Разкрилата незаконната поликлиника в АЕЦ „Козлодуй“ жена ще трябва да плаща непосилна за нея сума
Медицинската сестра Наталия Станчева, която сигнализира обществеността, че в АЕЦ „Козлодуй“ действа незаконна поликлиника, работеща без акредитация, в основата на което стои корупционна схема, в крайна сметка ще се наложи да плати от джоба си непосилните за нея 15 хил. лв. за адвокатски хонорари по делото, определено от правозащитници като дело шамар (т.нар. SLAPP – стратегически дела срещу публичното участие), заведено срещу нея от ръководството на ядрената централа.
Това става известно от решение на Върховния касационен съд (ВКС) от 29 октомври. Съдът постановява, че на Станчева трябва да ѝ бъдат възстановени само 10 хил. лв. от платените от нея 25 хил. лв. за адвокатски хонорари по съдебния иск, заведен срещу нея от АЕЦ „Козлодуй“, който беше в размер на 500 хил. лв., защото си е позволила да иска информация от ръководството на централата по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) за незаконната поликлиника и по този начин била уронила престижа и доброто име на държавното дружество.
Станчева разкри, че вместо да преглеждат безплатно служителите, лекари от АЕЦ „Козлодуй“ извършват платени прегледи не само на работниците, но и на външни за централата пациенти. След като отказва да бъде част от незаконната схема, тя е заплашена с уволнение и започва да разкрива нарушенията чрез ЗДОИ. Вследствие на силния обществен натиск на 16 януари „АЕЦ Козлодуй“ обяви, че оттегля иска срещу Станчева и дружеството трябваше да ѝ възстанови 25 хил. лв., взети от нея на заем, за да плати адвокатски хонорари.
Първоинстанционният Врачански окръжен съд и второинстанционният Софийски апелативен съд се произнасят сумата в размер на 25 хил. лв. да ѝ бъде възстановена в пълен размер. Последната инстанция в лицето на ВКС обаче (по-конкретно първо гражданско отделение първи състав с председател Дияна Ценева и членове Теодора Гроздева и Милена Даскалова) решава, че на Станчева трябва да ѝ бъдат платени само 10 хил. лв. разноски за адвокат. Според члена на управителния съвет на Nuclear Transparency Watch Петър Кърджилов жената не разполага със средства за наемане на адвокат за обжалване пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург и ще трябва да изплати 15-те хил. лв със скромната си заплата на медицинска сестра.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте