След като държа дълго време дело, свързано с депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов на трупчета, прокуратурата сега се разбърза и го призовава, за да му предяви обвинение. Това се разбра от негов пост в социалните мрежи.

„Утре прокуратурата ще ме привлече като обвиняем. Твърдяното от нея продължава да бъде абсурдно, поради което се надявам делото бързо да влезе в съда и обвинението да се разпадне. Информацията за това, че утре ще бъда привлечен като обвиняем, разбира се, изтече първо в медиите на Пеевски. Нямам съмнения за изцяло пропагандния характер на това обвинение и нямам притеснения за неговия изход“, обяви Божанов.

Той сам се отказа от депутатския си имунитет на 4 март, след като и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов му го поиска.

Прокуратурата твърди, че са събрани достатъчно доказателства, за да обвини Божанов в престъпление по служба.

В периода от 20 май до 17 юни 2022 г. в София като министър на електронното управление и възложител на обществена поръчка, Божанов нарушил служебните си задължения по Закона за защита на класифицираната информация и по Вътрешните правила на министерството и предоставил на изпълнителния директор на ИА „Инфраструктура на електронното управление“ файл на флаш памет, представляващ техническа спецификация, и указал тя да бъде използвана за провеждане на обществена поръчка за близо 18 млн. лв., съобщи държавното обвинение в последния ден на февруари.

Техническата спецификация е била изготвена в нарушение на установения ред, гарантиращ сигурността на информацията. Така се давало предимство на консорциум на търговски дружества при участие и класиране за изпълнител на обществената поръчка, твърди прокуратурата. Целта била да се облагодетелства консорциумът. От деянието са могли да настъпят немаловажни вредни последици – да се разходват непрозрачно публични средства, да се създадат условия за нарушаване на конкуренцията, да се разколебае доверието на гражданите в Министерство на електронното управление и да се застраши киберсигурността на държавната администрация, изрежда прокуратурата.

В обобщаващ протокол от заседание на комисията, която трябвало да разгледа, оцени и класира постъпилите оферти по обществената поръчка, подписите за „председател“ и „изготвил отпечатал“ не са положени от съответните лица. По отношение на подписите е констатирано частично сходство с почерка на Б. Божанов. Събрани са доказателства и че Б. Божанов е достъпвал компютъра, на който е технически изготвен протоколът, чрез акаунта на служител, на когото било наредено да излезе от помещението при набирането на текста, твърди още прокуратурата.

Заедно с имунитета на Божанов на 28 февруари Сарафов поиска разрешение Кирил Петков да получи второ обвинение – за опит за принуда на Александър Йоловски, министър на електронното управление, да извърши нещо против волята си.

Двата казуса са преплетени, като досъдебното производство беше образувано през октомври 2023 г. въз основа на данни от проверка, възложена на Комисията за противодействие на корупцията след сигнал от група народни представители от ИТН за оказван натиск от Петков и Божанов спрямо министъра на електронното управление да възложи на конкретни фирми дейности на стойност 650 млн. лв. без да се приложат правилата на Закона за обществените поръчки.

До разследването се стига, след като два дни преди първия тур на местните избори през 2023 г. от ДАНС изпратиха справка за действия на зам.-министъра на електронното управление, свързани с хеш кода на машините. След това Централната избирателна комисия (ЦИК) отмени машинното гласуване. Николай Денков, който беше премиер тогава, заяви, че събитията ще се анализират в учебниците по история като класически пример за активно мероприятие.

Седмица след тези събития Софийската градска прокуратура започна разследване за заплахи срещу Александър Йоловски. Тогава от ГЕРБ и от ИТН заявиха, че министърът е разказал, че е притискан от политици от „Продължаваме промяната – Демократична България“.

На 27 октомври 2023 г. на председателски съвет в НС Йоловски заявил, че Кирил Петков (ПП) и Божидар Божанов (ДБ) са го притискали да не обявява обществени поръчки за 640 милиона лева, а направо да даде парите на посочени от тях фирми. Според Тошко Йорданов от ИТН Йоловски дори е казал, че Петков е заплашил децата му. ИТН подаде сигнал за корупция до прокуратурата, КПКОНПИ и европейската прокуратура. Десислава Атанасова от ГЕРБ потвърди, че Йоловски се е оплакал от натиск и заплахи.

По делото е събран значителен по обем и съдържание доказателствен материал – разпитани са множество свидетели, приобщени са относими документи, назначени и изготвени са експертизи, с разрешение на съда са събрани трафични данни, приложени са материали от проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция, извършена на Министерство на електронното управление по разпореждане на СГП, приобщени са и материали от ДАНС, обяснява прокуратурата сега.

Петков още не се е отказал от имунитета си по този случай, но по делото за ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова се отказа, веднага след това беше привлечен като обвиняем, а преди малко повече от месец прокуратурата внесе обвинителния акт в съда. Делото обаче още не е насрочено. Насрочен е обаче процесът срещу Лена Бориславова, подсъдими по случая „Корал“. Тя ще се изправи пред съда на 11 април.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar