ЕС: Полът и националността са достатъчни за даване на убежище на афганистанки
Съдът на Европейския съюз (СЕС) днес постанови, че само полът и националността са достатъчни, за да може дадена държава да предостави убежище на жени от Афганистан, където управляващите талибани рязко са ограничили правата на представителките на нежния пол, предаде Ройтерс.
Австрийските власти отказаха статут на бежанец на две афганистанки, подали молба за убежище през 2015 г. и 2020 г. Те оспорват отказа пред Върховния административен съд на Австрия, който на свой ред поиска решение от СЕС – висшия съд на Европейския съюз.
„Не е необходимо да се установява, че съществува риск, че заявителката действително и конкретно ще бъде обект на преследване, ако се върне в страната си на произход. Достатъчно е да се вземат предвид само нейната националност и пол“, гласи решението на Съда на ЕС.
Австрийското министерство на вътрешните работи не отговорило за момента на молбата на Ройтерс за коментар.
След връщането си на власт през 2021 г. афганистанските талибани ислямисти ограничиха правата на жените, включително правото на училищно образование и работа и като цяло на независимост в ежедневието, предаде БТА.
През август талибаните кодифицираха дълъг набор от правила, които регулират морала в съответствие с шериата (ислямското право). Правилата се прилагат от Министерството на нравствеността, което твърди, че е задържало хиляди хора за нарушения.
Ръководителят на ООН по правата на човека призова талибаните да отменят редица „ужасяващи“ закони, които според него са опит жените да бъдат „превърнати в сенки“.
Едната от жените, наречена А. Х. в съдебните документи, първо е избягала от Афганистан в Иран с майка си и сестрите си на около 13-14-годишна възраст, след като баща ѝ, наркоман, се опитал да я продаде, за да финансира порока си, става ясно от съдебен документ, в който се описват твърденията на жената.
Другата, идентифицирана като Ф. Н., родена през 2007 г., никога не е живяла в Афганистан. Тя и семейството ѝ са живели в съседен Иран без разрешение за пребиваване, което означава, че не са имали право на работа и тя не е могла да получи образование. Ф. Н. е избягала от Иран преди да подаде молба за убежище в Австрия.
„Тя (Ф. Н.) каза, че като жена върне ли се в Афганистан, ще бъде изложена на опасност от отвличане, няма да може да посещава училище и може да не е в състояние да се издържа без семейството си там“, се казва в документ на Съда на ЕС.
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте