Купуване на гласове, арести, акции в тази, в миналата, и в по-миналата предизборна кампания. Как обаче се наказват осъдените купувачи на гласове?

Разказваме Ви показателна история за престъпление и наказание. Две поредни дела за организиране на купен вот срещу двама поредни директори на общинско предприятие „Чистота“ и една присъда „пробация“.

Илдънах Ахмедов е един от малкото партийни активисти у нас, осъдени за организация на купуване на гласове. Според съда като кандидат депутат и шеф на общинско предприятие в Свищов той е купувал гласове на парламентарните избори през далечната 2014-а година. Но забележете – окончателната му присъда идва едва сега – броени дни преди вота ни за 51-ви парламент. Точно 10 години след старта на разследването за купуване на гласове срещу него. Години, в които същият местен активист е помагал в няколко други предизборни кампании. Страната ни е сменила няколко правителства, а на власт се изреждат няколкостотин депутати и общинари.

На изборите през 2014-та Ахмедов е кандидат депутат на ДПС и директор на общинско предприятие „Чистота“ в Свищов. Според съда дни преди вота тогава той е дал 540 лв на своя служител в чистотата Асен Асенов, с уговорката да ги разпредели на 12 други лица – по 30 лв на всеки, за да гласуват за партията. Ахмедов дал и лично по 30 лв на още 4 души, пишат съдиите. Едно от възраженията на осъдения и до ден днешен е, че соченият за посредник Асенов е останал свидетел, а не обвиняем за купуване на гласове.

Пак сега по същото дело присъда получава и бившият директор на мюсюлманското настоятелство в Свищов Генчо Конов – за това, че отново през посредник, уредил гласове в полза на същата партия за общо 150 лв.

И досега двамата осъдени – Ахмедов и Конов твърдят, че показанията на свидетелите срещу тях са изтръгнати със сила, и ако някой е купувал гласове, не те са дали парите. Генчо Конов казва, че са оправдани.

Според съда обаче това не е вярно. Никой от двамата осъдени не е оправдан. Делото им е минало през няколко съдебни инстанции – веднъж те са оправдани, но след това осъдени условно, а сега по част от обвиненията наказанието е изменено на пробация, заради смекчаващи вината обстоятелства. Двамата са с чисто съдебно минало.

Историята ни не свършва тук. Делата за купуване на гласове около „Чистота“ – Свищов също. Година след старта на разследването срещу общинския директор Ахмедов, кметът на Свищов го сменя с нов кадър – Мехмед Мехмедов. А Мехмедов момента, забележете, също е подсъдим за купуване на гласове. Делото срещу втория директор на чистотата тече вече седма година. А той е на шефския си пост и до днес.

Според документите, сегашният директор Мехмедов е обвинен в това, че на изборите за парламент през март 2017-та е дал пари на трима души, с цел те да ги разпределят на други 25, за да гласуват за партия. Заедно с него е обвинена и една от членовете на избирателни секции на сочените избори – Силвия Велева. Според прокуратурата тя също дала сума пари през посредник към десет души за изборите. Сега Велева е в Германия.

Делото се гледа в Районен съд – Никопол, защото съдиите в Свищов са си направили отвод. На първа инстанция Мехмедов и Велева са признати за виновни, наказани с по 2 години условно, плюс глоба от по 10 000 лв, казаха от Районна прокуратура –Велико Търново. От там обаче протестират с искането към наказанията да се добави и лишаване от право на изборна длъжност за 2 години. Посъдимите също обжалват. Делото е върнато за ново разглеждане и още тече.
Справка на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ сочи, че за последните 5 години в затворите у нас за по няколко месеца, са лежали общо 17 души – главно изпълнители от ниското ниво в схемите. Само един от тях е бил с присъда като поръчител – за организация на търговия с гласове.

За по-лекото деяние – това на изпълнителите от махали, села и квартали, законът предвижда от 1 до 6 години затвор. За по-тежкото – организацията на купен вот, най-често от хора на политически, държавни или общински постове наказанието до 8 години. Огромен процент от тези наказания у нас обаче не са ефективни, а условни. Един вид затвор, но отложен за определен срок, в който влизаш само, ако извършиш друго престъпление.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar