Прокуратурата е осъдена да плати обезщетения за над 70 000 лева на бившия министър на труда и социалната политика в правителството на тройната коалиция Емилия Масларова.

Това реши Софийският градски съд (СГС), където Масларова е завела иск срещу прокуратурата за 100 000 лева обезщетение за неимуществени вреди от воденото срещу нея дело и над 12 000 лева разноски по него.

Става дума за продължилия над 11 години и прекратен накрая процес срещу Масларова за т.нар. „златен ремонт“ на Центъра за комплексно социално обслужване в Стара Загора за над 11 млн. лева. Бившата министърка беше подсъдима за това, че е присвоила парите, като за улесняване е извършила и длъжностно престъпление. Подсъдими с нея бяха още бившият зам.-министър на труда и социалната политика Димитър Димитров, бизнесменът Михаил Методиев, собственикът на фирма „Стара Загора 2007“ Венцислав Драганов, бившият главен секретар на социалното министерство Иван Пенев и Росен Стефанов, който отговарял за контрола на ремонтните дейности.

Обвинителният акт беше внесен в съда през 2010 г., а в края на 2015 г. Софийският градски съд (СГС) оправда всички подсъдими, като в мотивите му се казваше, че нито една експертиза не показва ясно колко пари са изхарчени, а прокуратурата е изготвила „немислима“ правна конструкция.

Две години по-късно апелативният съд отмени оправдателните присъди и върна делото на прокуратурата като написа, че градският съд е използвал пороците на обвинителния акт, за да оправдае подсъдимите, вместо да го върне на прокуратурата. Апелативните съдии също бяха категорични, че обвинителният акт не отговаря на стандартите на какъвто и да е юридически акт, тъй като е „неясен, непълен, неразбираем, противоречив и концептуално невъзможен“, но това означава, че по него не може да се постанови каквато и да е присъда. Иначе апелативният съд беше стигнал до извод, че по делото има годни доказателства за реално причинени вреди.

В следващите две години обаче прокуратурата не внесе нов обвинителен акт, а през 2019 г. реши да прекрати делото. Постановлението за прекратяване беше потвърдено от СГС, но след това апелативният съд го върна за ново произнасяне. Тогава пък градският съд реши да върне делото на прокуратурата. Последваха обаче жалби на подсъдимите и апелативните съдии сложиха точка на казуса през 2021 г., като потвърдиха постановлението за прекратяване.

Три години по-късно Масларова е решила да заведе иск срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди, като в молбата си пише, че делото срещу нея е продължило повече от 11 години, било е отразено широко в медиите и тя е била подложена на неимоверен стрес, тъй като била злепоставена в обществото, доброто ѝ име е било опозорено, а политическата ѝ кариера рязко е пострадала. В нейна подкрепа показания са дали двама свидетели, между които и бившата шефка на кабинета ѝ. Тази свидетелка разказва, че обвинението срещу Масларова било шок за целия екип, но най-вече за бившата министърка, „защото всичко каквото правила като министър, било получило много висока оценка и от професионалната гилдия, и от хората“. Масларова се притеснявала от отношението на колегите ѝ в парламента и на професионалната общност, хората се отдръпнали от нея, а в медиите нещата се интерпретирали различно, което ѝ създало негативен имидж.

В решението си съдът отбелязва дългата продължителност на процеса, както и това, че Масларова за пръв път била обвинена и то за присвояване на изключително голяма сума, като за това престъпление се предвиждат от 10 до 20 години затвор и конфискация на цялото имущество. Заради това пък са ѝ били наложени обезпечителни мерки за над 5 години.

Съдът отбелязва още, че в началото на делото Масларова е била в трудоспособна възраст (60 години), а след като постановлението за прекратяване е влязло в сила, вече е била на 71 години. В решението си съдия Кирил Петров припомня, че тя е имала активна политическа дейност като депутат от БСП, министър, председател на Комисията по труда и социалната политика, а обвинението е било за престъпление по служба.

„Когато незаконното наказателно преследване е насочено срещу гражданин, заемащ висок професионален или политически пост, и е съчетано с широко медийно отразяване на случая, то може да причини край на неговата кариера, влошаване на обществения статут, изолиране от обичайната социална среда. Тези неимуществени вреди също подлежат на обезщетяване“, пише съдията и добавя, че в такива случаи разгласяването води до по-тежки последици. След това той обяснява, че прокуратурата е длъжна да информира обществото за обществено значими дела, особено за тези свързани с разходване на публични средства, но това води и до по-големи обезщетения заради по-високия интензитет на засягане на доброто име на незаконно обвинения.

В процеса срещу Масларова беше публично оповестено и искането за сваляне на имунитета ѝ от страна на главния прокурор. Тя е посочила пред съда, че заради делото много се влошило здравето ѝ, загубила съпруга си и се обвинявала за това, но според съдия Петров не е доказано, че здравословните ѝ проблеми са свързани с процеса.

„Независимо, че не е установено настъпило психическо или физическо заболяване с траен характер, е безспорно, че отражението на воденото производство е изключително негативно спрямо ищцата, която понастоящем е на възраст над 70 години, поради което този период е решаващ, защото е унищожил не само възможността за възстановяване на политическата кариера, но и всякакви възможности за развитие и благоприятна промяна“, се казва в решението.

За да определи справедлив размер на обезщетението, съдът е съобразил и практиката по сходни казуси. Той отбелязва, че само преди дни Върховният касационен съд (ВКС) не е допуснал до касационно обжалване делото, което бившият зам.-министър на труда и социалната политика Димитър Димитров, който беше подсъдим заедно с Масларова, води срещу прокуратурата. ВКС остави в сила решението на апелативния съд, с което прокуратурата е осъдена да плати на Димитров обезщетение от 50 000 лева за неимуществени вреди от незаконното обвинение.

Съдия Петров пише, че взема това решение само за ориентир, за да реши, че за Масларова справедливото обезщетение е 61 000 лева от поисканите от нея 100 000 лева. Отделно съдът осъжда прокуратурата да плати на Масларова 9600 лева за имуществени вреди от хонорарите, които тя е платила на адвокатите си по време на процеса и още 2990 лева за пропуснати ползи от неизползваните 5000 лева, които е дала като парична гаранция по време на процеса срещу нея. Така общата сума, която прокуратурата трябва да плати е над 73 000 лева.

Решението обаче не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.

Преди пет години Емилия Масларова осъди и държавата в Европейския съд по правата на човека в Страсбург да ѝ плати обезщетение от 8000 евро за коментари на срещу нея, с които е била погазена презумпцията за невиновност. Ставаше дума за думи на прокурор Стелиана Кожухарова, която тогава беше говорител на бившия главен прокурор Борис Велчев.

31
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Благовест Цветанов
Благовест Цветанов
23 октомври 2024 11:36
Гост

Обвинителният акт беше внесен в съда през 2010 г…
Сега е 2014 г.
Това е 14 години време!

ЛЕЛЕ! ПРАВОСЪДИЕТО В БЪЛГАРИЯ Е С НЕВЕРОЯТНА СКОРОСТ!!!

Анонимен
Анонимен
22 октомври 2024 18:04
Гост

Това с немислимата и концептуално невъзможна прокурорска конструкция е съдебно-градско-апелативен кьорфишек, разбира се. Имаше гърчове сред вещите лица, но в крайна сметка стана ясно че е крадено яко. Поредното „оправено“ знаково дело. Масларката съм я виждал със „знаковите“ си адвокатки грейнали да се заливат от смях след съдебно заседание.

Христо
Христо
22 октомври 2024 13:58
Гост

В последно време явно е хит да се правиш ба жертва.

Стоил
Стоил
22 октомври 2024 13:41
Гост

Надали политическата кариера на госпожата рязко е пострадала точно заради делото.

Чочо
Чочо
22 октомври 2024 13:25
Гост

И защо градският съд ще използва пороците на обвинителния акт, за да оправдае подсъдимите, вместо да го върне на прокуратурата?

Асен
Асен
22 октомври 2024 13:27
Гост

Такъв им е подходът. За това и повечето им решения са на такова ниво.

Димо
Димо
22 октомври 2024 13:15
Гост

Kakъв човек трябва да си, за да крадеш от средства за Центъра за комплексно социално обслужване?

Ники
Ники
22 октомври 2024 13:43
Гост

Пука им! Те крадат от средствата за пътища и ключови улици в столицата.

Немо
Немо
22 октомври 2024 12:19
Гост

Въобще не се учудвам, че прокуратурата е изготвила „немислима“ правна конструкция.

Мунчо
Мунчо
22 октомври 2024 12:19
Гост

Който плаща той поръчва музиката … в съда. Независимият български съд!

Явете се на конкурс за нотариуси! Със сигурност ще спечелите.

Чочо
Чочо
22 октомври 2024 12:25
Гост

Голяма конкуренция е при нотариусите.

Звезди
Звезди
22 октомври 2024 11:33
Гост

Така става като няма лична отговорност (или по-точно не се търси) за некомпетентни прокурори/държавни служители – един път сме „платили“ 11 млн., после втори път сме платили заплатите на некомпетентни/корумпирани прокурори, и сега трети път ще плащаме по ЗОДОВ и за адвокати за несвършената от некомпетентните/корумпирани прокурори работа.

Анонимен
Анонимен
22 октомври 2024 10:46
Гост

Делата на Масларова са от типа дела-шамари.

Някой се опитва да възкреси тройните коалиции на Станишев. Втората му коалиция беше със „златния пръст“ на Атака. Дойде в управлението с подкрепата на паралелно преброяване, в което участваха и ДСБ, и партията на Кунева тогава.

Анонимен
Анонимен
22 октомври 2024 10:59
Гост

„Обвинителният акт беше внесен в съда през 2010 г.“ Тогава главен прокурор е Борис Велчев. Къв Сарафов гони коментаторите не знам. На Борис Велчев това не му е първа издънка. Прилагам цитат от изчезнала вече статия за Любо Павлов и Огнян Донев: „Това, което е известно обаче, е, че Софийски градски съд – и на последна инстанция Апелативен съд гр. София – през септември 2013г. отменят изцяло прокурорските постановления от времето на Велчев за прекратяване на обвиненията срещу Павлов като абсурдни и необосновани. В същото време обаче съдът отбелязва, че обвинението срещу Огнян Донев няма как да бъде възстановено, тъй… Покажи целия коментар »

yugioh
yugioh
22 октомври 2024 10:26
Гост

Лъжецът Боби Сарафов беше казал, не, беше заявил най-отговорно, че не иска и никога няма да поиска и никога няма да бъде предложен за главен прокурор, но ето сега българите имате още от същото – единствен кандидат, сложен от МАФИЯТА НА ДЕЛЯН ПЕЕВСКИ, избран от орган, който е с изтекъл мандат и решенията му противоречат на правото на ЕС, което има примат над националното и националните разпоредби в никой случай не се прилагат !!! ПРОКУРАТУРАТА НА БЪЛГАРИЯ Е МАФИОТСКА ОРГАНИЗАЦИЯ !!! ТРЯБВА МАЙДАН !!! ТРЯБВА ЖЕСТОКА РЕВОЛЮЦИЯ СРЕЩУ МАФИЯТА НАРЕЧЕНА ПРОКУРАТУРА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ !!!!! САРАФОВ ПОЗОР !!! ОСТАВКА И… Покажи целия коментар »

Пеналист
Пеналист
22 октомври 2024 9:34
Гост

Така се получава след като българската прокуратура работи САМО ПОД ДИКТОВКА И ПОД НАТИСК !!!!!!!!! САРАФОВ ПОЗОР !!! ОСТАВКА И ЗАТВОР !!!

Анонимен
Анонимен
22 октомври 2024 9:30
Гост

Олее Масларова бе. Ма жива ли е? Да е жива и здрава бе. Ма бях забравил, че съществува от години

Стоил
Стоил
22 октомври 2024 12:29
Гост

По- добре да не си я припомняме.

Юрев
Юрев
22 октомври 2024 9:30
Гост

Да се надяваме, пе нвма да е единствена.

Чолев
Чолев
22 октомври 2024 9:29
Гост

Родната прокуратура трвбва само да се унижава

Фани
Фани
22 октомври 2024 12:30
Гост

На нея отдавна не й пука за имиджа й.

Пипи
Пипи
22 октомври 2024 9:29
Гост

Браво

Анонимен
Анонимен
22 октомври 2024 9:28
Гост

Я па тая

честито!
честито!
22 октомври 2024 9:19
Гост

Като прочете човек и се очертава милата родна картинка – внасяш непълно негодно обвинение. Толкоз негодно, че САС да изложи странното съждение, че не може подсъдимият да бъде оправдан по него. Казвам странно, защото при такова обвинение оправдаваш парекселанс, но нейсе. И накрая прокуратурата не се поправя, явно е непоправимо или вече Масларова не е интересна, прекратява и следва ЗОДОВка. Хайде честито!

Анонимен
Анонимен
22 октомври 2024 9:20
Гост

Тройната коалиция, ей… Роди се феноменът и за малко беше шеф на ДАНС.

Милата родна картинка
Милата родна картинка
22 октомври 2024 11:24
Гост

„милата родна картинка – внасяш непълно негодно обвинение. …“

Това е „патент“ на прокуратурата на Борис Велчев, когато е изготвено обвинението на Масларова. По подобен начин се „спомина“ и обвинението с/у Любо Павлов и Огнян Донев. Доста логично поведение на Велчев, като се има в предвид, че обвиняемите са или от „неговата партия“ като Масларова, или негови бизнес партньори като Павлов и Донев.

И. Ф. Главен
И. Ф. Главен
22 октомври 2024 9:08
Гост

Няма страшно, имам решения за всички проблеми, които са от дългите времена, в които съм бил зам. главен..

Проскубания бухал
Проскубания бухал
22 октомври 2024 8:41
Гост

И така в България за разлика от Румъния е единствената уж европейска държава без осъден окончателно политик за корупция, айде честито, нищо че ставаме за смях в очите на всички нормални страни.

Пеналист
Пеналист
22 октомври 2024 9:36
Гост

Като ви е калпава прикриватурата така става. САРАФОВ ПОЗОР !!! ОСТАВКА И ЗАТВОР !!!

Хайди
Хайди
22 октомври 2024 13:51
Гост

E, излиза, че тук няма корумпирани политици. 😂

Анонимен
Анонимен
22 октомври 2024 8:36
Гост

Ако може да кажете името на вносителите на обвинителния акт, все пак да се знае 🙂