Проваленото знаково дело за продажбата на миноритарния дял от EVN продължава да трупа загуби за прокуратурата, т.е. за данъкоплатците. Един от подсъдимите – Радослав Рачев, окончателно е спечелил дело по Закона за отговорността на държавата и сега трябва да получи обезщетение от 30 000 лв. за неимуществени вреди и за 32 400 лв. за имуществени. Това се вижда от електронното деловодство на Върховния касационен съд. Отделно прокуратурата дължи и лихви. Към 11 февруари, когато е постановено определението на върховния съд, лихвата е малко над 27 хил. лв.

Рачев и колегите му от инвестиционния посредник „Булброкърс“ Любомир Евстатиев и Петър Василев, бяха подсъдими заедно с бизнесмена и издател Иво Прокопиев, както и бившите министри Симеон Дянков и Трайчо Трайков. След като загуби делото на две инстанции, прокуратурата се отказа да протестира пред Върховния касационен съд. Така през юни 2021 г. влязоха в сила оправдателните присъди на шестимата и те получиха право да съдят прокуратурата за вреди.

Като определят размера на имуществените вреди, които в случая са платени от изпълнителния директор на „Булброкърс“ Рачев за адвокати, съдиите отбелязват, че срещу него е имало граждански иск за 7,4 млн. лв.

Прокуратурата твърдеше, че в края на март 2010 г. Прокопиев се е изказал в полза на продажбата на миноритарния дял в EVN пред Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС). Така той подпомогнал тогавашния вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков да извърши длъжностно престъпление. Дянков беше подсъдим за оказван натиск върху тогавашния ръководител на Агенцията за приватизация и настоящ министър на икономиката Емил Караниколов да възложи изготвяне на занижена оценка на остатъчния държавен дял от 33% в „ЕВН България Електроразпределение“ АД. Трайчо Трайков беше обвинен за безстопанственост, защото е апортирал дяловете на държавата в Държавната консолидационна компания, т.е. изпълнил е решението на правителството. Впоследствие тези дялове са продадени през фондовата борса. На подсъдимата скамейка нямаше нито един човек от Агенцията по приватизация, въпреки че точно тя е в основата на сделката.

Рачев беше обвинен през май 2016 г. в злоупотреба с доверие – съзнателно ощетяване на поверено му чуждо имущество, от което са последвали значителни щети.

Наказателното производство е продължило 5 години и 16 дни и му се е отразило много тежко както в личен, така и в професионален план, обяснява съдът. Рачев рухнал. Изпитвал притеснение, станал изключително подтиснат, не можел да спи, затворил се в себе си, изпитвал огромен срам. Приятелите му се отдръпнали, постоянно обяснявал, че не е извършил деянието, в което е обвинен. Воденото дело го злепоставило пред колегите му, наложило да се преквалифицира и да работи в друга сфера.

След делото EVN прокуратурата вече беше осъдена от Прокопиев.

ЧИСЛА

През 2023 г., за когато са последните достъпни данни на прокуратурата, тя е осъдена по 281 дела по ЗОДОВ. Броят им е по-голям от предходните две години, когато броят им е 248 и 231. Присъдените обезщетения за 2023 г. са 2 824 095 лв. Предишните две години сумите са 2 564 814 лв. и 2 004 234 лв. Предстои да видим и данните за м.г.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
George E. Dexter
George E. Dexter
15 април 2025 10:47
Гост

This news highlights accountability, even for legal bodies. It’s a bit like facing gravity in slope unblocked – you can’t escape consequences for your actions. Making mistakes happens, but owning up to them, like dodging red blocks in that game, is key. 62,000 lv? That’s a serious penalty. Hopefully, this brings closure and promotes fairer practices moving forward. You could say it’s their turn to navigate a challenging slope.