82% от кандидатите се „препънаха“ на теста в конкурса за ДСИ
82% от кандидатите не са успели да се справят с теста от 40 въпроса, който е първата „цедка“ в конкурса за държавни съдебни изпълнители (ДСИ) (протокола с резултатите виж тук). Това е поредният лош резултат в конкурсите за юридически професии, провеждани от Министерството на правосъдието.
Както „Лекс“ писа, посред лято министърът на правосъдието проф. Янаки Стоилов обяви конкурс за 11 свободни места за ДСИ. Те са в Ботевград, Велики Преслав, Габрово, Девня, Етрополе, Димитровград, Добрич, Кула, Левски, Омуртаг и Пловдив. В конкурса документи подадоха много малко юристи и до участие в него бяха допуснати 84 души, което го прави с най-слабата конкуренция от години (повече виж тук).
12 от тези 84 обаче не са се явили на писмения изпит на 3 октомври и така теста са решавали само 72 души. На двама от тях обаче работите са били анулирани. Така реално в писмения изпит са участвали 70 юристи.
Само 13 от тях обаче са успели да отговорят на достатъчно въпроси, за да продължат напред в конкурса – към устния изпит. Регламентът за изпита предвижда, че за оценка Много добър 4,50 е необходимо кандидатът да е отговорил на поне 32 от общо 40 въпроса.
Верен отговор само на половината въпроси се оценява със Слаб 2. Тройка получават далите от 21 до 24 верни отговора, а с четворка тези, отбелязали коректно от 25 до 31. При 35 или 36 верни отговора кандидатът получава Много добър 5, а за 37 и 38 – Отличен 5,50. За Отличен 6 трябва да има най-много една грешка.
Протоколът с резултатите показва, че нито един от кандидатите не е успял да отговори на всички въпроси или да направи само една грешка, т.е. няма нито една пълна шестица.
Най-добрият резултат е – Отличен 5,50 с 37 верни отговора, на Александър Бижев (ДСИ в София) и Ивайло Христов. И двамата са се явили и на предишния конкурс за ДСИ.
Както „Лекс“ писа, той се проведе в началото на тази година и тогава близо 90% от кандидатите бяха скъсани още на теста (повече виж тук). Подобни лоши резултати от писмения изпит имаше и на конкурса за съдии по вписванията, който се проведе през 2019 г. Тогава също 90% от кандидатите не успяха да се справят с теста на нужното ниво.
29
Коментирайте
На последните 2 теста се явявам лично и ми прави впечатление, че резултатите не се качват. Като мое впечатление от двата теста, бих казал, че тестовете не са крайно трудни за истински подготвени хора, но реално материята и нормативните актове, които трябва да подготвиш са много общо дадени и реално могат да те забият навсякъде. Според мен има едни около 28-30 въпроса от теста, които са си базисни знания по изпълнителен процес и ако се явяваш на такъв изпит трябва поне тях да покриеш. Останалите 10-12 аз ги наричам „зоната на изненадите“. В миналия изпит в тази зона бяха предимно… Покажи целия коментар »
а на предишните с пълномощник ли се явявахте 🙂
Колега, „зоната на изненадата“ включва около 15 въпроса, които просто или нямат нито един верен от възможните отговори или пък някои от тях са с поне по 2 верни отговора ! Реално тестът е нпаравен така, че е невъзможно да бъде взет само на база знания ! Просто като стигнеш до посочените 15 – на въпроса трябва да играеш тото ! На практика пряко сили и с голям късмет можеш да докараш до оценка 4,50 или 5,00 макс. Ами те „посочените“ кандидати тръгват с 6,00 на теста, да не говорим пък на устния какво става – ако някой случайно стигне… Покажи целия коментар »
Има една неточност – Ал. Бижев не е ДСИ в СРС. Заемаше тази длъжност до предишния конкурс. За мен по-притеснително е, че действащи ДСИ не могат да вземат за втори път теста /явяваха се и на предишния изпит/.
Аз мисля, че и доста постоянно действащи ДСИ биха видели зор с такъв тип тест. Би следвало в комисията да има действащ СИ и въпросите от теста да са относими към работата на СИ.
Нека хора, които не са се явявали на тест за СВ или ДСИ, да не коментират ! Томове мога да напиша за корупцията в МП и уредените им конкурси и как доказани професионалисти с над 15 г. стаж се провалят на „тестовете“, а пък завършили право преди 2 петъка са чутовни отличници …
Тия 15-годишни професионалисти спрямо кой са доказани?
А къде може да се види теста?
Кошмар, не знам какъв е бил сега теста, но предишният не бе тежък, и е необяснимо защо толкова кандидати са скъсани. Или явно е ориентир за нивото на юридическото образование в страната.
Какво да ви кажа. Според мен няма как да се оправим така с това ниско ниво на всички нива в държавата
Не знам, но това си е притеснително.
Все пак ще се намерят 11 явно с триста зора.
Ами явно са се явили тегави кандидати, които не искат да ходят в Ботевград и на подобни места.
Трябва да се има предвид, че явно няма да имаме скоро дори и ДСИ или ще пада нивото, което значи, че няма да се справят добре бъдещите ДСИ.
Нивото ще пада докато има мои и твои!
Е те като не могат да се справят с тоя тест, къде са тръгнали да стават ДСИ ?
Иди ти да се явиш на тест, на който няма публикуван въпросник!
Явно говорим за доста ниско ниво
Определено не е ясно какво учат тия хора и как се подготвят…
Ами като не са на ниво
Много слаби оценки. Толкова ли е било сложно?
Или просто желаещите не са се подготвили както трябва.
По-голямата част от въпросите нямат общо с работата на СИ. Ужасно подвеждащи и за тото 1 първо теглене.
11 места – 13 човека с положителен резултат, а на предишния 36 места- 40 човека с положителен резултат. Очевадно всичко е предварително ясно
Нагласена история. Не е за първи път.
Не става въпрос за излагация, а какви са били въпросите и дали са били относими към изпълнителното производство.
Вие явявали ли сте на изпита?
По-скоро си задайте въпроса конкурса за ДСИ ли е или за съдия от търговско отделение.
Пълна излагация! То не останах хора за устният изпит.
Слаба конкуренция, лош резултат… Този конкурс като че ли е обречен от самото начало.
Певдишни години публикуваха теста и отговорите. Сега и новия министър продължава мистерията…
За ЧСИ защо не пуснат местата?