Виждаме повтарящ се модел, при който статуквото на върха в съдебната власт се капсулира.

Това заяви пред БНР Димитър Марков, експерт от Правната програма на ЦИД, след като Висшият съдебен съвет прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд заради липса на постъпили кандидатури.

Така настоящият председател Георги Чолаков, чийто мандат изтича на 22 ноември, остава начело на ВАС до избора на нов титуляр, тъй като Съдийската колегия го определи за изпълняващ функциите.

Президентът Румен Радев заяви днес, че обмисля дали да сезира Конституционния съд за решението на Съдийската колегия. Според държавния глава тази практика е тревожна и противоречаща на конституционните норми.

„Може би наблюдаваме известно разместване на пластовете в самия Конституционен съд. Може да очакваме по-благоприятни за президента решения в близко бъдеще.

Коренът на проблема е в Народното събрание. Това, което виждаме от страна на ВСС, е едно сравнително безотговорно поведение. Те са в ситуация да имат такова, защото реално действат в условията на липса на всякаква отговорност. Липсва хоризонт този орган да бъде подменен, както изисква законодателството. Как тогава да очакваме от този орган да започне да подхожда по-отговорно от етична гледна точка?!“.

Съдът, дори да е по-реформаторски настроен, с течение на времето изпадна в ситуация на пасивност и обезвереност, обясни още Димитър Марков в предаването „Нещо повече“.

„И в съда определени хора взимат решения, които са спорни. Никакъв проблем не беше ВСС да избере който и да е друг за изпълняващ длъжността след изтичане на мандата на председателя на Върховния административен съд“.

Той коментира дали спорните процедури по избор на главен прокурор и назначаването на Георги Чолаков за изпълняващ длъжността председател на Върховния административен съд могат да бъдат спрени от Народното събрание.

„Историята показва, че българският парламент, когато има желание и воля, може в кратки срокове – чрез законови промени или ново законодателство, да влияе на подобни процеси. Технически възможността съществува. Всичко би могло да се реши сравнително бързо, ако парламентът поне започне процедурата по избор на нови членове на ВСС. В момента такъв хоризонт няма. Ако тръгнем на нови избори, виждаме реалната опасност този ВСС да изкара втори пълен мандат, без реално да има право на това“.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar