Адвокат срещу МОСВ за качеството на въздуха: Държавата извършва геноцид
Пунктовете, на които се поставят станциите за измерване на качеството на атмосферния въздух, са далеч от местата, на които има висока концентрация на фини прахови частици. Това е установил адвокат Димитър Площаков след широко и задълбочено проучване върху контрола на качеството на въздуха.
Това, до което аз достигнах, може да бъде оприличено на геноцид, който една държава извършва спрямо собствения си народ, заяви Площаков пред БНР.
„Националната ни система за мониторинг на атмосферния въздух е компрометирана умишлено от държавните органи. Данните, които системата събира, са недостоверни и не отразяват обективното състояние на атмосферния въздух в страната. Системата е компрометирана в резултат от умишлени действия на органи от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и на Изпълнителната агенция по околна среда. В резултат на всичко това всяка година загиват към 11 хиляди българи, те биват умъртвявани, те не умират от естествена смърт. Изпълнени са всички признаци на престъплението от НК глава 11 „Общоопасни престъпления“, раздел 3 „Престъпление против народното здраве и околната среда, това е чл. 353А. Това е законен повод за започване на разследване по смисъла на Наказателно-процесуалния кодекс“, заяви той и припомни, че България е начело в Европейския съюз по смъртни случаи вследствие от замърсяването на въздуха.
„Световната здравна организация докладва, че за 2019 година в България има настъпили над 10 863 случаи на преждевременна смърт в следствие некачествен атмосферен въздух“.
Странните места за измервателни станции
Юристът посочи, че една от измервателните станции в София – тази на „Орлов мост“ – е преместена още през 2012 година, като обяснението е било, че в близост до нея има обособен паркинг и че се строи метростанция:
„Строителството на метростанцията отдавна е приключило, паркингът не е използваем, но пунктът не е върнат. Новото място на пункт „Орлов мост“ е в двора на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), който двор представлява нещо като малък парк в район „Младост“.
В Пловдив станцията е преместена в периферията на града, съобщи адвокат Площаков, като уточни, че тя е поставена „на едно тихо място, на едно кръстовище, което спрямо натоварените пловдивски кръстовища, може да бъде определено като едно абсолютно безлюдно кръстовище“.
Общините нямат никаква отговорност за разполагането на пунктовете, отговорен е министърът на околната среда, категоричен е юристът.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте