Съдийската колегия прие указания, чиято цел е да уеднакви критериите, по които комисиите оценяват кандидатите, участващи в конкурсите за преместване и повишаване.

Указанията ще се прилагат в бъдещи конкурси като се очаква с тях да бъде намален броят на възраженията, които магистратите подават във връзка с оценяването на работата им.

Особеното в тези указания, както признаха и членовете на СК на ВСС, е, че те стесняват кръга от дела, които ще подлежат на проверка.

Това е така, защото се предвижда шестте дела, които се оценяват от комисията, да са постановени и влезли в сила в тригодишния период по чл. 33, ал. 3, т. 2 от наредбата за конкурсите.

Не само това, но има и едно допълнение, изтъкнато от председателя на Комисията за атестирането и конкурсите Драгомир Кояджиков: „Актовете, които се проверяват, трябва да са „същински“ – по чл. 235 от ГПК по гражданските дела и решения и присъди по наказателните дела. Така още повече се стеснява приложното поле за избор на дела, които биха могли да оценят комисиите. При производства, които са приключили с определение по хода на делото няма как да се направи извод за професионалните качества на кандидатите. Действително, за да не се превръща комисията в инстанция по същество, сме възприели предложението на председателя на ВКС всички актове да са влезли в сила. Така ще се избегне опцията да се прави допълнителна инстанционна проверка и субективизмът, защото по висящи казуси може да се отчита различен резултат“.

Освен това, допълни Кояджиков, едно сериозно наказателно дело много рядко може да приключи в тригодишния период на проверка. Но все пак има дела, които са на две инстанции и те може да приключат с влязъл в сила акт за този период и точно тези производства може да се оценяват.

По думите му обаче тези разписани критерии ще се прилагат спрямо всички кандидати и така ще е по-справедливо оценяването.

На следващо място в указанията е отбелязано, че начинът на избор на делата ще е правомощие на конкурсните комисии, които обаче предварително и мотивирано трябва да обосноват какъв вариант са приели – дали чрез някакъв алгоритъм, дали първото дело за всеки месец и т.н.

Наред с това комисиите ще трябва изрично да установяват индивидуалния принос на всеки участник в конкурс за евентуални обезщетения за забавено правосъдието по Глава Трета „а“ от ЗСВ. Трябва да се съобразяват и наложените наказания, които не са заличени, както и негативните и позитивните констатации, които са установени при оценяването на шестте проверявани акта.

Освен това трябва да се вземат предвид и научните звания, публикациите и всяка допълнителна квалификация, които биха имали отношение към професионалните качества на кандидатите.

Драгомир Кояджиков посочи, че идеите в указанията трябва да намерят израз и в промяна на наредбата за конкурсите, но тъй като в момента се подготвят промени в ЗСВ, това засега може да почака. Но, за да не се бавят конкурсите, се предлага на този етап да има указания.

Председателят на ВКС Галина Захарова заяви, че ще подкрепи предложението, същото мнение изрази и шефът на ВАС Георги Чолаков. „Прав е г-н Кояджиков за броя на делата, които могат да подадат за разглеждане кандидатите, но поне критериите ще са еднакви за всички. Тези указания не навлизат в експертната работа на комисиите, те касаят само процедурата. Комисиите трябва ясно да посочват по какъв начин са избрани делата. Това е правомощие на комисията, но когато има мотиви, после това може лесно да се провери“, каза Чолаков.

Колегията единодушно прие указанията, които за първи път ще бъдат приложени в предстоящите конкурси за преместване и повишаване в окръжните съдилища.

19
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Розовата Пантера
Розовата Пантера
05 ноември 2024 16:51
Гост

„Същински“… Плача! Има определения, например по искания за задържане под стража, които са много по-сложни за постановяване от някои присъди и решения. А има и други примери. Можеше да е конкретно определен, но все пак по-подробен кръга от актове, които ще се вземат предвид. Но на тези просто не им се рАботи. Те са на ваканция там. Иначе се чудят как си увеличават възнагражденията за щяло и нещяло.

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2024 15:21
Гост

Абе СК от кога взе да постановява тълкувателни решения?
Тея съвсем се самозабравиха. Не стига, че 7+ год си клатят краката, но вече и съвсем изперкаха – по Кой закон постановяват тези указания.

Съдия от СГС
Съдия от СГС
05 ноември 2024 15:18
Гост

Да благодарим на др. Захарова, че така добре ограничи нашите права. Благодарение на нея ще сведем делата за избор до 5 – всички останали няма да са влезли в сила с решения по същество.
Аферим и машала, товариш Захарова

Кирил
Кирил
05 ноември 2024 14:43
Гост

Така се стеснява кръга от дела, които ще подлежат на проверка.

Филип
Филип
05 ноември 2024 14:41
Гост

Естествено, че трябва да се вземат предвид и научните звания, публикациите и всяка допълнителна квалификация.

Стоил
Стоил
05 ноември 2024 14:41
Гост

Хайде, пак промени в ЗСВ!

Петров
Петров
05 ноември 2024 14:39
Гост

Хубаво е да се уеднаквят критериите.

Симеон
Симеон
05 ноември 2024 14:40
Гост

Така ще се намалят възраженията, които магистратите подават във връзка с оценяването на работата им.

Станимир
Станимир
05 ноември 2024 14:38
Гост

Тези вместо да „указват“, няма ли да си ходят вече?

Кирил
Кирил
05 ноември 2024 14:38
Гост

Би било добре, обаче в случая са напълно прави.

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2024 14:02
Гост

Много важно. Да си подават оставките

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2024 14:01
Гост

Трагедия..

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2024 14:00
Гост

От тоя състав на ВСС полза няма

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2024 14:00
Гост

Страшна работа са свършили. Няма що

Анонимен
Анонимен
05 ноември 2024 13:59
Гост

Бе простотия

Никифорова
Никифорова
05 ноември 2024 13:59
Гост

Някой вярва ли им на тия на глупостите

Бобчев
Бобчев
05 ноември 2024 13:59
Гост

Лаладжийска работа на ВСС

Ганев
Ганев
05 ноември 2024 13:58
Гост

Надявам се, че скоро ще има ефект от това

Милчева
Милчева
05 ноември 2024 13:58
Гост

Добра работа