ВСС търси осем щата за административни съдии от прокуратурата
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (СК на ВСС) ще търси осем щатни бройки за административни съдии от прокуратурата. На заседанието си във вторник кадровиците решиха да се обърнат към Прокурорската колегия, за да се осигурят местата.
Предложението за оптимизиране на щата на някои административни съдилища е на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков.
Той поиска разкриването на две бройки в Административен съд София-град и по една в съдилищата в Благоевград, Враца, Пазарджик, Стара Загора, Пловдив и Хасково.
Предложението му е било разгледано от Комисията за атестирането и конкурсите, която обаче излезе с малко по-различно становище.
КАК подкрепи идеята за нови места в Благоевград, Пазарджик и Хасково. Но предложи в АССГ вместо две, да бъдат открити три бройки. Поради ниската натовареност комисията отхвърли искането в частта за нови щатове в Пловдив, Стара Загора и Враца. Вместо това предложи двете останали места да отидат в административните съдилища в Монтана и Кърджали, където се забелязвало увеличение на натовареността.
Председателят на ВАС Георги Чолаков обаче заяви, че по отношение на АдмС-Монтана ставало дума за кампанийна натовареност, дължаща се на отчуждаване на недвижими имоти във връзка с изграждането на магистралата Ботевград-Видин. „Заради тази кампанийна процедура там имаше голям брой дела. Но вече нямат такава натовареност“, обясни Чолаков.
И предложи вместо в Монтана последното осмо място да бъде отпуснато в АдмС-Плевен. И изтъкна, че от създаването на административния съд в Ловеч имало съдия, който всеки ден пътувал от Плевен в Ловеч и обратно и сега този проблем може да бъде разрешен.
И в крайна сметка Съдийската колегия реши да се обърне към Прокурорската колегия за осигуряването на осем бройки за съдии – три в АССГ и по една в Благоевград, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Плевен.
20
Коментирайте
Въпрос: Има ли резон и къде са нормативните недостатъци в реализирането на съдебна реформа, при която: – въвеждане на ограничения в правомощията на временно изпълняващия длъжността (избран измежду един от заместниците), изхождайки от логиката на решението на КС, че за тези органи не се отнася принципа за непрекъсваемостта на властта, за разлика от ВСС. – главният прокурор (а може и председателите на ВАС и ВКС) се избират/освобождават с 13 гласа; – ако президентът откаже да подпише указа и върне номинацията на ВСС, прагът за предложение да се повишава на 17 гласа или друго, по-голямо от обикновеното, мнозинство, аналогично с налагането… Покажи целия коментар »
Прокурската колегия ще им даде бройките,но хайде да не са от щатове на първоинстанционни прокуратури.
Да слага колкото може повече кадри в подопечния му клон на правосъдието, че часовникът тиктака, но не се знае дали на някой умнокрасив няма да му щукне да ликвидира административните съдилища с голямата секира по примера на Ицето, разправил се със специализираните такива, защото първите се оказват напълнени с (несменяеми) хора, които, да речем, не отговарят на „принципите на ССБ“ или друга регистрирана в България организация с външно финансиране. Вижда се, че разрушителното мислене на част от институционализирания протестариат е на доста високо ниво.
Надали това ще се случи скоро.
Особено с този неефективен ВСС.
Много добра идея на Чолаков..
E, как може съдията да пътува ежедневно от Плевен в Ловеч?
Дано този проблем да се разреши.
ами ако си вземе квартира в Ловеч разходите няма да са му по-малко от пътните, а ако си премести семейството – и нервите и тичането. и в двата случая си е неудобство и е хубаво,че някой го отчита.
Е що?
Ще се точи голямо чакане на кадри
Всички лостове в държавата са в борисов и пеевски
Това ВСС не трябва да прави нищо. С изтекъл мандат е
Пошла история. Не става така
Няма хора за нищо
И на тия не им е лесно
Не виждам смисъл да се отварят нови щатове в Пловдив, Стара Загора и Враца при положение, че натовареността е ниска.
Нищо чудно Чолаков да има впредвид негови хора.
Ще намери
https://news.lex.bg/%D0%92-%D0%BE%D1%87%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%92%D0%90%D0%A1-%D0%9A%D0%B0%D0%BA-%D1%89%D0%B5-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%81-%D0%B7%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5-%D0%BD%D0%B5%D1%81%D1%8A%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%89%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%92%D0%90%D0%9F/
А какво ще стане с тези колеги, които водят делата описани в тази статия? Просто ще се окаже, че при завеждането на делата е имало бройки, а при произнасянето на съда вече няма.