Само министърът на образованието е компетентен да реши дали преподавателят от Тракийския университет Петър Илиев законно е станал доцент. Това става ясно от определение на Върховния административен съд (ВАС) от 2 септември, публикувано на страницата му (можете да го прочетете в оригинал в края на текста). В него се дава указание на Окръжната прокуратура в Стара Загора да препрати административната преписка по случая в Министерството на образованието и науката (МОН).

Причината съдът да не се произнесе по същество, според ВАС, е, че срокът за обжалването на решението на Факултетния съвет за избора на Илиев е изтекъл. Казусът беше бавен повече от година, след като в прокуратурата постъпиха сигнали, че един глас не достига за избора на доцента. Прокурорът първо поиска Факултетният съвет да преразгледа решението си. Тъй като дълго време това не се случи, държавното обвинение се обърна към съда. Адвокат Петър Илиев, който е и почетен консул на Барбадос, доби популярност покрай „Има такъв народ“ през 2021 г., когато партията спечели изборите. Той беше предложен за министър на правосъдието в първия й проектокабинет, беше обсъждан като премиер във втория и номиниран в крайна сметка за вицепремиер и министър на вътрешните работи. Кабинетите обаче не се формираха.

През това време Етичната комисия на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където Илиев беше асистент по конституционно право, образува проверка по сигнал, че е плагиатствал в своя книга от докторската дисертация на доц. д-р Наталия Киселова през 2015 г. Казусът се оказа известен в катедрата от 2015 г., но оставен без последствия. Комисията излезе със становище, в което се казва, че има данни за плагиатство и че адвокатът е копирал от труда на доц. Киселова заедно с грешките. Преди да продължи производството, което можеше да завърши с наказание, Илиев напусна университета и така избегна налагане на наказание. Илиев не призна, че е преписал, и обяви, че напуска, защото храмът на науката бил превзет от търговци. По случая започна наказателно разследване, което стигна до съда, но не може да тръгне заради твърдения за имунитет като почетен консул на Барбадос или нередовно призоваване – последно е насрочено за октомври в Софийския градски съд. През това време Илиев започна да преподава като хоноруван асистент в библиотекарския университет УНИБИТ в София, където води избирателната дисциплина „Правни принципи на лидерството“. Тракийският университет обяви конкурс за доцент на половин щат в специалност „Публично право“ към Стопанския факултет, а Илиев беше единственият кандидат. Научното жури не обсъди плагиатския казус от 2021 г. Според чл. 24 ал. 1 т. 5 от Закона за развитието на академичния състав: „Кандидатите за заемане на академичната длъжност „доцент“ трябва да отговарят на следните условия: да нямат доказано по законоустановения ред плагиатство или недостоверност на представените научни данни в научните трудове.“

По случая има още един проблем – научният труд на доцента, който трябва да е публичен, е неоткриваем. Издателят Димитър Иванов първо твърдеше, че монографията все още не е излязла от печат, после, че „няма да дочакаме книгата, защото той е издателят и ще я издаде, ако иска“. Накрая представи трета версия – че са издадени толкова бройки, колкото са необходими за хабилитацията, а тиражът бил издателска тайна. Монографията не е приложена и към документацията на конкурса, разкри „За истината“, като цитира ректора на университета.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

1
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Thomas
Thomas
04 септември 2024 14:51
Гост

Thanks for sharing such a helpful instruction, really appreciate for your article. https://www.mycoveredcalifornia.com