*АКФ потвърждава директното участие на брата на депутат от ГЕРБ и бивш вътрешен министър в схемата

*Защо обвинението срещу Петьо Еврото няма как да издържи в съда

*В показанията си ключов участник твърди, че бившият главен прокурор е трябвало да прибере 5 килограма от откраднатото злато

Сюжетът „Осемте джуджета“ вероятно е най-мащабният корупционен скандал, засягал съдебната система в България. Не толкова заради материалния интерес – разказът е за няколко откраднати компании, 35 килограма злато и над половин милион евро в брой, а заради размаха, наглостта и безнаказаността на мрежата от магистрати и адвокати, които си позволяват безцеремонно погазване на всякакви правила с една проста цел – лично обогатяване.

Още от първите реакции на държавата след избухването на скандала стана ясно, че държавата, и в частност прокуратурата, няма планове да се занимава с казуса. Тази седмица Антикорупционният фонд публикува нови съдебни документи – разпити и прокурорски актове от формално образуваните разследвания по казуса. Те потвърждават, че случаят трайно е тръгнал по пътя на забравата. Въпреки заявката на и.д. главния прокурор Борислав Сарафов от миналото лято, че „изясняването на този казус е ключов залог за по-нататъшното нормално функциониране на прокуратурата“, и обещанието, направено пред Висшия съдебен съвет, че ще направи „всичко възможно обстоятелствата да бъдат изложени и случаят да бъде приключен“.

През седмицата Антикорупционният фонд публикува нови съдебни документи – разпити и прокурорски актове от разследванията, образувани по случая, които потвърждават добре познатия модел на прокуратурата да прави каквото си иска с разследванията, които контролира. Изводът от множеството официални документи, станали публично достояние благодарение на организацията, е прост – наказани няма да има. Джуджетата (съвсем) накраткоСюжетът „Осемте джуджета“ носи името на ресторанта в близост до Петте кьошета в София. Преди 5-6 години постоянно присъствие там е имал неговият собственик и бивш шеф на столичното следствие и пръв разследващ по делото КТБ Петьо Петров, известен още като Пепи Еврото, и неговата тогавашна съпруга Любена Павлова. Там са забелязани и редица прокурори, а дълго време клубът е охраняван от полицаи от МВР. От излезлите през седмицата документи се потвърждава още една информация – че братът на вътрешния министър 2018 – 2020 г. Младен Маринов е бил шофьор на Петьо Еврото. Именно там по препоръка на адвокати се озовава бизнесменът Илия Златанов, който е в тежък спор със сина си за семейния бизнес – фабрика за асансьори. С помощта на Еврото Златанов-син се озовава в ареста с измислени обвинения от Специализираната прокуратура, но вместо да прехвърли дяловете на баща си, групата около бившия следовател започва да използва наказателно-репресивната машина, за да вземе колкото се може повече от семейството. В сцена, достойна за трилър, близка до Пеевски нотариуска отива в „Правителствена болница“, за да завери подписите на Златанов-баща, с които той прехвърля бизнеса си на групата около Еврото. Това е условието синът му, задържан под стража, да бъде включен на животоспасяваща диализа. С фалшиви документи, свидетелски показания и след прокурорска санкция, иззети по делото веществени доказателства като десетки килограми злато, пари в брой и т.н. отиват при Петьо Еврото и групата около него.

В началото на лятото на 2023 г. Главният прокурор Иван Гешев активизира прокуратурата по случая, като използва конфликта между Петьо Еврото с бившата му съпруга Любена, която се превърна в лоялен към Гешев свидетел. Нейните показания станаха повод за образуване на дело срещу Еврото, а той самият изчезна и уж беше обявен за издирване. С идването на власт на Сарафов (заснет в „Осемте джуджета“ в компанията на Петьо Еврото) и въпреки заявките му случаят беше завоалиран. В съда влязоха две взаимноизключващи се обвинения – едно срещу прокурора, разследващ Петьо Еврото, а другото – срещу самия Петров, което според анализа на АКФ е изначално несъставомерно и абсурдно. Двете дела бяха прекратени от съда.

Няма да има наказани прокурори

Разследването по „джуджетата“ беше образувано с видимо нежелание още след първите разкрития на Антикорупционния фонд през лятото на 2020 г. По него работи военният следовател Лефтеров, чийто ресор, както шеговито коментират в Съдебната палата, са „дела от висок Пеевски интерес“.

Сред новопубликуваните документи е пълният доклад на отдел „Инспекторат“ във Върховната касационна прокуратура, адресиран до тогавашния главен прокурор Иван Гешев и оповестен от неговия наследник Борислав Сарафов миналото лято. В него на прокурорски език са изброени десетки нарушения и данни за престъпления, извършени от обвинители от лансираната от ГЕРБ и ДПС Специализирана прокуратура. Без да ви преразказваме, от тях става ясно, че в нарушение на всякакви правила по делото са работили трима прокурори, които и днес са такива – Димитър Франтишек, Делян Деянов и Кирил Пейчинов. Всъщност бездействието на Гешев по този доклад има съвсем реални последици – погасяването на всякаква възможност за дисциплинарното им преследване. Франтишек, който беше ръководител на Специализираната прокуратура, и Пейчинов са известни като наблюдавали едни от най-шумните дела на закритата вече структура на държавното обвинение. Последно Франтишек блесна с обвиненията и ареста на продуцента Нико Тупарев, а Пейчинов, който междувременно влезе във военна прокуратура – като изпълни предизборното „разпореждане“ на Пеевски да разследва възродителния процес като геноцид. От представените от АКФ документи става ясно, че прокуратурата е окончателно прекратила разследванията срещу Пейчинов и Деянов. Данни за разследване срещу техния бивш началник Франтишек няма.

Петьо Еврото няма да бъде осъден за „среднощния обир“

Сред публикуваните документи от АКФ е и част обвинителния акт срещу Петьо Еврото, който в края на октомври беше върнат на прокуратурата. От анализа на документа, изготвен от правния експерт и бивш прокурор Андрей Янкулов, изградената от държавното обвинение конструкция е до такава несъстоятелна, че показват „изначалната юридическа несъстоятелност на обвинението срещу него, според което прокурорите от СП се явяват невинна жертва на прекалено елементарна измама от Петров, а не са действали в синхрон с него“.

Делото срещу Еврото е за върнатото от прокуратурата 35 кг злато и 650 хил. евро в брой. То става на базата на фалшиви документи, подадени до прокуратурата и след разпореждане на прокурорите Пейчинов и Деянов.

Според анализа на АКФ „предвид множеството вече известни обстоятелства по и около прокурорските произнасяния на Пейчинов и Деянов за предаване на веществените доказателства, да се докаже тяхното въвеждане в заблуждение и несъзнаване на действителното положение ще се яви невъзможна задача“, защото „да се твърди, че прокурор, който иначе разследва пране на пари, би се заблудил от документ с наименование „договор за отговорно пазене на финансови средства“ или от искането изведнъж на лице да получи златни предмети, към които в множество разпити до момента не е предявявал никакви претенции, е само по себе си близо до абсурда“.

Прокурор бута количка със злато до G класа

Прокуратурата описва следната сцена в обвинителния акт срещу Петьо Петров – в тъмната част от денонощието на паркинга на специализираните съд и прокуратура на ул. „Черковна“, прокурор Пейчинов бута количка с 35 килограма злато. „Описаното в обвинителния акт затвърждава впечатлението, че се е извършвал среднощен обир, а не процесуални действия“, коментира Андрей Янкулов.

Според друг документ, публикуван от АКФ, в обясненията си бившата съпруга на Петьо Петров Любена Павлова твърди, че по инструкции на Петьо Петров е трябвало да отдели пет килограма от златото, които да се дадат на „Иван“, като имал предвид бившия главен прокурор Гешев, а един килограм за „Митко“ от специализираната прокуратура“.

Кюлчетата са натоварени на мерцедес G класа, който според документите е бил шофиран от Мариян Маринов, за който от АКФ предполагат, че е брат на бившия вътрешен министър Младен Маринов, сега депутат от ГЕРБ.

Равносметката – срещу България Златанови са завели дела за около 25 милиона, които са висящи. Прокурорите, участвали в аферата „Осемте джуджета“, ще продължат да правораздават. Петьо Еврото продължава да е адвокат, но все така в неизвестност, а имотите му са прехвърлени на формален собственик. Участвалите в схемата помощен персонал – адвокати и нотариуси, също продължават да упражняват професията си. Единствено ресторантът „Осемте джуджета“ отдавна затвори.

акцент

Изводът от множеството официални документи, станали публично достояние благодарение на организацията, е прост – наказани няма да има.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar