Арестът на независимия депутат Джейхан Ибрямов, който е сред приближените на лидера на ДПС Ахмед Доган, е бруталната разправа със законността. Това заключава в пост във Фейсбук Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд, който е бил прокурор, адвокат, зам. министър на правосъдието и на вътрешните работи. Ибрямов бе задържан на 2 октомври и е обвинен в търговия с влияние. Имунитетът му като депутат и кандидат депутат бе свален от председателя на НС и от ЦИК на 3 октомври. Вчера съдът го остави в ареста за постоянно.

Според Янкулов първоначалното задържане на Ибрямов е незаконно, защото е без разрешение от НС или неговия председател, а не е налице хипотезата на „заварено престъпление“, когато такова разрешение не би се изисквало. „Заварено престъпление“ не може да има, когато разследващите предварително очакват да се извърши твърдяното от тях престъпление, документират самото му извършване (получаване на сума пари, твърдяна да е подкуп) и изчакват самото му извършване, за да задържат на място очаквания конкретен извършител“, обосновава се той.

Според Янкулов и продълженото задържане на Ибрямов е незаконно, защото за него също няма разрешение от председателя на НС. Такова би се изисквало дори и при хипотезата на „заварено престъпление“, която се твърди от прокуратурата. Председателят на парламента обаче не се е произнесъл относно продължаването на задържането. „Вземането на мярка от съда не може да замести волята на парламента/председателя на НС в този случай, защото имунитетът, включващ и забраната за задържане, се сваля не от съда, а от парламента/неговия председател. Така че Ибрямов продължава да е незаконно лишен от свобода“, добавя той.

Наказателното преследване срещу Ибрямов – извършването на процесуални, вкл. и процесуално-следствени, действия, насочени конкретно срещу него с цел последващо ангажиране на наказателната му отговорност (поне: обиск, освидетелстване, претърсвания на обитавани от него адреси) също е незаконно за поне един ден – от 02.10. до 03.10., едва когато е дадено разрешението от председателя на парламента. „Доказателствата, събрани в хода на тези следствени действия, разбира се, че са незаконно придобити от действия срещу лице с имунитет, и няма да могат да се ползват за осъждането му. Така че, голяма работа, че „бил светнал“. Накрая ще „светнем“ ние, когато ще плащаме“, коментира Янкулов.

„Ако искаме да имаме поне наченка на правова държава, наказателната репресия не може да бъде използвана за разправа с неудобни политически или икономически опоненти било на Пеевски или някой друг, а ние да стоим отстрани и да викаме „ура“, защото някой бил „светнал“ и хак да му е, пък законът няма значение. Тези, които „мажат“, за да „светнат“ другите, трябва да сме наясно, че не са никакви институции и не преследват никакви законови цели. Никой не мисли Ибрямов да бъде осъден. Това са пуделчета (нали много обичат тази дума) на каишка, в конкретния случай на Пеевски, но дори не е и важно точно на него или дали само на него, чиято цел е да постигнат някакви моментни резултати по удряне на някого, респектиране на други да му мислят и прочее“, завършва Янкулов поста си във „Фейсбук“.

Обяснение

Съпругата на Джейхан Ибрямов – Биршен, която обяви гладна стачка в подкрепа на мъжа си, заяви пред медиите, че съпругът й е дал на своя приятел – бизнесмена Мирослав Тодоров, пари на заем. Длъжникът, който е основният свидетел на прокуратурата, си бил върнал парите, към 19:10 часа на 2 октомври, на паркинга на „Кауфланд“. Според нея точно това са белязаните пари и затова смятат целия случай за постановка.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar