В поредно предизборно шоу се превърна парламентарната комисия по демографската политика, децата и семейството, която разгледа 6 различни законопроекта с промени в Закона за закрила на детето. Комисията, водена от председателя на „Възраждане“ Костадин Костадинов, получи необичайно внимание от неправителствени организации, лекари и граждани в продължилото близо 3 часа заседание.

Два от законопроектите касаеха казус, тематично свързан с проекта за забрана на ЛГБТ пропагандата, който „Възраждане“ внесе и бе гласуван първо в същата комисия преди месец, а в началото на този влезе в сила след гласуване и от парламента. Те бяха за забрана на „смяна на пола“ и заплахата, според „Има такъв народ“, някой да изпълнява подобни медицински процедури на деца.

Проектът на „Има такъв народ“ забранява да се представят на децата „беседи със съдържание, което не съответства на разбирането за пол на физическите лица като биологична категория“, „представянето или рекламата на половата идентичност като алтернатива на биологичния пол“, както и забрана за прилагане или реклама на „медицински дейности с методи или технологии за промяна на биологичния пол на деца“.

От ПП-ДБ преди седмица внесоха своя алтернатива – забранява се „прилагане на медицински дейности, които целят промяна на фенотипните и други полови белези на генопитния му пол“, предлагат се и промени в Закона за здравето, които предвиждат и глоби за лекарите, но и изключение – „освен в случаите, когато съществува сериозна опасност за живота и здравето“.

В крайна сметка проектът на „Има такъв народ“ бе одобрен, а на ПП-ДБ – отхвърлен. Становищата на множество министерства бяха критични и към двата проекта, а гражданските организации се разделиха в два ясни „отбора“ – родителските и организациите за „семейството“ подкрепяха ИТН и „Възраждане“, ЛГБТ+ организациите бяха против.

Добрата новина е, че в дебата се изясни, че такава процедура като „смяна на пола“ не съществува. Не само депутати, но и лекари, сред които известният сексолог д-р Румен Бостанджиев подчертаха, че такива медицински процедури не съществуват:

„Няма как да смениш пола на едно дете. Това е биологична невъзможност, защото генотипът не може да бъде променен“, подчерта той.

От МВР заявиха, че предложените от ИТН промени се припокриват с вече съществуващи, а и възразиха чисто практически.

„Полицейските органи не бива да бъдат натоварвани с контрол върху рекламите и информационните материали по отношение на половата идентичност, това е функция на други институции“, коментира представителка на вътрешното министерство.

Законът на ИТН, освен разкритикуван от юристи от министерствата и демонстриран като ненаучен, бе определен и като застрашаващ деца с различни медицински състояния. От ПП-ДБ подчертаха, че има интерсекс деца, които се нуждаят от операции, които могат да се дефинират като такива за „смяна на пола“, но всъщност помагат за здравето на тези с по-особено полово развитие.

От ИТН пък даваха примери за вредното влияние от Запада – в британски музей обявили римски император за трансжена. Става дума за местен музей в малък английски град – Хитчин, управляван от местен съвет.

Законопроектът на ПП-ДБ предизвика далеч по-бурни дебати – и защото бе обсъждан последен. От „Възраждане“ и ИТН изразиха съмнение, че има заболявания или състояние, които изискват според тях „кастриране“ на деца. Вносителите подчертаха, че има състояния, при които операциите са същите, които те определят като такива за „смяна на пола“.

Тук отново коментира д-р Бостанджиев, който отбеляза, че става дума за два различни казуса – интерсекс децата и децата със симптоми на трансджендър състояние. Според него във втория случай децата най-често проявявали подобни симптоми по пример в социалните мрежи.

„Интернет създава опасности за децата да предприемат действия, които са вредни за тях“, отбеляза той.

От „Възраждане“ и ИТН подкараха две тези – че законопроектът на ПП-ДБ оставя прозорец за подобни интервенции при деца, чието здраве и живот са заплашени, но същевременно твърдяха, че текст от проекта задължава лекарите да изпълняват подобни операции в тези случаи под заплаха от глоба. Вторият текст не е налице в законопроекта – напротив, глоба се предвижда само за лекари, които правят подобни операции без ясна диагноза и заплаха за здравето на детето.

„Важно е да защитим децата от решения, които могат да разрушат техния живот и здраве, особено когато не са базирани на реални медицински нужди“, отбеляза и Костадин Костадинов.

А депутатката му Звезделина Каравелова изказа още по-крайна теза:

„Аз ви казвам, че при един такъв законопроект, приет на две четения, вие ще отворите кутията на Пандора. И ще започнат масови самоубийства на непълнолетни лица.“

Не стана ясно как законопроектът ще доведе до това.

От ПП-ДБ в крайна сметка предложиха да се съберат лекарски специалисти – след като стана ясно, че Лекарският съюз не е бил уведомен за темата – и да се направи сериозен анализ, преди проектът да бъде финално гласуван.

Чат-линия за децата, регистър за педофилите, борба с неистината – отхвърлени

Още няколко проекта на ПП-ДБ с промени в Закона за закрила на детето бяха разгледани и отхвърлени – без връзка с горния дебат.

Божидар Божанов и група депутати предложиха да се създадат допълнителни телефонни линии и чат за подкрепа и контакт от децата. От МВР подчертаха, че вече от 15 години съществува такава телефонна линия и тя е добре подсигурена. Доводът, че децата предпочитат чатове и ще се чувстват по-сигурни да сигнализират там, бе игнориран.

Божанов и група депутати имаха и друго предложение – за създаване на регистър на случаите с насилие срещу деца и проверки, които да осигурят, че такива хора няма да могат да работят с деца. Тук основно възражение бе на Агенцията за закрила на детето, на която законопроектът приписва задължението месечно да проверява дали такива хора са започнали работа и дали работят с деца, и в този случай да праща сигнал до МВР. Това не ни е работа, заявиха от агенцията.

Третият законопроект бе на Елисавета Белобрадова и той предизвика най-бурни реакции – предложение да се забрани употребата на деца от политически партии и за политически действия. Текстът предвижда и децата да бъдат защитени от „неистини“, които предизвикват страх или изолация у детето.

Това подпали „Възраждане“, които обявиха, че проектът ще се ползва за политическа саморазправа. Текстът обаче би могъл да забрани на всеки българин да води децата си на политически протест, тъй като не предполага забрана само за партиите и не уточнява какво е „политическо действие“.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar