Европейската прокуратура провежда акция „Ненаситните“ в 10 държави, включително и в България, съобщиха от институцията. След претърсванията 10 души са в ареста, за един от тях се предполага, че е лидер на групата. Акцията се ръководи от офисите на Европейската прокуратура в Берлин (Германия) и Вилнюс (Литва).

В разследването участват 1000 полицаи, данъчни и митнически служители, като са направени 200 претърсвания в десет държави, в разследване на престъпна организация, внасяща повредени автомобили от САЩ и препродавайки ги след козметичен ремонт, укривайки мита и ДДС. Престъпната схема крие сериозни опасности и за безопасността на европейските потребители, които несъзнателно купуват опасни превозни средства на висока цена, съобщава пресслужбата на Кьовеши.

Разследването носи кодово име Nimmersatt („ненаситен“ на немски). То се простира от САЩ до Русия, с връзки към Канада, Унгария, Ирландия и Великобритания, както и 11 държави от ЕС, в които действа европейската прокуратура. Вчера и днес са проведени следствени действия в България, Естония, Германия, Унгария, Латвия, Литва, Холандия, Португалия, Румъния и Испания. Към момента са арестувани десет заподозрени, включително един от предполагаемите ръководители на престъпната схема, литовски гражданин. Освен това бяха задържани за разпит още 18 заподозрени, всички литовски граждани. Разследват се и ключови заподозрени с руска националност, пише Сега.

Схемата

Престъпни организации ползват американския пазар за коли, повредени при катастрофи, които често се продават на търг или се разглобяват за скрап. Престъпната група, обект на разследването, купува огромни количества счупени коли от американски застрахователни компании на търгове и след това ги изпраща в ЕС. Чрез използване на мрежа от фиктивни компании и фалшиви фактури за прикриване на произхода на автомобилите, тези превозни средства пристигат в ЕС със скрита търговска история.

Автомобилите пристигат в различни пристанища, включително Антверпен (Белгия), Бремерхафен (Германия), Клайпеда (Литва) и Ротердам (Нидерландия). За да избегнат митническите такси, извършителите представят фалшиви фактури, в които декларират много по-ниска стойност от това, което са платили за превозните средства.

След това колите се транспортират по суша до Литва, за да бъдат ремонтирани в автосервизи. Според доказателствата обаче ремонтите са само повърхностни, за да изглеждат колите като нови и да преминат необходимите технически прегледи. По-късно, когато автомобилите се продават на крайни клиенти в Германия и в други страни от ЕС, те се представят като такива без инциденти в историята или са напълно ремонтирани, дори когато имат скрити щети – включително липсващи въздушни възглавници или други сериозни проблеми. Автомобилите с по-малка стойност се продават на пазарите в Източна Европа.

В Германия, според разследването, превозните средства се продават от търговци на автомобили, които са част от престъпната организация, която мами с ДДС.

Българската връзка

В Литва се смята, че членовете на организираната престъпна група са използвали литовски компании, за да изперат печалбите си от измами с ДДС и плащания в брой от купувачи на автомобили. Разследването установи, че литовската клетка на организираната престъпна група, създадена през 2020 г. и ръководена от гражданин на Литва – арестуван в хода на тази акция – е използвала компании в България, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Холандия и Румъния, за да прикрие чрез измама истинските обороти от търговията със стари коли. Само от Литва са продадени най-малко 16 500 автомобила на стойност 144 милиона евро.

Подозренията за измама също позволяват разбитите коли да бъдат продадени на по-ниска пазарна цена, като по този начин се създава нелоялна конкуренция.

Разклонения в 18 държави

Европейската прокуратура, европейски партньори и национални власти разкриха изключително сложна престъпна схема с разклонения в 18 държави, като се насочи към водещи членове на престъпната организация от Русия и Литва, както и заподозрени, отговорни за вноса и транспорта на превозните средства и десетки дилъри на автомобили, съобщава още европейската прокуратура.

Първоначалната оценка на щетите от тази престъпна дейност е за най-малко 31 милиона евро неплатен ДДС и мита. Издадени са разпореждания за запори за до 26,5 милиона евро. Конфискувани са 116 автомобила на стойност около 2,3 милиона евро, както и половин милион евро в брой и луксозни предмети. Конфискувани са също имоти, парцели и фирмени дялове на стойност 5,1 милиона евро.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
gohar
gohar
19 април 2025 7:11
Гост

**Comment:** This is a shocking revelation—€144 million worth of wrecked vehicles disguised as safe and fully repaired cars? The scale of fraud is enormous, and the risks to innocent buyers are just as terrifying. It’s not just about VAT evasion or tax fraud—people are unknowingly driving around in dangerous vehicles that could fail at any moment. All because someone wanted to make a quick profit. Honestly, it’s like these cars have “hooded eyes” of their own—on the surface, they *look* fine, sleek, even trustworthy, but underneath, they’re hiding a whole mess of damage and deception. Just goes to show, appearances… Покажи целия коментар »