ССБ призова ВСС да преразгледа обявяването на три конкурса в административните съдилища
Съюзът на съдиите в България (ССБ) призова Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (СК на ВСС) да преразгледа решението си за обявяване на три конкурса в административните съдилища – за преместване и повишаване на 19 места и за първоначално назначаване на 18 длъжности.
В становище до ВСС от съюза отбелязват, че не са ясни критериите за определяне на бройките за външния конкурс, ограничава се възможността да бъдат повишени районни съдии, не е проведено и широко обществено обсъждане по планирането на местата, които да бъдат заети в конкурса за първоначално назначаване (виж пълния текст на позицията тук).
Както „Лекс“ писа, на 10 декември СК на ВСС реши да обяви три конкурса за административните съдилища.
Първият е за преместване на две места – по едно в Административен съд София-област и Административен съд-Плевен.
Вторият е конкурс за повишаване на 17 бройки – шест в АССГ, две в АдмС-Пловдив и по една в Благоевград, Бургас, Варна, Добрич, Ловеч, Монтана, Силистра, Смолян и Хасково.
И последният е конкурс за първоначално назначаване на 18 места – седем са в АССГ, три в АдмС-Пловдив и по едно в Благоевград, Бургас, Враца, Габрово, Кърджали, Пазарджик, Разград и Сливен (виж още тук).
По този повод ССБ изпрати становище до СК, с което настоява решенията да бъдат преразгледани.
От организацията припомнят своя позиция от миналата година по повод обявяването на външен конкурс за районните съдилища, в която отбелязаха, че даването на възможност на юристи, които не са магистрати, да станат такива, има своята разумна цел, а именно да се избегне капсулирането на съдебната система като се привлекат хора с различен професионален опит в правосъдната дейност и да се преодолеят закостенели модели на мислене в съдебната власт. В същото становище се казва още, че когато обаче липсват ясни критерии доколко тази възможност ще бъде използвана и какво определя избора на точно определени места за заемане от конкурс за първоначално назначаване, се създава усещане, че се цели заемането на тези места да става от предварително подбрани кандидати, не според най-добрите им професионални и етични качества, а по други критерии, най-вече лоялност към определени кръгове.
„Считаме, че при вземане на решение за съотношението на броя на длъжностите в административните съдилища, които предстои да бъдат заети чрез конкурс за първоначално заемани и чрез конкурси за преместване и повишаване, следва да бъде съобразено, че тези съдилища разглеждат като касационна (последна) инстанция значителен брой от делата, разглеждани от районните съдилища. С оглед на това и е важно преобладаващият брой от съдии в административните съдилища да имат достатъчен професионален опит, за да упражняват по компетентен начин правомощията да контролират правилността на обжалваните решения на районните съдилища“, отбелязват от ССБ.
Нататък от организацията изтъкват, че наред с окръжните, административните съдилища са основните по-горни инстанции, в които може да продължи кадровото развитие на съдиите от районните съдилища. Заради това и значителното ограничаване на възможността за такова развитие трябва да е прозрачно и изключително добре мотивирано, но решението на СК на ВСС от 10 декември не съответства на тези условия, казва още ССБ.
„Обръщаме внимание и на обстоятелството, че решението за обявяване на конкурс за първоначално назначаване на 18 длъжности съдия в административните съдилища е взето след като преди около три години – през 2021 г., такъв конкурс е обявен и съответно проведен за други 31 съдийски длъжности в същите съдилища. При разумен държавнически подход, съобразен с обстоятелствата, че България е на едно от първите места на брой съдии на глава от населението сред държавите в Европа, планирането на подлежащите на заемане чрез конкурси съдийски длъжности, съответно и на тези от тях, които са предвидени за така наречените „външни“ назначения, следва да се извършва след задълбочено и широко обсъждане, каквото в случая не намираме, че е направено“, посочват от организацията.
16
Коментирайте
Трябва да си много проскубан ментално, за да не си забелязал, че външните назначения и особено в административните съдилища се печелят не от утвърдени и опитни юристи, а от неслучайни съдебни помощници. Но е важно да се плюе принципно и винаги
Е, освен съдебни помощници, може би е дошло времето да се помогне на приятелки, приятели, близки и т.н., на шефовете на съдилищата.
И затова не искат кадри от районните съдилища, които са в районите им, а и те да ходят в окръжните за повишаване- нали обявиха конкурси .
Неуважаеми сесебейци,
Каквито и да са бройките за конкурсите в административните съдилища, ваши хора няма да бъдат допуснати, защото всички знаят какво представлявате и колко сте вредни.
Така, че ВСУЕ се морите с поредната декларацийка.
Аз пък мислех, че вредни за правосъдието са цацаровци, сарафовци, чолаковци и присъдружните им нотариуси и джуджета.. Въпрос на хигиена и морал, явно
Менюто е фиксирано, а изборът затворен. Просто е, ама хората се връзват да пишат и си мислят, че има някаква алтернатива – между ОПГ-то ССБ и другите. И двете фракции обслужват по поръчка. Просто тези, които са се вкарали по някоя от „пистите“ ясно осъзнават, че за да се издигнат трябва да карат по нея и да плюват по другата. Конфликтите са необходими, за да се доунищожи държавицата ни, но това никой от ССБ не го интересува. Те просто пишат, за да обслужат и да направят това, което им е казано. Когато им се каже, че трябва да се лобира… Покажи целия коментар »
Едва ли ще отменят конкурсите. Неясни са критериите за да се назначават наши хора
Дано се вслушат. Много са прави от ССБ
След като се набутаха всички ССБ-та във ВКС, даже и съпругите/зите. Много са прави,да…Даже са най-прави
Тоя състав на ВСС не се интересува от нищо. От нищо
Да бе да. Ще сменя нещо
Нямаме съмнения, че нвма да се трогне ВСС
Критерия е какъвто го определи ВСС
Има да си чакате
Дано наместят някак нещата
Добре ще е да се случи
Да, ама когато повишават техни хора, включително и на семейни начала, ССБ мълчат, че се пръскат, и сега, тъй като очевидно позициите им в административното правосъдие, а оттам и във ВАС не са достатъчно затвърдени, надават вой, че външните конкурси лишавали (членовете им) да се развиват кариерно ПРЕЗУМИРАЙКИ, че първоначалното назначаване по дефиниция е за цвят и кандидатите не са професионалисти или в най-добрия случай по-зле от редовите магистрати. Който е хванал кокала не го пуска и единствено закостенял егоцентрик, станал магистрат от студентската скамейка, с огромно самочувствие може да приведе такъв „скрит“ аргумент, маскиращ същинското му стереотипно виждане за… Покажи целия коментар »