Отделни състави на съдилищата в София дават указания на адвокати, назначени като особени представители, лично да плащат държавни такси за подавани от тях частни жалби и да внасят депозити за особени представители на страната, която представляват, в случаите, в които подават частни жалби срещу актове на съда, касаещи разноските по делата. За тази нова практика адвокати са сигнализирали ръководството на столичната колегия.

Тя става известна от становище на Софийския адвокатски съвет в предишния му състав с председател Стефан Марчев, публикувано на сайта на колегията.

В него от съвета категорично ѝ се противопоставят и заявяват, че е незаконосъобразна. И подчертават, че съгласно чл. 83, ал. 1, т. 5 от ГПК, такси и разноски по производството на делата „не се внасят от назначените от съда особени представители на страна, чийто адрес не е известен“.

„Разноски в съдебните производства се дължат от страните по тях и няма хипотеза, при която адвокат – независимо дали особен представител, или упълномощен представител, да има задължение да внася каквито и да било държавни такси, депозити и други разноски. По дела, при които е възникнала необходимост от назначаване на особен представител, разноските се дължат от страните съобразно изхода на делото по правилата на чл. 78 ГПК, а не от процесуалния им представител-адвокат. Без значение е също така дали се обжалва акт, касаещ присъдените от съда разноски, или какъвто и да било друг обжалваем акт, постановен в хода на производството“, изтъкват от САК.

И напомнят, че в съдебните производства адвокатът никога не защитава собствени права, дори и когато обжалва актове на съда, които засягат адвокатското възнаграждение. „Интересът от адекватно заплащане на предоставената от адвокат правна помощ е на представляваните страни, чиито права и законни интереси следва да бъдат защитавани от адвокатите по най-добрия начин, което от своя страна е функция и от справедливото, достойно и обосновано възнаграждение на адвоката за полагания от него труд“, посочват от Софийския адвокатски съвет и призовават за стриктно и точно прилагане на чл. 83, ал. 1, т. 5 ГПК.

От съвета напомнят, че нямат правомощие да изразяват становища по конкретни дела и всеки адвокат по вътрешно убеждение следва да защитава правата и законните интереси на страната, която представлява.

Следва да се отбележи, че въпросът е решен по категоричен начин с тълкувателното решение на Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд по т.д №6/2012 г. Точка 7 от решението (пълния му текст виж тук) гласи: „Особеният представител на ответника по чл. 47, ал. 6 ГПК не дължи държавна такса, тъй като същата се дължи от страната“.

 

22
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Някакво име
Някакво име
24 януари 2025 23:10
Гост

Много добре подбрана дума – „мода“. Защото бай съд отдавна не работи с норми, а всеки си има собствен „правилник“ и е готов да твори нова мода. Няма нужда от коментар какъв човек трябва да си да ти хрумне да задължаваш особен представител да внася сам каквото и да е освен документи.

Ставри
Ставри
24 януари 2025 19:14
Гост

Това не е нищо. Аз съм виждал дело което се гледа от секретарка.

Анонимен
Анонимен
24 януари 2025 17:56
Гост

Абе не знам, ама на какъв див скандал за адвокатски разноски бях свидетел в СРС, бедна ви е фантазията. Колежката така се разкрещя в зала на съдийката, че се уплаших да не се хванат за косите. Отива на изтрещяване проблемът с хонорарите.

Анонимен
Анонимен
24 януари 2025 13:49
Гост

Нова мода: съдиите правят грешки. Шок, бомба. Напомнете им, че сте особени представители, и ще си отменят без движението, няма да има нужда от остри реакции. Инерцията е голяма сила, когато администрираш едновременно няколко въззивни жалби.

запознат
запознат
24 януари 2025 13:41
Гост

Предполагам, че става въпрос за подадена ЧЖ от особения представител, с която се обжалва решение на съда по чл. 248 от ГПК относно възнаграждението на особения представител. В този случай въпросът е дали особеният представител действително действа като такъв или по-скоро действа в лично качествo? Действително практиката на съдилищата по този въпрос не е еднородна .

Христов
Христов
24 януари 2025 12:54
Гост

E, защо трябва да напимнят, че всеки адвокат по вътрешно убеждение следва да защитава правата и законните интереси?

Съдия
Съдия
24 януари 2025 12:39
Гост

Най-вероятно в бързината са дадени указания за такса без да се съобрази, че жалбата изхожда от особен представител.

Бозьо Кифлев
Бозьо Кифлев
24 януари 2025 17:03
Гост

В бързината съдията ще претупа обстоятелствата по делото, доказателствата, законовите норми, или какво още? Този особен представител от Луната ли е паднал, или е назначен от съда?

Хари
Хари
24 януари 2025 12:11
Гост

Надали ще го позволят от Софийския адвокатски съвет.

Анонимен
Анонимен
24 януари 2025 12:08
Гост

Вчера друга мода тръгна из народа – пустото му „диско“ още им е близко.
Този ритъм точен също бе нарочен – чухме анатема и на тая тема! Хей, знай някой ден всичко се обръща, но тогава младостта, само в спомена се връща…
Кой ли не нахока модата широка.
После бе забежка – всяка тясна дрешка.
Но разбраха скоро всички умни хора, че старите доспехи сменят нови дрехи.

Самуил
Самуил
24 януари 2025 12:04
Гост

Интересно какви са доводите им за тази нова мода?

Мики
Мики
24 януари 2025 12:06
Гост

И те не знаят сигурно.

Кукуригу
Кукуригу
24 януари 2025 12:09
Гост

Някой се объркал в конвейера и дай да се разкудкудякаме за „нова мода“. На това обяснение залагам като най-вероятно.

Любител
Любител
24 януари 2025 12:58
Гост

Съдии не познават закона и съдебната практика, затова

Бозьо Кифлев
Бозьо Кифлев
24 януари 2025 17:14
Гост

Що, да не би да са длъжни да ги познават?!?

Чел съм примери как касационна тричленка във ВАС не знае за *съществуването* на Закона за правната помощ и си нормотворчества по свое усмотрение като последна инстанция. Включително назначава за особен представител лице, което не вписано в Националния регистър за правна помощ. За удобство заобикаляйки напълно органа по чл.26 ЗПП.

Стоил
Стоил
24 януари 2025 11:57
Гост

Е, не може винаги да сме в крак с модата.

Филип
Филип
24 януари 2025 11:53
Гост

Мисля, че това няма да се получи.

Фики
Фики
24 януари 2025 11:47
Гост

Тези явно не са наясно, че няма такава хипотеза.

Херо
Херо
24 януари 2025 11:54
Гост

Kaкто и с практиката на ВКС.

Проскубания бухал
Проскубания бухал
24 януари 2025 11:33
Гост

Подходящият аргумент в този случай би бил – прави се с цел „бързина и процесуална икономия“.

Димо
Димо
24 януари 2025 11:39
Гост

Не мисля, че ще спестят кой знае колко време.

Щерев
Щерев
24 януари 2025 11:33
Гост

E, това вече е абсурдно.