Сарафов прати в парламента СРС-тата срещу Ибрямов
Делото срещу Радостин Василев спря заради имунитета му
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов внесе в парламента искането за свалянето на депутатския имунитет на Джейхан Ибрямов, съобщи прокуратурата. „В материалите, предоставени на Народното събрание, са приложени събраните до момента доказателства, включително, събрани със специални разузнавателни средства“, обяснява прокуратурата.
В понеделник стана ясно, че Софийската градска прокуратура вече иска имунитета на Ибрямов за две престъпления, като в сюжета е вкарано и Министерството на здравеопазването. Досега беше известно, че той е обвинен за търговия с влияние в МО, затова и прекара известно време в ареста, преди миналата седмица да бъде освободен, за да се закълне в парламента.
Прокуратурата вече твърди, че търговията с влияние се е случвала в здравното министерство. През октомври 2019 г. в София Ибрямов е поискал и приел дар – 20 000 лв., за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностно лице от Министерството на здравеопазването във връзка със службата му по повод издаване на разрешение за предоставяне на пазара на група биоциди, се казва в съобщението на държавното обвинение.
МО също присъства в сюжета, но вече не с търговия с влияние, а с опит за измама. През септември и октомври 2024 г. в София с цел да набави за себе си имотна облага (парична сума в размер на 400 000 лева), възбудил и поддържал у свидетеля Тодоров (бизнесменът Мирослав Тодоров, който сам е обвиняем по друго дело за източване на милиони ДДС) заблуждение, че ако му се даде сумата от 400 000 лева, ще упражни влияние при вземане на решение от длъжностни лица от Министерство на отбраната във връзка със службата им по възлагане на обществени поръчки и с това направил опит да му причини имотна вреда в големи размери. Опитът останал недовършен по независещи от Ибрямов причини, обяснява прокуратурата.
БЛОКАЖ
Софийският градски съд спря делото срещу Радостин Василев, тъй като има придобит имунитет като народен представител. Василев, който е бивш депутат от ИТН и ПП-ДБ, сега е лидер на новата парламентарна сила МЕЧ, е подсъдим за това, че опитал да оказва натиск към бившия народен представител Христинка Иванова.
Обвинителният акт по делото беше внесен от прокуратурата на 4 юли м.г. Според обвинението Радостин Василев принуждавал Христинка Иванова от „Има такъв народ“ да напусне парламентарната групата.
Василев не се яви на днешното съдебно заседание, предаде БТА. Искане за спиране имаше както от защитата, така и от прокуратурата. Прокурор Йордан Петров обясни, че искане за сваляне на имунитета на Василев трябва да направи съда. „След като делото е вкарано в съда, аз повече нямам правомощия“, посочи той. Това е странна позиция, като се има предвид, че единствено главния прокурор е този, който може да иска от парламента свалянето на депутатски имунитет.
Адвокат Ина Лулчева коментира, че според нея съдът няма функцията да инициира такова искане, тъй като правомощието е на главния прокурор.
По-късно от прокуратурата обясниха, че след като съдът е спрял делото, прокурорът ще го изиска, за да изготви предложение до главния прокурор, който пък може да поиска от парламента свалянето на имунитета на Василев.
Според държавното обвинение Василев е опитал със заплахи да принуди бившата си колежка депутат от 47-ото Народно събрание Христинка Иванова да напусне парламентарната група на „Има такъв народ“. Самият Василев беше един от водещите депутати от партията на Слави Трифонов, която дори го направи министър на спорта в кабинета „Петков“. Той обаче се отцепи заедно с група депутати и тогава възникна скандалът с въпросната Христинка Иванова. Впоследствие Василев беше приет в партията на Кирил Петков и Асен Василев и дори стана депутат от коалицията ПП-ДБ, която също напусна, изнасяйки прословутия запис от срещата на ПП през май м.г.
При внасянето на делото Василев обяви, че е „засегнал интересите на задкулисието“ с дейността си като министър и това породило атаката на прокуратурата.
Преди година показания в съда даде Христинка Иванова. При Радостин Василев думата „не“ не съществува. Той е авторитарен. Никой не може да е на друго мнение, каза пред съда тя. И допълни, че заради поведението на Василев се страхува от него.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте