковид пандемията.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar