След шокиращия провал на служебен кабинет начело с Горица Кожарева, „Продължаваме промяната-Демократична България“ отправиха публична покана за среща към председателя на парламента Рая Назарян от ГЕРБ и всички партии, без ДПС-Пеевски, за да обсъдят възможностите за попълване на списъка с потенциални кандидати за служебен премиер.

ПП-ДБ настояват разговорът да е още във вторник, включително по внесения от тях законопроект за Сметната палата, за да „изберем човек с високо обществено доверие за заместник-председател“. ПП-ДБ предлага партиите да обсъдят и други възможни опции за най-бързо довършване на конституционната процедура по избор на служебен кабинет.

По-рано в понеделник президентът Румен Радев отказа да издаде указ за предложения от Кожарева служебен кабинет, защото в него е включен сегашният вътрешен министър Калин Стоянов, определян като протеже на Делян Пеевски.

Сега Радев започва да търси нов кандидат за служебен премиер с публично обявено условие – Стоянов да не е министър, за да се успокои политическата обстановка и ще се проведат честни избори.

Държавният глава може да избира служебен премиер измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.

В момента Народното събрание е в лятна ваканция, която е предвидено да продължи до края на август. Ако решат обаче, депутатите могат да я прекъснат и да изберат омбудсман, а след това и негов заместник. Могат да приемат и законовите промени на ПП-ДБ, с които парламентът да избере двама нови зам.-председатели на Сметната палата на мястото на сегашните – Горица Кожарева и Тошко Тодоров. И двамата са с изтекъл мандат, а освен това Горица Кожарева се освети като твърде зависима от Пеевски.

За да се стигне до попълването на „домовата книга“ (както преди време президентът нарече краткият списък, от който може да избира служебен премиер), обаче трябва да се намерят кандидати, които да са приемливи едновременно за ПП-ДБ, „Възраждане“, БСП, ИТН и ДПС-Доган. Тази задача изглежда изключително сложна.

ДПС-Доган: Да не допускаме създаването на конституционна криза

Депутатите от „ДПС без Пеевски“ общо взето подкрепят предложението на ПП-ДБ.

„След обръщението на президента парламентът да направи необходимото да се попълни, доколкото е възможно в наличното кратко време, списъкът с възможни кандидати за премиер по „домовата книга“, пред Народното събрание стои сериозната отговорност да направи това. Ние от ДПС (без Пеевски и група) се надяваме всички да сме на висотата на своята отговорност и да не допуснем създаването на конституционна криза“, се казва в позиция на депутатите от ДПС-Доган.

Оттам подчертават, че съставът на служебното правителство трябва да е без зависимости от Пеевски.

„Приемаме изразения от президента отказ да издаде указ за правителство на г-жа Кожарева с министър на вътрешните работи Калин Стоянов предвид неговите съображения, че това създава политическо напрежение в предизборна ситуация. Такава позиция беше изразена от редица от парламентарно представените политически сили, включително и от нас – ДПС (без Пеевски и група), преди издаването на указа за министър-председател за г-жа Кожарева“, добавят доганистите.

БСП подкрепи решението на Радев

БСП подкрепиха решението на президента да отхвърли кабинета „Кожарева“, но развиха тезата, че настоящият парламент в изчерпан и няма как да бъде „резервор на т.нар. „домова книга“. Социалистите обвиниха за създалата се криза партиите, които промениха конституцията и въведоха списъка с кандидати за премиер през декември 2023 година – ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.

„Рискуваме (с попълването на списъка с кандидати – бел.ред) да изберем хора на възлови позиции в държавата не заради техните качества и способности, а за да отговорим на тези безотговорно направи промени в конституцията“, каза и.ф. председател на БСП Атанас Зафиров и призова сегашните потенциални кандидати, които вече отказаха да стават премиери, да преосмислят позицията си.

Все пак социалистите настояват за свикване на председателски съвет на Народното събрание, на който да се обсъди създалата се ситуация и да бъдат предложени действия.

От БСП обявиха, че са видели публичното предложение на ПП-ДБ за среща на партиите, но все още не са получили покана.

Кирил Петков: Пеевски проби Кожарева

„Пеевски проби Кожарева! Калин Стоянов се превърна в пример за превзетата държава“, написа по-рано във Фейсбук съпредседателят на „Продължаваме промяната“.

Според него държавният глава е действал правилно като не е избягал от отговорност и е използвал правомощията си по Конституция.

„За назначението на министър-председател е необходимо поне двама души да се съгласят, което на практика въведе реално разделение на властите по новата Конституция“, посочи още той.

Петков подчерта, че отговорността е в Народното събрание през следващите дни: „Сега ние в парламента трябва да използваме нашите правомощия и да попълним „домовата книга“ с наистина независими и качествени хора с обществено доверие, като например в Сметната палата, където процедурата може да се придвижи най-бързо“.

„Дългосрочната победа може да дойде само на следващите избори, когато хората със своя глас ще имат възможност да си върнат държавата обратно, където има справедливост и свобода, а не както днес се показа – зависимости“, написа още Кирил Петков.

Тази публикация е част от ежедневния преглед на печата на правна тематика

Коментирайте

avatar