Обрат в пленарната зала – часове, след като правната комисия отказа, пленарната зала наложи забрана Висш съдебен съвет (ВСС), чиито членове са с изтекъл мандат, да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор. Така промяната беше приета окончателно на второ четене в Закона за съдебната власт (ЗСВ).

Това означава, че докато не бъдат избрани нови членове на ВСС, както от парламента, така и от съдебната власт, няма да има нов председател на Върховния административен съд (ВАС) и обвинител №1.

От други от приетите изменения следва, че Борислав Сарафов, който е и.ф. главен прокурор от 16 юни 2023 г., има още най-много 6 месеца като такъв (от влизането в сила на промените, което ще стане от деня на обнародването им в „Държавен вестник“). Парламентът прие окончателно, че никой не може да е изпълняващ функциите за повече от половин година. Текстът гласи, че „едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции за срок, по-дълъг от шест месеца, без значение дали е имало прекъсвания в изпълнението на функциите“.

От друга страна, парламентът не видя проблем с това след края на мандата си някой от тримата големи да бъде определян за изпълняващ функциите, т.е. няма пречка Георги Чолаков да е и.ф. председател на ВАС, но той също ще може да остане такъв най-много за още 6 месеца, които се броят от влизането в сила на промените.

Имаше предложение с преходна разпоредба в закона да се уреди, че „се взема предвид и времето, през което лицето вече е изпълнявало съответните функции“, но то не беше прието. Така може да се заключи, че финалната воля на законодателя е максималният срок от шест месеца като и.ф. да започне да се брои от влизането в сила на измененията.

Беше отхвърлена идеята да се забрани на и.ф. да се кандидатира за титуляр на поста, т.е. няма пречка, ако бъде сформиран нов ВСС и Борислав Сарафов още е и.ф. главен прокурор, да участва в процедура за избор на обвинител №1.

Очаквано парламентът гласува да бъде прекратена процедурата за избор на главен прокурор, в която Сарафов е единствен кандидат и трябва да бъде изслушан утре.

До обрата се стигна, след като Борислав Гуцанов от БСП поиска почивка и след призиви на ПП-ДБ и „Възраждане“.

Депутатите записаха в чл. 33, ал. 4 от ЗСВ: „Пленумът на Висшия съдебен съвет може да прави предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор, както и да приема решения по чл. 33, ал. 3, като в гласуването могат да участват само изборни членове, чиито мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението.“

Всички без ДПС-НН подкрепиха този текст, предложен от „Възраждане“. Така той беше приет с 208 гласа „за“ и 29 „против“. А след това при финалното одобряване на новата редакция на целия чл. 33 ЗСВ „за“ бяха и от ДПС-НН.

Т.е. забраната беше одобрена и от ГЕРБ, и от БСП, които не гласуваха за нея в правната комисия вчера и от ДПС-НН, които изрично ѝ се противопоставиха (виж тук).

Преди това бяха отправени призиви депутатите да преразгледат приетото от комисията.

Необходими са гаранции, че прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор няма да е само еднократен акт, след който Сарафов да продължи да прави това, което прави, че Сарафов няма да продължи да остане да упражнява функциите на главен прокурор. Нашата работа, като народни представители, е да осигурим гаранции, че се провеждат честни процедури, с качествени хора, а не уредени мачове“, каза Лена Бориславова от ПП-ДБ.

Тя заяви, че Борислав Сарафов е част от мрежата на „Осемте джуджета“ и допълни, че досега той не е дал обяснения за „стотици хиляди левове, получавани от неговото семейство от фирми, близки до ГЕРБ и ДПС“. Бориславова изброи и три пункта от концепцията на единствения кандидат за главен прокурор, в които вижда потенциал за произвол: предложенията му за отпадане на процедурата по предявяване на разследването в досъдебното производство, за възможност прокуратурата да постановява немотивирани откази за образуване на разследване и за премахване на института на поемните лица като форма на граждански контрол.

Тя призова депутатите да преосмислят гласуването в правната комисия, която отхвърли забраната ВСС, чиито членове са с изтекъл мандат, да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор, „за да нямаме нов Гешев или Сарафов в следваща процедура, която стартира този ВСС“.

А колегата ѝ Атанас Славов изтъкна, че ситуацията в съдебната власт илюстрира как ВСС с изтекъл мандат се превръща от орган, който трябва да брани независимостта на съдебната власт, в орган, който я нарушава.

Петър Петров от „Възраждане“ отправи същия призив към пленарната зала и определи гласуването по този въпрос като знаково: „Да разберем дали наистина ЗСВ е станал заложник на преговорите за правителство. Всички групи, които подкрепят тези реформи да бъдат в залата, конкретно се обръщам към ДПС-ДПС и да спрем ГЕРБ, БСП и ДПС-НН в техните опити да опраскат тази съдебна реформа“. Съпартиецът му Златан Златанов пък допълни, че Сарафов не е проблемът, а е симптом на проблема.

Преди това парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ председателите на ВКС и на ВАС да се избират с т.нар. двойно мнозинство от Пленума на ВСС – не само с поне 17 гласа от членовете му, но и с мнозинство на съдиите, избрани от съдии.

След гласуването на забраната, председателката на Народното събрание разпусна депутатите в почивка заради връчването на първия мандат за съставяне на правителство.

След нея Народното събрание възстанови наименованието Върховна касационна прокуратура на единствената останала върховна прокуратура след закриването на Върховната административна прокуратура с промените в Конституцията.

Освен това в чл. 139 ЗСВ беше записано, че главният прокурор има двама заместници, т.е. броят им вече не зависи от неговата преценка. Беше отнето и прякото ръководство на обвинител №1 над Националната следствена служба.

В ЗСВ беше записано, че Пленумът на ВСС може да взима решение за откриване на процедура за избор на кандидати за председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор, но в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на вземане на решението.

А когато президентът върне предложението за назначаване на някой от тримата големи, Пленумът приема повторно решение за избор най-малко 2 месеца след получаването на указа на президента.

По време на дебата Петър Петров настоя да бъде прието ограничение заместниците на някои от тримата големи да бъдат назначавани за изпълняващ функциите. „Идеята е да предотвратим бетонирането като и.ф. не само на главния прокурор, но и на назначени от него заместници“, каза той и напомни, че преди дни за зам.-главен прокурор беше назначена Ваня Стефанова, а като заместник трябва да се върне и служебният министър на правосъдието Мария Павлова. Предложението не беше прието и Петров призова ИТН, които се въздържаха, да го подкрепят, ако искат да има съдебна реформа и заместниците на Сарафов да не ръководят прокуратурата. Но от партията на Слави Трифонов отново се въздържаха и така всяка от заместничките на Борислав Сарафов може да бъде определена за и.ф. главен прокурор.

Стою Стоев от ПП-ДБ обърна внимание на предложението трима членове на Пленума, а не само на съответната колегия, да имат право да предлагат председател на върховен съд и главен прокурор. Мнозинството обаче го отхвърли.

Новото управляващо мнозинство от ГЕРБ, БСП и ИТН, заявено пред президента,  гласува монолитно, като в много от случаите заедно с ДПС-НН.

29
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Чистач в мол
Чистач в мол
15 януари 2025 16:02
Гост

С това гласуване се легитимира ВСС с изтекъл мандат. Което е абсурд, ВСС не е орган на власт, и няма властнически правомощия, а са най-многото клуб за дискусии. Решението на КС за инспектора е неприложимо по аналогия и за ВСС.

Галя Станчева
Галя Станчева
15 януари 2025 15:33
Гост

Ужас – пъпъдъбъ гласуват берабер с копойци и гелосани мечове. И кандардисват деребеите :))))))))))))))))))))))

Пеналист
Пеналист
15 януари 2025 14:42
Гост

Чао И.Ф. Фуражке !!! Ти си един престъпник, приятел на СС семейството в съдебната власт! ЧАО И НЕ СЕ ВРЪЩАЙ !!!

Анонимен
Анонимен
15 януари 2025 14:47
Гост

След 2-3 години…

Смешко
Смешко
15 януари 2025 14:01
Гост

Както и очаквах в този казус „победители“ са всички. Кадровици с изтекъл мандат не могат да гласуват за тримата големи. За ИФ-тата обаче няма забрана нито за срока, нито да бъдат номинирани за титуляри…

„Избор за главен прокурор утре може и да няма, може и да има“…
Може да вали, може и да не вали… Споко, всички познаха. – https://www.bta.bg/bg/news/bulgaria/national-news/815022-izbor-za-glaven-prokuror-utre-mozhe-i-da-nyama-mozhe-i-da-ima-kaza-predstavlya

Смешко
Смешко
15 януари 2025 14:15
Гост

ЛЕКС, обадете се когато Радев издаде указ за назначаване на някой от Големите.
До тогава – чао.

Анонимен
Анонимен
15 януари 2025 14:48
Гост

Ще си седят ид.-та още.

Мики
Мики
15 януари 2025 13:53
Гост

Крайно време беше.

Студент
Студент
15 януари 2025 13:00
Гост

Да си признаят грешката като касираха избора от професионланата квота! Те са избрани и могат да встъпят веднага. Остава НС да си свърши работата и ще има легитимен ВСС, който да избере главен прокурор и председател на ВАС.

Жокера
Жокера
15 януари 2025 12:43
Гост

Значи тези „народни представители“ управляват държавата със същия финес като невръстно дете ТИР. Много добре се знае чий мандат кога изтича. Вместо някой да направи предложение, да има диалог кой да е следващият главен прокурор, вместо дори и да съберат мнозинство за нови членове на ВСС още преди две години, те се опитват да санират бездействието си с противоконституционни безумия. А така те бетонират ме само стария ВСС като такъв с неограничен мандат, но и Боби Сарафов като вечен и.ф. главен прокурор… Апропо, принципно съм съгласен с Лена, че не е ОК в концепцията на главния прокурор да има отпадане… Покажи целия коментар »

Интересен ден!
Интересен ден!
15 януари 2025 12:33
Гост

Прасето извозен, джуджетата наритани и с обувки към вратата!
Скоро свинско с кисело зеле!

Времето на джуджетата изтича
Времето на джуджетата изтича
15 януари 2025 14:46
Гост

Скоро и другите джуджета, които са останали на ръководни позиции в Софийската градска прокуратура-пияницата и придворните й пуделчета,ще последват същата съдба. Само имайте малко търпение..и не си правете сметки без кръчмар,разчитайки на дебелото момче,тъй като и неговия ред идва…

Времето изтича
Времето изтича
15 януари 2025 16:08
Гост

Да не забравяме и ИФ-то на Апелативна София, Емилия Русинова ДДС-то. Едно голямо джудже със завидно финансово състояние.

Анонимен
Анонимен
15 януари 2025 12:19
Гост

Логично

Анонимен
Анонимен
15 януари 2025 12:16
Гост

КС ще отмени след половин година, но малцинството от улицата ще продължи да изнасилва правото ! ,,Кривосъдие за един сенсеи“, вчера заплашваха в Правна комисия с протести, ако не се приемат противоконституционните текстове ! Нещата излязоха от контрол и връщане назад няма ! Популизмът е завладял всички политически партии ! Не могат да излязат от фейсбук балоните си ! Държавата е в упадък, а хората са заложници на дребните им интриги !

Бозьо Кифлев
Бозьо Кифлев
15 януари 2025 12:43
Гост

Кое ще отмени? Че служител на срочен трудов договор не може да изпълнява функциите след изтичане на срока на договора? Ми то по тази логика КС може да отменя всичко и да установи произволна диктатура, неговите актове са необжалваеми.

Анонимен
Анонимен
15 януари 2025 12:50
Гост

Орган на власт посочен в Конституцията ли сравняваш със служител на срочен трудов договор ? И кога най-сетне ще кажете цялата истина, а именно по чия вина няма нов състав на ВСС/ИВСС и повечето регулатори в държавата ? Неизправната страна по договора черпи права от собственото си бездействие и раздава морални оценки по студията ? Това ли е нормалното ? Няма и две седмици откакто КС отказа да се произнесе по същество, доколкото въпросът с параграф 23 е изяснен и те приеха със закон същото, това е умишлена подигравка с КС, а неговата практика е продължение на самата Конституция.

Констaнц
Констaнц
15 януари 2025 11:46
Гост

Госпожата Лена с ампломб демонстрира сериозни правни дефицити. Няма представа от прокурорски функции, но громи с пълна сила. От позицията на сегашен или бъдещ обвиняем за документни престъпления със сериозни политически последици. Смешна беше. И нагла.

Анонимен
Анонимен
15 януари 2025 12:19
Гост

A ти щото имаш. Профан

Анонимен
Анонимен
15 януари 2025 12:21
Гост

Eйййй се кака ви Лена е в уста. ГЕРБ ви краде 15 години, нямаме направена национална стратегия какъв отрасъл ще развиваме (туризъм ли, индустрия ли, промишленост ли)… Но все как ви Лена е в устата и Киро. А сега Гошо от СОСа ще ви удовлетвори ли като министър на правосъдието

Анонимен
Анонимен
15 януари 2025 13:45
Гост

Гошо поне нещо разбира от Право – за разлика от Еуглена. колкото и да не ви се вярва…..

Проскубания бухал
Проскубания бухал
15 януари 2025 11:39
Гост

Бахах, точно пък Бориславова, която продължава упорито да се криет зад имунитета си въпреки публичното обещание да се откаже от него, е най-гласовита да разкарат човека, искащ тя да бъде разследвана – май усвоява номерцата на ББ, като тупа топката и употребява НС в процесуален, а сега и в материален план, за да се отърве от прокуратурата. По отношение на гласуването на ОЧЕИЗВАДНО противоконституционен закон, може само да заключим, че с действията си популисткият депутаториум забива поредният пирон в ковчега на парламентаризма в България само за да може 2-3-ма свръхамбициозни „хищници“ да отърват кожата с поредната подигравка с Основния закон… Покажи целия коментар »

Проскубания бухал
Проскубания бухал
15 януари 2025 12:17
Гост

Въпрос: При положение, че НС флагрантно нарушава Конституцията и принципа за разделение на властите, защо ВСС и президента ще трябва да се съобразяват с този закон при положение, че той е в безспорно противоречие с нормите от Обществения договор и релевантната съдебна практика, в т.ч. онова решение на КС, с което се отменя мораториумът върху назначенията в администрацията от страна на премиера и МС? П.С. Тези „мафиотски“ процедурни хватки в стил отваряме портите на регулативния хаос с изначално нефелна уредба, за да си задоволим политическите щения до следващия бутафорен парламентарен акт ad hoc, защото разрухата често пъти е с ефекта… Покажи целия коментар »

Аноним
Аноним
15 януари 2025 11:29
Гост

А добре, а кой ще остане и.ф, добре че КС се произнася бавно, че иначе това ще падне сто процента, без да си разрешат големия проблем, да си изберат квота, ще се продължава с такива подигравки със закон, с право, като чух Ленка тая сутрин как прокламира, че ВКП били направили възобновяване на дело, щот Сарафов ги бил натиснал – хал хабеееер нямаме, ноооо искаме да „реформираме“. Жалкото, е че през пропаганда и НПО–та, им минават номерата на избори.

Анонимен
Анонимен
15 януари 2025 11:40
Гост

Толкова им е акъла! Колко закона вече им отмениха, като противоконституционни? Явно правната грамотност при тях клони към нула

Аноним
Аноним
15 януари 2025 11:46
Гост

Просто ланкат тотални глупости, първо ВКП нищо не възобновява, може да направи искане за възобновяване, ВКС решава дали да възобнови едно дело или не, засега май още няма ВКП, а още е ВП, след това да говороиш, че главния прокурор натиска върховни съдии, при условие, че акта им е обоснован с мотиви, защо предишните инстанции не са възприели правилно разликата между дл.лице и орган на власт, ама какво да им се обяснява на тия ППДБ, това са хора, занимаващи се с пропаганда, а не с право.

Аноним
Аноним
15 януари 2025 11:49
Гост

Даже и ВКП не може да направи искане, а гл.прокурор! Грешка от бързина. ВКП, което в момента не съществува изобщо не участва в играта, само в играта на ППДБ!

Анонимен
Анонимен
15 януари 2025 12:22
Гост

Баба ти ще е изпълняващ

Анонимен
Анонимен
15 януари 2025 11:26
Гост

Е, КС ще отмени тази забрана