Първите дружества с променлив капитал подадоха заявления за вписване
Първите дружества с променлив капитал (ДПК) подадоха заявления за вписване в Търговския регистър.
Агенцията по вписванията (АВ) осигури предсрочно техническата възможност за подаване на заявления и така новите дружества, които бяха създадени с промени в Търговския закон през 2023 г., най-сетне стават реалност в практиката.
Срокът агенцията да направи технически възможна регистрацията на ДПК беше до 31 март 2025 г., но новата функционалност заработи още на 15 декември 2024 г.
Минути след пускането ѝ е подадено заявление за вписване на първото ДПК – ,,ЛексЛоджик”.
„Дружеството с променлив капитал вече е факт в българското корпоративно право и това е страхотна новина за инвестиционната среда и предприемаческата екосистема у нас“, съобщи адвокат Георги Георгиев от адвокатско дружество „Георгиев и Колев“, което е заявило вписването на първото ДПК.
Проверка на „Лекс“ показа, че много скоро след това е подадено заявление за вписване и на още едно дружество с променлив капитал – ДПК 1.
Агенцията по вписванията публикува и отговори на серия от практични въпроси, свързани с ДПК (виж тук) – например, е по заявление за вписване на дружество с променлив капитал се събира такса в размер от 110 лв. и съответно 55 лв., ако е подадено по електронен път. За вписване на промяна в обстоятелства таксата е 30 лв. – съответно 15 лв., ако е заявено електронно.
Освен това от вчера на сайта на агенцията са достъпни и образци за съставяне на дружествен договор на ООД и на учредителен акт на ЕООД.
„Образците са нов инструмент, създаден в изпълнение на изискванията на Директива (ЕС) 2019/1151, с цел подпомогне на учредяването на търговските дружества и особено на малките и средните предприятия. Използването им няма задължителен характер, а цели да спомогне процеса по съставяне на дружествен договор и учредителен акт, както при първоначално учредяване на ООД и ЕООД, така в случаите, в които е необходимо последващо изменение на тези документи.
Осигурена е техническа възможност образците да бъдат използвани изцяло електронно, чрез попълването и подписването им с квалифициран електронен подпис под формата на файл, като по този начин се създава електронен документ по смисъла на Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги“, обясниха от АВ.
Образците можете да изтеглите тук .
19
Коментирайте
Напълно ненужни промени.
Само имитират дейност. А и си прокарват закини, които им изнасят.
Полезно е, че отговориха на серия от практични въпроси, свързани с ДПК.
Това дружество ми прилича на с.едство за пране на пари и прикриване на доходи е ще бъде показателно, кой ще регистрира такива дружества – по делата им ще ги познаете
Поредното лобистко продупчване на ТЗ. ППДБ си прибраха комисионните за прокарването на тези ненужни и вредни промени.
Можеше да извикат и поп да поръси с чемшир, намокрен със светена вода, сървъра и служителите, отговорни за съхраняването на данните, да няма бъгове, течове и всякакви му там софтуерни недостатъци.
Да ни е честита новата регулация!
Не поп, а и Господ не може да ни помогне при течове. С НАП-а какво се случи?
То същото се случи и с Търговския регистър, забрави ли?
Шашава история
Всички се молим за нормалност. Ала как тя ще дойде с такива решения
Еми да имат късмет да не ги рекетира власта
Спорно решение
Много добре. Как ще стане?
Накрая всичко опира до това да си плащаш данъците
Да не прсвят само далаверки
О, това е неизбежно.
Поздравления и много успехи
Браво
Доста тъпо решение и грубаи промени в ТЗ много неудачно решение. Ноооо ни го представиха като нещо смислено и помагало на работа а то е едно голямо нищо смес/ правен хермофродит,който няма да донесе нищо освен проблеми за държавата, контрагентите и кредиторите. Пране на пари укриване на данъци и пирамиди. Е това сътвориха големите разбирачи на икономиката и правото от ПП / пера пари/