137 съдии подкрепиха исканията на ВКС за Единната информационна система на съдилищата
70 съдии от Софийския районен съд (СРС) излязоха със становище, в което официално отчитат „пpoвала на Висшия съдебен съвет през целия си мандат да осигури годно електронно правосъдие, въпреки законовите си задължения“ и многократните призиви на юридическата общност.
Към тях са се присъединили и 67 техни колеги от Софийския апелативен съд, Софийския градски съд, Софийския окръжен съд, окръжните съдилища в Плевен, Русе и Смолян и районните в Панагюрище, Монтана, Левски, Севлиево, Трън, Поморие и Ловеч.
В становището си тези общо 137 съдии изразяват съпричастността си към решението на Пленума на Върховния касационен съд (ВКС), който преди 10 дни предложи на председателя Лозан Панов в съда да спре използването на Единната информационна система на съдилищата (ЕИСС).
„Изразяваме съпричастността си към решението от 28 юли 2021 г. на Пленума на Върховния касационен съд за необходимостта от спешни мерки за гарантиране на нормалното функциониране на съдебната система и правата на гражданите. Настояваме не само за незабавно решаване на проблемите, но и за понасяне на отговорност от изпълнителя и виновните длъжностни лица“, пишат съдиите.
Както е известно, Пленумът на ВКС гласува съдът повече да не използва ЕИСС (повече виж тук). Той обаче не може да вземе такова решение и затова предложи това да направи председателят Лозан Панов. Върховните съдии обосноваха искането си в специално становище, озаглавено „Защо е опасна за правосъдието новата ЕИСС“ (виж тук). Панов не взе решение за спиране на ЕИСС, защото ВСС гласува екип от негови членове, върховни съдии и „Информационно обслужване“ да направи проверка дали системата отговаря на нуждите на ВКС. Тя трябва да приключи в понеделник.
Подписката на 96-имата съдии, към която продължават да се присъединяват още техни колеги, беше огласена от Съюза на съдиите, който обяснява, че инициативата е резултат от създадените от ЕИСС затруднения в работата на съдиите и служителите, адвокатите и всички участници в съдебните производства. „Създаваните затруднения не просто увеличават времето за работа на съдиите и съдебните служители, а лишават от реален достъп до информация потребителите на Единния портал за електронно правосъдие (ЕПЕП), което компрометира идеята за електронно правосъдие“, посочват от съсловната организация.
И заявяват: „Необходими са спешни мерки за преодоляване на създадените в момента противоречиви нормативни изисквания и технически възможности на ЕИСС и ЕПЕП, за да се въведе работещо електронно правосъдие. Сегашните недостатъци на системата поставят под въпрос действителността на съдебните актове и извършваните процесуални действия от страните предвид наличния риск за автентичността и съдържанието на извършваните в електронна форма действия и постановявани актове. Липсата на свързаност между ЕИСС и ЕПЕП застрашава правата на страните заради несигурността при връчването на съобщенията и изтичането на сроковете и като краен резултат разрушава доверието в електронната комуникация със съдилищата“.
Позицията на съдиите подкрепи Софийският адвокатски съвет. Освен това столичната колегия е решила да информира Пленума на ВСС за „компрометирания достъп до електронно правосъдие за адвокатите през ЕПЕП, за недостатъците на портала и липсата на връзка между двете системи, както и за необходимостта от продължаване на информационния поток през предишните информационни системи на съдилищата“.
„Считаме, че са необходими всеобщите усилия на цялата правна общност, за да се осмисли ясна и цялостна концепция за действително и ефективно въвеждане на електронно правосъдие като се отстранят всякакви рискове за правната сигурност и се улеснят всички потребители на системата“, заявяват от ССБ.
51
Коментирайте
Защо подписката не достигна до всички съдилища. Много други колеги също биха се включили. Лично аз със сигурност. ЕИСС е време да си ходи.
Има хора, които участват и е трябвало да бъдат атестирани преди 2-3 години, а не са. Създадоха нови проблеми и старите не решиха.
Какви са нагласите за евентуален протест пред ВСС за забавянето на конкурса за повишение в ОС – вече 2 години ?!?!?!?!
Нагласите са конкурса да отнеме около 5 години,
Питам дали има желание да се даде гласност на проблема – който е по съществен от ел системата?
Не е най- големият проблем. Я виж ЕИСС
Сега остава ВСС да ви промени и ГПК, НПК, ЗСВ и още куп закони…. Закъсняхте пиленца! Питайте Лизан защо не издава заповед за спиране на ЕИСС във ВКС.
Стига с тоя Лозан! Много ви харесва да се търкаляте в лайната като свини ! Баба ви от ВСС се облажи, вашата далавера каква е ???
Нашата далавера е че запазихме почтеността си въпреки битките между двете лобита в съдебната система, които в опита си за надделяване съсипаха и достойнството й и доверието в нея!
Дайте линк за подкрепа. Сега е отпускарско време, а и онези административни, които са ВСС конюнктура, имат интерес да подкрепят мошениците!
Аз тъкмо свикнах с ЕИСС (окръжен съд), а сега мислят да я спират. Няма нищо сложно в използването й, но може да се подобри. Доста грозни излизат съдебните актове с разместени абзаци, но това не е болка за умиране. Вярно е, че преди, при постъпване на касационна жалба, пишехме резолюция на самата жалба, че същата трябва да се администрира, а сега трябва да се пусне специално разпореждане в същия смисъл. Ползата от това е, че с ЕИСС всяко действие по делото се отразява писмено и в електронен вид. Няма връщане назад, според мен, а надграждане и усъвършенстване. Все пак спецификата… Покажи целия коментар »
Вместо да облекчава, усложнява. Заповедното е провал. Протоколите се антидатират, със заседателите е мъка. Цъкането е до безкрай, автоматизация няма. И т.н.
Да се подобри е добре (въобще защо трябваше да се пуска недовършена), обаче ВСС не прави нищо по темата.
Заповедното е зле в момента, но основната идея – генериране на заповед от вече въведени данни – е добра.
До Кукуригу.
Проблемът е, че тази идея работеше над 10 години в СРС, доста сносно. А след ЕИСС никой не иска да я ползва.
Какво е имало в СРС? При нас заповедните се пишеха на ръка.
Не ръкописно, де, просто адреси, имена, всичко се въвеждаше наново в уърдски файл.
До Кукуригу, 7.8., 10:20 ч.
Има/ше модул в АСУД, в който служителите наливат данни, след което с 1 бутон се генерира заповед. ЕИСС е копирана от там, но за съжаление – грешно.
Я се ваксинирай 5-6 пъти бе, гербав трол, и няма да те е страх от ковид.
То и с концлагера свиквали….. Готови сте всяка гадост да преглътнете
ама много е просто… иэполэвайте като модел електронната файлинг система на анериканските федерални съдилища. эаседанията са онлайн, всяка молба се подава онлайн, всичко по делото е в системата, всеки качен документ. не раэбирам остарелия модел эа една молба да висиш в срс на опашка 35 минути, да не говорим пък, че се чака насрочване с месеци. в американската система в момента, в който подаваш искането сам си насрочваш съдията на коя дата дс ти гледа искането, съобраэено с дните, в които эаседава раэбира се. эа друго може би не, но эа електронната им система евала им правя…..
Колега, знам, че не те интересува ПРЯКО, но знаеш ли за колко време се вкарват 20 заповедни в ЕИИС? 10 клика на заповед. Това ок ли е според теб? И също, че наказателните вкарват празни протоколи, за да генерира Волтрон присъда.
Боже, боже, съдиите от Смолян- най-ниско натовареният съдилища са там, те роптаят…
ССБ не правят разлика между ЕИСС и ЕПЕП, което дискредитира всичко останало, което са казали.
Колеги, преди да пишете вземете да прочетете малко.
Ма май Вие не сте прочели. Още от първото изречение се говори за „електронно правосъдие“, а това са и ЕИСС, и ЕПЕП. И да, дефектите в ЕИСС вредят на ползвателите на ЕПЕП, а осакатеността на ЕПЕП удря върху съдиите и служителите.
Ами не знам какво точно сте прочели или по-скоро разбрали, но да Ви поясня: ЕИСС е вътрешната система на съдилищата, до която имат достъп само съдии и съдебни служители, а ЕПЕП е портала за адвокати, граждани и т.н.- външните за съда лица, който би трябвало по дефиниция /ЗСВ/ да осигурява достъп само до точно определена информация от ЕИСС- документите по делото и т.н.. ЕПЕП в момента не предоставя на практика този достъп и затова електронното правосъдие за гражданите и адвокатите го няма. Един член на ВСС го каза много добре: ако ЕИСС има проблеми, то ЕПЕП е тотална щета. Така… Покажи целия коментар »
Уважаема ми Марина, прочели сте какво е ЕИСС и какво ЕПЕП, но не можете да правите взаимовръзки. Гореписалият Вишински (ако това не сте Вие под друг псевдоним) беше казал, че съдиите не правят разлика между ЕИСС и ЕПЕП. Което е очевидна неистина, доколкото съдиите все пак го работят това ежедневно. Но аз именно затова цитирах текста на статията, за да стане ясно, че съдиите говорят и за двете, като компоненти на електронното правосъдие. И щом изброяват и двете, значи правят разлика. С което несъстоятелността на коментара на Вишински беше доказана. А за Ваше сведение ще отбележа, че съдиите и служителите… Покажи целия коментар »
Прави разлика, ама е добре да прочетете целия текст на писмото на съдиите от СРС
Вместо да се мрънка и оплаква, да сядат и да си разучат програмата
Тя е разучена – и не става.
Всички плюват и мърморят .Важното е да обругава, а не да се търси решение на проблемите. Ако това се спре и старите системи не работят, всички ще ходим за справки на крак в съда, както беше преди 10 години, а съдиите да вадят пишещите машини, особено тези във ВКС, ако може на палюр. Типично байганьовска реакция, ако може заедно с мръсната вода да изхвърлим и бебето. С това ще се запомни Лозан Панов и неговото управление – липса на авторитет за налагане на решения и убиване на електронното правосъдие в съда.
Решението на въпроса е да се назначи екип от 2-3 свестни души, които да анализират проблемите и да препрограмират ЕИСС и ЕПЕП в рамките на месец.
Обаче решението зависи от ВСС, който не прави нищо.
Да, точно така, имаше такова предложение на последния пленум, но точно хората, които имат най-голяма вина за провала на електронното правосъдие- ръководителя на проекта за ЕПЕП – Олга Керелска и К.Чапкънова- прокурор, който ръководи комисията за ИТ в съвета, те не позволиха.
Стига вече с тази сага. Спирайте тази неефективна система.
Трябва да си оправят бъговете. До кога ще ги молим.
С подписки не става. Губят се.
Интересно, постъпвало ли е в районен съд Русе писмо за подкрепа и скрито ли е от съдиите? Ако отговора е “да”, кой го е скрил?
А Панов защо не я спря.
Много ме учуди, че не издаде заповед, за да прекратят работата с тази система на ИО.З
Може би защото в закона пише, че съдебните актове се издават в ЕИСС.
Защото е страхливец. Винаги се крие зад съдиите.
Най-нищоправещият председател на ВКС- нито един проблем на съдиите не е решил, напротив.
Беаво на колегите, които подкрепиха магистратите от ВКС.
Естествено. Тази система е пълен провал.
Пpoвалът на Висшия съдебен съвет е на лице. Защо не се оттеглят с достойнство.
Защото нямат такова. А и за това се искат топки.
Защо не ни оставиха АСУД. С нея се работеше много лесно.
Защото някои трябваше да усвоят някакви пари.
На този етап нямаче годно електронно правосъдие. Факт.
Е, как да стане, след като ВСС лобират за тази недоносена система.
Хайде, хайде, юруш на оставките весесето, не се помайвайте
Да не са луди да изпуснат кокала.
Другарката Имова да не ни прави разлика между ЕИСС и ЕИП защото за разлика от нея, хората, които са се опитвали да ползват портала знаят прекрасно, че каквото е разбъркано и разхвърляно незнайно къде по ЕИСС не може да се намери и в ЕИПП , така че лутаниците и губенето на време на съдиите, е губене и за адвокатите!Именно за това некадърно направената ЕИСС пречи на нормалното ползване и на ЕИП, без значение , че едното по дефиниция е за вътрешни, а другото за външни потребители на системата!!!