Надежда Ковачева: Доказателствата с ДНК за побоя над Слави бяха „загубени“ в друго дело, имаше и теч на информация от полицията
[email protected]
- Мафията често ползва близнаци за поръчките си
През март 2020 г. журналистът Слави Ангелов беше брутално пребит пред дома си. За нападението над него бяха осъдени близнаците Георги и Никола Асенови, както и Бисер Митрев. На първа инстанция те получиха по 5 г. затвор.
„24 часа“ публикува втора част от интервюто с адв. Надежда Ковачева, която представлява Ангелов в съда. В първата част тя говори за бавния процес, мощта на мафията и квалификацията на престъплението.
– Вината на подсъдимите за побоя над Слави Ангелов Георги Асенов, Никола Асенов и Бисер Митрев е доказана на първа инстанция с верига от косвени доказателства. Кои са те и какво натежа най-много според вас за решението на съда, адв. Ковачева?
– При предявяване материалите на досъдебното производство разследващият ме събуди, като отказа да запише доказателствените ни искания. Когато поискахме анализа на трафичните данни, той ни излъга, че обвиняемите не са говорили по телефона. Хората от престъпния свят рядко ползват собствени симкарти. Телефонните им номера обикновено са от чужда симкарта. Необходим е сериозен анализ, за да се установи ползвателят на един телефонен номер. За това първата грижа на разследващия е да изпълни задължението си и при снемане на данни за самоличност, адреси да поиска самият обвиняем/свидетел да посочи номера на телефона, който ползва. Постоянният разследващ не беше направил това. Но истината сама се защитава.
На 24.04.20 г. се случва обвиняемите да са разпитани от друг разследващ полицай. Всеки от тях дава телефонния номер, който ползва. И така нашият собствен анализ на електронните документи, предоставени от мобилни оператори и изискани в срок от прокурор и с разрешение на съда, се оказа верен. Впоследствие, като проучвахме делото на съдебния процес, открихме нарушена хронология при подреждане на материалите на досъдебното производство. Доказателствените средства във връзка с трафичните данни, поискани в срок и получени до края на март, и анализът им от полицай в докладна записка от 2 април бяха забутани в крайни по номера томове. Разчитало се е на адвокатска небрежност. А всеки буден юрист знае, че разпределението на ролите при извършване на престъпление в съучастие е от изключително значение, особено в случая на съучастници близнаци.
Слави е нападнат по време на избухналия ковид и протести в София на 17.03.2020 г., вторник. Слави е проследяван преди това. Вторник е единственият ден от седмицата, когато Слави се прибира по тъмно у дома, тъй като предава брой от седмичния вестник, а съпругата му е на работа вечерта в БНТ. Нападателите са с маски, шапки и качулки.
Събрани са 40 оптични носители на информацията от полицаите до 23 март и е възложена видеотехническа експертиза. Следва да отбележим, че т.нар. видеозаписи са електронни документи по силата на европейски регламент.
Там „електронният документ“ е записан като „всяко съдържание, съхранявано в електронна форма, по-специално текстови или звуков, визуален или аудио-визуален запис“. Според Закона за нормативните актове европейският регламент е над закона.
Според българската правна теория понятието „документ“ в качеството му на писмено доказателствено средство се определя като писмено доказателство или документ – „вещ, върху която с писмени знаци е материализирано изявление“ (академик Живко Сталев). Днес на основание регламента определението е разширено: „вещи, върху които с писмени или електронни знаци е материализирано човешко изявление“. Правното регулиране на виртуалното пространство се основава на електронния характер на документираната информация. Въз основа на тази регулация и правно разбиране електронни документи са не само видеозаписите, но и дискове/флашки със звукозаписи или писмена информация от мобилните оператори за проведени комуникации между определени телефонни номера. А докладните записки на полицаите са официални писмени документи.
В експертиза са анализирани видеозаписи на нападението и движението на колите на нападателите, наречени „нападател 1“, „нападател 2“, „нападател 3“ на основание експертиза за биометричните им данни – разлики и прилики и различното им облекло. Те самите са заявили какви телефонни номера ползват при снемане на самоличността им. Въз основа на трафични данни за комуникациите им, изискани от мобилните оператори след разрешение на съда, се установява, че Никола Асенов е водил телефонни разговори със съпругата си и брат си Георги Асенов в обхвата на клетка от улица, на която по същото време се е намирал автомобилът на престъплението./18:59/ По този начин се доказва кой от подсъдимите близнаци е бил в автомобила на престъплението като пътник на задна лява седалка заедно със съучастника си, водач на сив опел – подсъдимият Бисер Митрев. От колата са иззети стелките. По задната лява стелка е доказано, че има кръв на Слави Ангелов. На задната лява седалка зад водача е намерена и иззета шапка тип бейзболна с потомастен секрет и ДНК експертиза, че е на Никола и Георги Асенови, счупена дръжка от кола, по която има следи от Бисер Митрев според ДНК експерти. Тези и други косвени доказателства установяват авторството на деянието и разпределението на ролите . Разпитан е свидетел, който разпознава нападателите на видеозаписа от нападението и на живо, тъй като ги знае . Посочва разликата между близнаците и кой кой е. Това са 21 тома около 200 страници всеки.
– Като адвокат в кой момент се убедихте, че мафията е по-бърза от правосъдието у нас?
– Всичко започва с изтичане на информация от полицията в същия ден. Нападението е на 17 март 2020 г. На 20 март се намира изоставен с отключени врати автомобилът на престъплението – сив опел астра. В жабката му има документ за гражданска отговорност от 13 март 2020 г. Още същия ден, на 20.03, полицаите установяват, че собственикът е изоставил колата си от 2017 г. и до полунощ, 00:00 ч, се разпитват като свидетели всички ползватели на автомобила през годините. Последният ползвател се явява повторно в полицията след две седмици /3 април/ по своя инициатива и иска да свидетелства. Разказва, че същия ден два пъти му се обажда по телефона лице на име Бисер, като го моли да му прехвърли обратно колата. Свидетелят е изумен и пита Бисер: „Откъде имаш телефона ми?“. Показва на разследващия записите на телефонните номера и часа на разговорите в апарата си.
Чак след 20 дни, на 23 април, при разпит на застрахователния агент, открит по иззетия документ за гражданска застраховка от автомобила на престъплението, се установява, че подсъдимият Бисер Митрев е последният ползвател на автомобила на престъплението. Полицаите намират, макар и укрит, договора за застраховка на автомобила на престъплението в офис на застрахователния агент. На 24.04. Бисер Митрев е привлечен и разпитан като обвиняем. При снемане на самоличност той сам посочва същия телефонен номер, ползван от него при разговора му с последния ползвател на колата на 03.04.2020 г. Към тази дата (12 дни след побоя над Слави Ангелов, бел. ред.) полицаите нямат информация, че Бисер Митрев е ползвател на автомобила и е сключил договора за гражданска отговорност. Бисер обаче е получил информация от свой източник в полицията относно името и номера на телефона на последния преди него ползвател на колата. Така се е свързал с него и го е молил да го прикрие. Ето как мафията е по-бърза от разследването.
Мафията продължава да действа мигновено.
На 8 април 2020 г. приключва видео експертизата върху 40 оптични носителя видеозаписи. Автомобилите на престъплението се разпознават в движението им на база родови и видови признаци, както и на общи и частни . Частни признаци са и залепените лепенки за „Гражданска отговорност“ на предно стъкло, находящи се на едно и също място при всеки видео кадър. По-късно при извършен оглед и претърсване на домове и автомобилите се установява, че лепенката е свалена и са заличени следите от нея по стъклото на автомобила ауди, собственост на съпругата на подсъдимия Никола Асенов (с него нападателите се придвижват до бензиностанция, откъдето се качват на сив опел, с който стигат до местопрестъплението, бел. ред.).
И още – изчезват главните веществени доказателства, иззети от опела. Те са с ДНК експертиза върху биоследите по тях и са главни косвени доказателства за авторството на престъплението. Наложи се съдът да ги изиска от СДВР. След проверка, назначена от министъра на вътрешните работи, инспекторатът ги намира вписани и приложени в картона на друго дело.
– Кои бяха най-трудните моменти по време на делото?
– Опитаха се да ни сплашат. Имаше съдебно заседание в деня, когато застреляха Любомир Иванов-Любо Полицая. В този ден свидетелят от мафията трябваше да бъде разпитан в съда. Разбрахме, че е бил в съдебната сграда с охраната, но не се яви в залата.
– Двама от подсъдимите са близнаци. Как се доказва вината на всеки от тях предвид сходния биологичен и ДНК материал?
– Мафията при възможност използва близнаци при поръчките си. В нашия случай беше нарушена методологията за идентификация на двамата. Тези близнаци могат да бъдат различени, ако ги познаваш. Ако са ти непознати, единствената разлика е в пръстовите отпечатъци. И понеже за разследването са непознати, е нарушена методиката за идентификацията им по Закона за МВР. Най-добре е да се идентифицират едновременнно в присъствието на поемни лица и адвокати. Но и по отделно важи правилото да се направи фотография, да се вземе пръстов отпечатък към момента на изземване на образец за ДНК профил. Така се изключва възможността да изземеш образец за втори път от едно и също лице близнак и експертизата да заключи, че са яднояйчни близнаци. В случая единият е съгласен и дава образец за ДНК експертиза доброволно, а другият – по-късно след разрешение от съда. Възниква съмнение дали образецът не е взет от едно и също лице с цел да се затрудни установяване на индивидуалното им участие в престъплението. Сигурността възниква, когато към различния дактилоскопен образец са приложени и съответните му ДНК образец, фотография и лични данни.
Но истината сама се защитава. Подсъдимите заявиха в първото, разпоредително заседание, че няма да дават обяснения. До встъпването на адвокат Ина Лулчева, която е процесуалист и сложи ред в изявите на подзащитните си близнаци, те нарушаваха реда в съдебната зала, а Никола Асенов дори даваше „обяснения“ и питаше: „Какво прави моята шапка в колата? „Адвокат Марияна Тодорова отговаряше: „Полицаите са я подхвърлили“. За това нашата страна на обвинението насочи час по час и ден по ден вниманието към доказателствата от първите 3 до 7 дни, за да установи, че полицаите са работили по друга версия към датата на намирането на сивия опел „Астра“ и изземването на стелката, шапката, дръжката и другите вещи от него и не са и подозирали за съществуването на извършителите подсъдими . Така с други средства се опроверга защитната стратегия.
– Никой не признава вината си и представят защитни версии, на каквито имат право. Какви са слабостите в нормативната база?
– Всеки има право да признава или да не признава. Според мен няма слабости в нормативната база по този въпрос, защото в НПК има всякакви процедури за облекчаване положението на обвиняемия, стига да признае фактите на обвинението, вината си и т.н. Признанието е покаяние. Има голяма духовна сила. Същевременно изработването на алиби на подсъдимите се оказа адвокатска грешка. Абсурдно алиби. Служител във фирмата на съпругата на Георги Асенов на следващия ден след тежка операция на коляното извършвал в продължение на 10 часа действия, което би довело до скъсване на кръстните връзки, казва съдебномедицинска експертиза, назначена от съда по искане на прокуратурата. Макар, че е шофьор без правоспособност за работа с електричество, поставял нови контакти в апартамент на подсъдим вечерта точно между 18-21 ч в деня и часа на престъплението, като и двамата подсъдими братя били при него. Не ползвал телефон, защото имал заболяване на ухото. Забравя за това си твърдение и разпитан по делото като свидетел през юли 2020 г., сочи номера на телефона си. Но разследващият не е изискал от мобилния оператор трафичните данни за комуникациите на този номер.
По същия начин и за Бисер Митрев. Подсъдимият действително има гръбначно заболяване. Алибито му се състои в това, че в деня на престъплението не можел да шофира, движил се с придружител и не можел да удря. От видеозапис пред хотел се наблюдава следобедна среща на подсъдимите в деня на престъплението. Подсъдимият Бисер Митрев пристига с личния си автомобил. Движи се сам. Лечителят му заявява като свидетел, че Бисер го посещава без придружител. Приятелите му, очевидци на задържането му под стража, казват, че са правили леки преходи в планината и са тренирали в зала. Съдебномедицинската експертиза опровергава твърдението му, че не е могъл да нанася удари.
– Според защитата на тримата те нямат мотив за престъплението. Защо разследването не стигна до посредници и поръчител и има ли достатъчно данни за това по делото?
– Според мен на разследването не са му стигнали силите да стигне по категоричен начин до поръчителите. Свидетелят от мафията посочва поръчителите. Но те тогава не пребиваваха в България. Не можеха да бъдат разпитани. После се получи информация, че един от тях е разстрелян в ЮАР. Има и друг анонимен свидетел, който казва, че близнаците са участвали в наказателна група на Любо Младежа, включително по отношение на него. Сплашен е с побой, за да върне лихвата по предоставен му заем. Има още трима анонимни свидетели, които разказват как двамата близнаци и Бисер Митрев обсъждат на съседна на тяхната маса в кафене побоя над Слави Ангелов и казват подробности от побоя, които могат да знаят само хора, присъствали там.
– Преди дни участвахте в дискусия с депутати и поискахте Институт на вещите лица и доказани специалисти да доказват всяка експертиза. Как ще се случи и ще се отрази ли на бързината на процеса?
– Разбира се. Заключенията на всяко вещо лице – служител в този институт ще се проверяват и приподписват от доказани експерти. Забележете, че у нас вече няма и 20 професионални експерти автоинженери по пътните инциденти. Те не могат да смогнат. Повечето се възрастни вече. Проф. доктор на науките инженер Станимир Карапетков е преподавал в чужбина в университети тази дисциплина като експерт автоинженер. У нас не са чували за обучение, школи, курсове. Ама за далавера – да. Невинаги, но некомпетентните са и лъжливите. Може ли без конкурс да се определят по списък специалисти за вещи лица? Кой проверява какво знаят? В болниците се научиха да преписват книгите си, да подменят информация, диагнози. По едно дело бяха представили медицински документ, че охранител от силова частна фирма е бил пребит от интелектуалец в присъствието на всичките му колеги, бивши барети. Охранителят представя медицински документ. При справка в регистъра на болницата не намерихме такъв документ. Тогава поискахме съдът да изиска препис от регистъра. Тетрадката се оказа преписана, а документът – добавен на съответната дата. Но както вече казах – истината сама се защитава. Бяха сбъркали. Вместо увреждане в областта на дясно око бяха записали, че е на лявото. Така загубиха.
– Защитавахте интересите в съда и на семейството на Милен Цветков. Там извършителят призна вината си и остана спорът за размера на наказанието. Какви са приликите и разликите по това дело с процеса, по който пострадал е Слави Ангелов?
– Двата случая са несравними. При Милен Цветков подсъдимият се покая, помогна на разследването, не прехвърли отговорността чрез мълчанието си.
Една голяма трагедия и за двете семейства. Калина Цветкова – дъщерята на Милен, съчувстваше на осъденото момче. Тя ми даде сила да поддържам, че осъденият не е с висока степен на обществена опасност, че 9 г. затвор под минимума на предвиденото в текста за умишлено причиняване на смърт чрез ПТП е достатъчно. Някои го нарекоха възстановително правосъдие. Има постановление на Върховния съд от 1984 г., в което се казва, че когато водачът е причинил смърт след нарушение на правилата за движение и не е предприел неутрализиращи мерки, вината му е във форма на евентуален умисъл. Това постановление не се прилагаше. Ние се стремяхме да създадем прецедент за умишлено причиняване на смърт при ПТП и същевременно да пощадим осъденото момче. Бяхме приятели на Милен. Аз му бях адвокат. Създаде се общност „Да помогнем на Милен“ от Радомир Чолаков, Дана Начева, Калина Цветкова, Камен Воденичаров. Голямата духовна сила се подкрепя от съдии във Върховния съд. Има такива съдии.
– Пред депутатите поискахте и промяна на нормативната база, за да се изземват косми от заловени с наркотици, както и от дрогирани шофьори. Защо?
– И не само от дрогирани шофьори, а във всички случаи на данни за употреба, държане на наркотици и пр. Това се налага, за да се установи дали деецът системно употребява забранените вещества, или е било инцидентно. От изключително значение е, защото пресича защитни версии от рода на: не съм знаел, някой ми го е сложил в напитката, дозата е за лична употреба, не съм дилър…
И не само шепа косми! В методиката на изследване освен кръв, урина, косми следва и кардиологичен, психиатрично-психологичен преглед. Тези обективни данни от деня на деянието ще улесняват съда за преценката му дали са верни, или са защитна позиция обясненията на подсъдимия, че е бил заспал или пък е получил сърдечен пристъп, или припаднал и пр. Последващите експертизи не могат да отговорят правилно, ако нямат медицински данни за това. Винаги ще казват: възможно е, най-вероятно и пр.
– Били сте прокурор, сега сте адвокат. Как се промени качеството на разследванията за тези години?
– Бях прокурор до 1994 г. Ученичка и приятелка съм на Румен Янков. Той ми е казвал, че по времето на Тодор Живков никой не си е позволявал да му се обажда по дела. Имаше предвидимост. Винаги знаехме какво можем да очакваме от съда. Повечето магистрати бяхме обучени от голямата школа на велики български юристи. Имаме вина, че избягахме от провала чрез политически назначения, вместо да помагаме на по-младите си колеги. Тогава пишехме телеграмно. Прочетете решенията на Румен Янков в Конституционния съд и в другите съдилища. Те са кратки украшения на човешката мисъл.
В Бавария и някои северни държави съдът не пише мотиви, за да се наложи на по-горния съд да прочете делото. Едва Върховният съд пише кратки мотиви.
Нашите магистрати ги загробиха с това училище по писане. Вместо да извършват съдебно дирене, да мислят и решават, те пишат ли, пишат. По делото за смъртта на Милен Цветков мотивите на първа и въззивна инстанция са по 100 страници.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте