САЩ съдят Visa за предполагаеми монополни практики
Според иска, подаден във федерален съд в Ню Йорк, практиките на Visa са довели до милиарди долари допълнителни такси за американските потребители и предприятия, като същевременно забавят иновациите в екосистемата на дебитните плащания.
Искът идва след години на проверки от страна на антитръстовите органи на САЩ на бизнес практиките на Visa.
„Твърдим, че Visa незаконно е натрупала правомощия да извлича такси, които далеч надвишават тези, които би могла да начислява на конкурентен пазар“, се казва в изявление на главния прокурор Мерик Гарланд.
Според съдебния иск Visa събира около 8 млрд. долара мрежови такси за дебитни карти в САЩ годишно. В световен мащаб Visa обработва 12,3 трилиона долара от общия обем на плащанията.
Министерството на правосъдието твърди, че Visa налага на търговците и банките споразумения за изключване, като санкционира клиентите, които насочват транзакциите през различни мрежи или алтернативни платежни системи.
То също така твърди, че Visa се е стремяла да неутрализира потенциалните заплахи от страна на технологични компании и финтех стартъпи, като е сключвала споразумения за партньорство, вместо да им позволи да се конкурират пряко.
Министерството на правосъдието твърди, че Visa налага задължения за обем на транзакциите, които на практика санкционират търговците и банките за използването на конкуренти, дори когато тези конкуренти предлагат по-ниски цени.
Чрез тези тактики Visa поддържа „огромен защитен ров“ около бизнеса си, което ѝ помага да реализира големи печалби.
Със седалище в Сан Франциско Visa отчита глобален оперативен доход от 18,8 млрд. долара и оперативен марж от 64% през 2022 г.
Северноамериканските операции на компанията могат да се похвалят с 83% оперативен марж през същата година. | БГНЕС
Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика
Коментирайте