Жена, която беше обвинена от френските съдилища за развода си, защото вече не е правила секс със съпруга си, спечели обжалване в Европейския съд за правата на човека. Това съобщи висшата правозащитна съдебна инстанция на Европа. Случаят подновяви дебата във Франция за правата на жените.

Французойката – идентифицирана като г-жа H.W, родена през 1955 г. – заведе делото си в ЕСВП през 2021 г., след като изчерпа правните възможости във Франция почти десетилетие след развода. Съдът постанови, че френските съдилища са нарушили правото на жената на зачитане на личния и семейния живот.

„В настоящия случай Съдът не можа да установи никаква причина, която да оправдае тази намеса от страна на публичните власти в областта на сексуалността“, се казва в изявление. Жената, която се омъжила за съпруга си през 1984 г. и има четири деца с него, искаше развод, но оспорваше да бъде обвинена за разтрогването на брака им, като аргументираше, че това е несправедлива намеса в личния й живот и нарушаване на физическата й цялост. Тя посочи здравословни проблеми и заплахи за насилие от съпруга си като причини да не е имала интимни отношения с него от 2004 г. насам.

Решението на ЕСПЧ идва на фона на период на самоанализ във Франция след нашумялото дело на Жизел Пелико, чийто съпруг беше признат за виновен в упояване на жена си и канене на десетки мъже в дома им, за да я изнасилят. Случаят шокира света, разпали отново ожесточени дебати за правата на жените във Франция и превърна Жизел Пелико във феминистка икона.

„Мълчи, мълчи, какво съм крив, че те е бил мъжът ти“

В изявление, публикувано от нейния адвокат Лилия Мисен, H.W отбеляза своята юридическа победа с думите: „Надявам се, че това решение ще отбележи повратна точка в борбата за правата на жените във Франция. Сега е наложително Франция, подобно на други европейски страни, като Португалия или Испания, да предприеме конкретни мерки за изкореняване на тази култура на изнасилване и насърчаване на истинска култура на съгласие и взаимно уважение. Мисен каза, че решението на ЕСПЧ няма влияние върху развода на H.W., който е окончателен. Въпреки това, допълни тя, това ще окаже голямо влияние върху френското законодателство, като попречи на френските съдии да вземат подобни решения за развод в бъдеще.

„Това решение бележи премахването на брачния дълг и архаичната, канонична визия за семейството“, каза тя в изявление. „Съдилищата най-накрая ще спрат да тълкуват френския закон през призмата на каноничното право и да налагат на жените задължението да имат сексуални отношения в рамките на брака.“ Министерството за Европа и външните работи на Франция представляваше френското правителство в случая. Дипломатически източник каза, че правителството признава решението и добави, че то от години е участвало в борбата срещу сексуалното и сексисткото насилие, особено в рамките на двойки. В момента в парламента се разглежда закон, който ще промени правното определение за изнасилване, каза източникът.

  • Никола Ервийо, професор по право в университета Sciences Po, каза, че решението е „унизително за Франция, но благотворно за напомнянето за принципите на сексуалната свобода и защитата на жертвите на сексуално насилие“.
  • Жералд Дарманин, министър на правосъдието на Франция, каза пред репортери, че ще говори с депутатите за промяна на закона. „Явно ще вървим в посока на историята и ще адаптираме нашия закон“, каза той.

H.W., която е от Шесне близо до Париж, каза, че е била дълбоко травматизирана от първоначалното френско решение, което „легитимира семейна среда, в която неприкосновеността на личния живот и достойнството на жените се пренебрегват и презират“. Делото на H.W. беше подкрепено от две групи за активизъм на французойки. Еманюел Пиет, ръководител на една от тях – Феминисткият колектив срещу изнасилването – каза, че е възхитена. „Г-жа W прекара 15 години в тази битка и тя завърши с победа, браво“, каза тя. „Когато сте принудени да имате сексуални отношения в брака, това е изнасилване.“

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar