Новите попълнения в КС: Съдиите избраха Галина Тонева, президентът назначи проф. Сашо Пенов и Невин Фети
Съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Галина Тонева, професорът по финансово право Сашо Пенов и правната съветничка на президента Румен Радев Невин Фети са новите попълнения в Конституционния съд (КС).
Те ще встъпят в длъжност на 12 ноември 2024 г., когато изтича мандатът на четирима конституционни съдии – назначените от Росен Плевнелиев проф. Марияна Карагьозова и Филип Димитров, избраната от съдиите Таня Райковска и избраният от Народното събрание Константин Пенчев.
Така след 10 дни КС отново ще е в непълен състав, тъй като парламентът няма да е попълнил квотата си.
Кандидатите за конституционен съдия от ВКС и ВАС бяха трима – Тонева, съдията от Гражданската колегия Светлана Калинова и председателят на Търговската колегия Евгений Стайков.
След балотаж между Тонева и Калинова съдиите излъчиха наказателната съдийка за нов член на КС (повече за събранието виж тук).
Галина Тонева е завършила Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ през 1984 г.
Тя започва пътя си в съдебната система като прокурор в Пета районна прокуратура, а от 1992 г. е съдия в Софийския районен съд. През 1995 г. е повишена Софийския градски съд, а през 1998 г. в Софийския апелативен съд, където беше и зам.-председател и ръководител на наказателното отделение.
През 2009 г. Тонева стана част от екипа на главния прокурор Борис Велчев. Тя беше зам.-главен прокурор при Върховната касационна прокуратура и отговаряше за международната дейност и сътрудничеството с Европейската комисия, съдебната дейност и изпълнението на наказанията.
След края на мандата на Велчев Тонева беше кандидат за главен прокурор, но Висшият съдебен съвет предпочете Сотир Цацаров. За кратко тя беше и негов заместник, но след това се върна в съда.
От 2015 г. след конкурс Тонева беше повишена в Наказателната колегия на Върховния касационен съд.
Тя е доктор по право и е била е член Комисията за ефективност на правосъдието към Съвета на Европа, Експертната група на Комисията за превенция на престъпността и наказателното правосъдие към ООН, както и на Консултативната комисия към ЕК по въпросите на наказателната политика на ЕС, пряко ангажирана с процеса на създаване на Европейската прокуратура.
Сашо Пенов е роден на 27 юли 1960 г. Завършил е Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и от 1987 г. е асистент по финансово право. Доктор по право е от 1996 г. и е преминал през всички етапи на академичното развитие – от 2000 г. е доцент, а от 2012 г. – професор по финансово и данъчно право.
През 1991 г. и 1992 г. с Вайцзекерова стипендия на Германската служба за академичен обмен е на едногодишна специализация в Института по международно финансово и данъчно право на Университета в Хамбург. Специализирал е и в международния център за подготовка на кадри при ОИСР във Виена, в университета в Атина, в университета в Саарбрюкен, както и в САЩ.
Сашо Пенов е адвокат от 1994 г.
Той беше и член на Консултативния съвет по законодателството при Народното събрание от 2001 г. до 2017 г. с кратко прекъсване.
Проф. Пенов беше председател на Комисията по опрощаване на несъбираеми държавни вземания и шеф на Правния съвет на президента Георги Първанов.
Той беше и служебен министър на образованието и науката от август 2022 г. до юни 2023 г.
Той беше декан на Юридическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ и ръководител на катедрата по Административноправни науки.
Невин Фети Осман-Йорданова е родена на 2 април 1977 г. Завършила е Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 2001 г., а четири години по-късно става магистър по защита на националната сигурност от Академията на МВР. През 2010 г. защитава докторска степен по професионално направление „Национална сигурност“ с тема на дисертационния труд „Оптимизиране на мерките за защита на класифицираната информация в индустриалната сигурност“.
За кратко е била адвокат, после старши експерт-юрист в Държавната комисия по сигурността на информацията. От 2004 г. до 2007 г. е асистент и старши асистент по „Защита на класифицираната информация“ в Академията на МВР. От 2007 г. до 2012 г. е Секретар по правни въпроси на президента, а след това и до момента е негов съветник по правни въпроси.
Невин Фети е била и хоноруван асистент по „Гражданско право – обща част“, а от 2015 г. до днес е хоноруван преподавател по „Правен режим на класифицираната информация“ в Юридическия факултет на СУ. Преподава и „Правен режим на достъпа и защитата на информацията“ във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ.
62
Коментирайте
Домовата книга е добре да я има, за да спре РР да дерибейства по „Пътя на Копринката“. Поне, докато сме все още парламентарна, а не президентска република.
Назначенията на президента са лъч надежда за правото! Особено това на проф. Пенов – достоен човек и начетен юрист
НяКОЙ май си купи фабрика на 8-ми септември 1944г. 🙂 🙂 🙂 Кочината се тресе. Краят на прасето идва…
…да добавя – и на прасенцата-джуджета също. 🙂 🙂 🙂
Гледайте Марадона в продълженията. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
Радев дължеше, макари да не е формално длъжен, някакво представяна на кандидатите му за КС. Вмсто това той вдигна шум за купените гласове, скри дълбоко дори от съветника си Димитър Стоянов. И назначи тихомълком две протежета на агент „Гоце“ на ДС, президент Първанов. Докато Стоянов:
„Димитър Стоянов: Смазваща подкрепа получава ППДБ в Хитрино“
https://fakti.bg/bulgaria/923994-dimitar-stoanov-smazvashta-podkrepa-poluchava-ppdb-v-hitrino
Санкционираният по глобалния акт Магнитски за значителна корупция Делян Славчев Пеевски ще е доволен. Избор под натиск и команда.
Много добър избор за Пенов и Фети. Браво на Радев! Чудесен избор.
Това ли ви е демокрацията-инсталиране без обществено обсъждане? Като имената са пълна изненада за плебса, спомнете си как кандидатурата на Д. Атанасова беше тричана седмици наред в медиите.
Десислава Атанасова получи назначението си 100 пъти по-достойно-тя се яви на тежко обществено обсъждане, в КОНКУРЕНЦИЯ с други кандидати, в сравнение със сегашната апокрифност, липса на обществено обсъждане, и това,че решението се сведе до плебса, без възможност за въпроси, недоволства, предварителни становища.
Парламентът редовно провежда обществено обсъждане, с право на всеки гражданин да присъства и задава въпроси на кандидати за конституционни съди.
Ти да не си потребител на топлинна енергия, който не иска да си плаща сметките?
Браво на съдия Тонева и на проф. Панов,не познавам по-младата дама. Но че отново ССБ са били прецакани е истински балсам за душата ми. Иначе, искрено желая успех и на тримата. Имат и ще имат много работа за вършене, особено с настоящите и бъдещите „морални“ безумия,които се очакват от невероятния тандем Ристю,Натка, Славов и все остальная сволоч. ..
И Пенов, и Фети са чудесен избор. Аз от Тонева нямам впечатления, но се надявам и тя да е такъв.
Кога „Доктор хонорис кауза“ на ПУ – Хр. Стоичков, също ще стане член на КС, щом вече има д-р по Национална сигурност от АМВР в съда?
Тонева е избрана с 94 гласа срещу 81 за Калинова по данни на 24 часа. Наскоро ЛЕКС провеше сметки по колко съдии от ВАС и ВКС ще гласуват – news.lex.bg/всяка-колегия-във-вкс-излъчи-кандидат/ Според тези сметки от ВАС щели да гласуват 93, а от ВКС – 89.
Редно този въпрос да се изкоментира.
А това мърляво и бездейно НС кога ще си избере представител? То,като гледаме какви ги избира по-добре и да не избира,ама толкова да са чак неспособни и вредни. Колко време вече държат непопълнени и неконституирани куп важни органи…
Те ще проведат изслушване, обществено.
Виж президентът и сегашните новоинсталиране са над тези неща. Нямаше обществено изслушване и почти изпит на кандидатите-на Десисалва Атанасова бяха задавани и правни въпроси-като на изпит.
Изборът беше сведен, а плебсът само няма думата по въпроса.
На общественото обсъждане на парламента и ГРАЖДАНИ МОГАТ ДА ПРИСЪСТВАТ И ЗАДАВАТ ВЪПРОСИ!
Президента назначава, той не провежда обществени обсъждания.Вземи малко попрочети.Никой президент досега не е провеждал обсъждания. Обсъждания провеждат тези които трябва да постигнат съгласие-отделни парламентарни групи в НС и общите събрания на съдиите от ВКС и ВАС.
Жалко, че тук пишат правни дилетанти, като теб. Какво обществено обсъждане? Къде е разписана такава процедура? А Десито си припомни кой я инсталира там, където изобщо няма място.
Инсталира я Христо Иванов. Има си неговия подпис! А НС провежда обществено обсъждане,без да е записано никъде, и без да е задължително. ОТ УВАЖЕНИЕ КЪМ СУВЕРЕНА. А президентът третира суверена като плебс, и му спусна отгоре кой да бъде инсталиран, без да се интересува от плебса какво мисли.
НС винаги е провеждало обществено обсъждане. И ти-имаш право да присъстваш, дори и да задаваш въпроси. Без ограничение на въпросите, видно от предишното обществено обсъж0дане. НЯМА ОПРАВДАНИЕ ПРОПУСКАНЕТО НА ОБЩЕСТВЕНОТО ОБСЪЖДАНЕ-и от президентът и от Върховните съдибища. Не било задължително. Не е! И за парламентът не е задължително, но парламентът провежда обществено обсъждане с право на задаване на въпросите на кандидати за съдии в КС
То по-добре да не избира. Неговите представители навсякъде са все греди. Така е, когато избори, като тези, се правят от изцяло политически орган, в който са събрани куцо и сакато, без изисквания дори за образование и професионализъм.
Прави крайно неприятно впечатление апокрифността, с която президентът назначи новите съдии. Защо нямаше обществено изслушване, парламентът направи обществено изслушване , а президентът се държи като монарх, сведе решението си до знанието на плебса. Без възможности за въпроса-ама как, ама защо измежду 200 000 юристи-точно те, а не друг. Защо не беше проведен изпит-публичен. Дали дисертация по държавна сигурност, по новому, национална сигурност, от милиционерската академия прави лице пригодно да ни пази от нарушения на властниците? Ако отговорът е да-защо не беше проведено обществено изслушване, какъв е проблемът в публичността, защо това задкулисие? Остава привкус за горчилка, задкулисие, секретност , а… Покажи целия коментар »
Чнгесарите винаги са властвали и ще властват в тази държава – АМВР, ДКСИ, Библиотекари /УНИБИТ/, военни летци, пловдивски масони и прочее…….
На кого прави неприятно впечатление? На новоизлюпените евроатлантици? В Конституцията няма изискване как президента да си излъчва хората, още повече, че е едноличен орган и като неотговорен (освен за д. измяна и нарушение на КРБ)!
Като няма изисквания за нарушаване и като актовете му нямат съдебен контрол – айде наздраве!
Плевнелиев да не би да правеше конкурси?
И за парламента няма изискване да провежда изслушване, но такова се случи. Съдия Десислава Атанасова трябваше да изтърпи това изслушване-в КОНКУРЕНЦИЯ с други кандидати, и агресивната помия, вклч и от некомпететни лица на това изслушване(злобни и тъпи въпроси и аргументи ад хоминем), но сега се спестява на сегашните инсталирани изслушване. Защо-ПРЕЗИДЕНТЪТ НАД ПАРЛАМЕНТА ЛИ Е ,ЧЕ СЕ СПЕСТЯВА ТОВА ИЗСЛУШВАНЕ, а парламентът го проведе? Защо нямаше КОНКУРЕНЦИЯ на кандидати, които след изслушването да си спечелят мястото, а не да бъде секретно инсталиране, каквото се учи в специалността национална сигурност как правилно се прави защита на класифицираната информация? каквато информация-кой ще… Покажи целия коментар »
Парламента е колективен орган, съставен от различни парламентарни групи. Не случайно използваният израз за излъчване на длъжностни лица е „избира“ и прие процедурни правила са избор на съдии от КС, както прие правила за излъчване и на други изборни длъжности.
Президентът не „избира“, той „назначава“ или „определя“ съответните длъжностни лица, които е оправомощен от КРБ да излъчва.
Президентът не е монарх, че да свежда до плебса небесната си воля. Трябваше да се проведе обществено обсъждане със задаване на въпроси в конкуренция с няколко кандидати. И президентът да прати в КС най-добре представилите се на изслушването.
Моля ви не сравнявайте избора на върховен съдия, професор по право и декан на СУ и единственият специалист по сигурност на данните у нас с Десислава Атанасова. При нея нямаше обществено обсъждане, а ОБЩЕСТВЕНО НЕДОВОЛСТВО.
При Д. Атанасова имаше обществено обсъждане, и е лъжа да се твърди,че такова не е имало. номинацията и беше подкрепена и с подписа на Христо Иванов. Това са фактите.
Да остави настрана интуиту персоне твърденията ти. Фактът е ,че парламентът проведе обществено обсъждане, а сега тези номинации от президента са в условията на пълно затъмнение и липса на просрачност, несе проведе изсулшване, нямаше възможност да се внасят и самовнасят кандидатури за конституционни съдии.
И като имаше какво?
Имаше колкото да кажем, че имаше. Лицемерието не е право!
Кой е Ристю Иванов и защо трябва да има каквото и да било значение, че тоя бил подписал нещо си? Той да не би да е някакъв добър юрист, професор, специалист в конкретна правна област? Него дори адвокатурата го отлюспи. За Деса да не говорим, там правото мълчи.
„Единствен специалист по сигурност на данните“??? Я си премерете температурата. А дори и да беше така, какво общо има това с конституционното правосъдие?
Пенов и Деса? Само на евроатлантик на посолствен хонорар изобщо може да му хрумне да сравнява тези два полюса.
Достатъчно изявени личности с опит са. Това не е Десито с измислен юридически стаж!
Как се става съветник или секретар на президента? Да не би да има конкурс или прозрачна процедура? В администрацията на президента няма назначен след конкурс.
И да се надявамееее, че последните малоумщини, натворени от ППДБ и разните им псевдо йористи ще бъдат атакувани и отменени, че хептен се подиграха с Конституцията. Последните избори са типичното доказателство за проблема със служебното правителство и политическия му контрол от домовата книга.
Айде сега да претоплим манджата чл. 99, ал. 5 от КРБ :)))
Избора е на Радев е добър и отличен. Невин е малко млада, но добър юрист. За мен е проблем говоренето на Радев, който оспорва другите избори,че не са прозрачни и предрешена състезания, а самия той не дава добър пример и обеснения/ мотиви. Иначе поздравления за юристите , отличните и безспорни юристи Фетишизъм и Пенов. Поздравления и за това към президента, че не е Крумчо Зарков щото е слаб , смешен и не е юрист нещо като полуфабрикат. Благодарим г- н Президент, че не ни нашата Зарков щото с Деса и БелаЗелков щеше да се оцапа работата на на КС
Деси не трябва да е сама в КС. Щом падна толкова нивото в КС, не се сърдете нито на Киро, нито на боко, нито на Пееф, нито на асен, нито на който и да било друг. Говеда сме и говеда ще си останем. Още от 14 век, та до ден-днешен……
„Докторът“ е такъв по „Национална сигурност“ от АМВР, а не по „Право“ от който и да е ВУЗ. ТОЛКОЗ!!!
Много е къса резервната скамейка явно…… После не се ядосвайте на Гешев и на Сарафов…..
Браво! Чудесен избор! Поздравления и за двамата, и професионалисти и човеци!
Сашо, който докато беше служебен министър на образованието, идваше на държавни изпити пиян… БРАВО НА РУМЕН!
Браво, браво!
Помним и не забравяме Десислава Атанасова, предателството на ПП-ДБ и дебилщината на ГЕРБ. Опетнихте КС с това назначение!
Блестящи назначения! Поне две нива над безобразните полит калинки назначени последно от НС. Браво на президента,че държи стабдарт,недостижим за другите власти! Надявам в днес ВКС и ВАС също да проявят държавническо и отговорно мислене!
явно е от догановата АПС. Друго обяснение няма
Невин Фети Осман-Йорданова:
По времето на Станишев и Първанов е била старши експерт в ДКСИ и съветник на агент „Гоце“ от ДС, президент Първанов…
Пенов беше шеф на Правния съвет на Гоце Първанов. Льотчика пак се изложи……
Имал съм досег с Невин Фети. Отлично подготвен юрист, с доказани във времето морални качества. Поздравления за избора.
Много са ти ниски критериите бе батко
Жалка работа
Ще видим каква ще я свършат
Хубава работа. Дано се справят
Поздравления.
Ооо класици
По делата (решенията) им ще ги познаете,че напоследък се говори повече, отколкото да се мисли.
То за Крумчо въобще не е сигурно че е завършил право. Тая измишльотина във Франция дето я е завършил е нещо като МИО😂
Зеленият чорап определено не само се е вмирисал, но и побъркал!!! За Сашката Пенов – окей – име, авторитет и всичко!! Ама за госпожата?????
И двамата са ми преподавали – единият в СУ, другият – квалификационен курс. Имам изключително добро мнение и за двамата като професионалисти. Изборът на Радев е отличен. Де да можеше и НС да се похвали с такъв! Очаквам съдебната власт също да излъчи достойни професионалисти, а не поредни връзкари – изпълнители на поръчки, без да се подиграва с назначаване на хора, чието отношение към правото е изцяло политическо и се базира на гола диплома.
Горният коментар писах преди промяната в заглавието и статията, когато бяха обявени само Пенов и Фети.
Сашо Пенов безспорно е умен и знаещ. CV-то му също се откроява.
Тепърва ще се види от кого е избрана Галина Тонева – с гласовете на ВАС или на ВКС. Това лесно ще проличи при ново гласуване в КС за служебния кабинет по искане на президента. Ако подкрепи домовата книга – нещата са ясни. И без това 3-ма от съдиите се отметнаха от първото гласуване с 9:2 в полза на отмяна на практически всички конституционни промени, вкл. на домовата книга.