Професионалната квота на Висшия съдебен съвет (ВСС) да се избира на териториален принцип, а заседанията на кадровия орган да се провеждат на сесии. Това са част от предложенията за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), които са били изпратени в Министерството на правосъдието, където има работна група по законопроекта.

Както е известно, след решението на Конституционния съд от юли, с което бяха отменени повечето изменения в основния закон, свързани със съдебната власт, в правосъдното ведомство беше сформирана работна група, която да изготви проект за промени в ЗСВ.

В самото начало на дейността на групата, служебният министър на правосъдието Мария Павлова заяви, че фокусът ще бъде върху идеите на съдебната власт и очаква предложенията на действащите магистрати. И посочи като цел да се изработят текстове, които да „работят“ и да са полезни за системата и за отделния магистрат.

На второто заседание си заседание работната група е обсъдила атестирането на магистратите и ролята на атестациите при тяхното кариерно израстване; организирането и провеждането на конкурси за вход в системата, за повишаване и преместване; правилата за командироване и обучението на кандидатите за младши магистрати в Националния институт на правосъдието (НИП).

До момента становища по текстовете са изпратили членове на ВСС, от ИВСС, НИП, Съюза на съдиите, Българската асоциация на съдиите по вписванията, председателите на окръжните съдилища във Варна, Перник и Русе.

Освен по основните проблеми, свързани с конкурси, атестации, командироване, дисциплинарни производства, електронно правосъдие и необходими изменения в закона след промените в Конституцията и решението на Конституционния съд, по тях, има и други идеи за ЗСВ и сред тях са изборът на професионална квота на ВСС да е на териториален принцип и ВСС да работи на сесии.

Становищата са обобщени и изпратени на работната група.