Решението на Международния наказателен съд (МНС) да издаде заповед за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху и бившия му военен министър Йоав Галант доведе до разнопосочни мнения сред световните лидери.

МНС обвинява Нетаняху и Галант в престъпления срещу човечеството и военни престъпления по време на войната на Израел срещу Хамас в ивицата Газа.

„Антисемитското решение на МНС е сравнимо с процеса Драйфус – и ще завърши по същия начин“, заяви Нетаняху.

Той имаше предвид делото на Алфред Драйфус от 19-ти век, при което еврейски капитан от армията е осъден погрешно за държавна измяна във Франция, след което е оправдан.

САЩ, най-близкият израелски съюзник, отхвърлиха решението на съда.

„САЩ фундаментално отхвърлят решението на МНС и оставаме дълбоко обезпокоени от бързината на прокурора да поиска заповеди за арест и от тревожните грешки в процеса, довели до това решение“, заяви говорител на Съвета за национална сигурност.

„Съединените щати са категорични, че МНС няма юрисдикция по този въпрос“, добави той.
Аржентинският президент Хавиер Милей се присъедини към позицията на САЩ.

„Аржентина заявява дълбокото си несъгласие с решението, което пренебрегва легитимното право на Израел на самозащита срещу постоянните атаки на терористични организации като Хамас и Хизбула“, написа Милей в социалната мрежа X.

От другата страна палестинската групировка Хамас определи решението на МНС като стъпка към справедливостта.

„Това е важна стъпка към справедливостта и може да доведе до обезщетение за жертвите като цяло, но тя остава ограничена и символична, ако не бъде подкрепена с всички средства от всички държави по света“, заяви Басем Наим – член на политическото бюро на Хамас.

Ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел заяви, че решението трябва да бъде изпълнено.

„Това не е политическо решение“, каза Борел, говорейки по време на посещение в Йордания.

„Това е решение на съд, на правораздавателен орган, на международен правораздавателен орган. И решението на съда трябва да бъде спазвано и изпълнявано“, добави той.

„Министър-председателят Нетаняху вече официално е издирван човек“, заяви генералният секретар на „Амнести Интернешънъл“ Агнес Каламар.

„Държавите членки на МНС и цялата международна общност не трябва да се спират пред нищо, докато тези лица не бъдат изправени пред независими и безпристрастни съдии на МНС“, каза Каламар.

„Заповедите за арест на МНС срещу висши израелски лидери и служител на Хамас разбиват схващането, че някои лица са извън обсега на закона“, заяви друга правозащитна организация „Хюман Райтс Уоч“.

Министърът на външните работи Хакан Фидан приветства съдебните заповеди като „изключително важна стъпка“.

Италианският министър на отбраната Гуидо Кросето заяви, че страната му ще бъде задължена да арестува Нетаняху и Галант, ако те посетят Италия. Въпреки това Кросето каза, че според него МНС „греши“, като поставя Нетаняху на едно ниво с Хамас.

„Важно е МНС да изпълнява мандата си по разумен начин. Имам увереност, че съдът ще продължи делото въз основа на най-високите стандарти за справедлив съдебен процес“, заяви външният министър Еспен Барт Ейде.

„Швеция и ЕС подкрепят важната работа на съда и защитават неговата независимост и почтеност“, каза ръководителят на шведската дипломация Мария Малмер Стенергард. | БГНЕС

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar