615 кандидати решаваха казус и тест на изпита за младши съдии
615 от 843 допуснати кандидати се явиха на писмения изпит в конкурса за младши съдии, който се проведе днес в сградата на Интер Експо Център.
Свободните места в окръжните съдилища са 39. Най-много са в Софийския градски съд – 12, четири са във Варна, три в Пловдив, по две са в Бургас, Пазарджик и Софийския окръжен съд и по едно в окръжните съдилища в Благоевград, Велико Търново, Видин, Враца, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Монтана, Перник, Силистра, Сливен, Стара Загора, Хасково и Шумен.
В 9.20 ч., в присъствието на членовете на двете конкурсни комисии, бяха изтеглени по един казус от гражданско-правните науки, от наказателно-правните науки и тест по Право на Европейския съюз и правата на човека.
227 от явилите се кандидати предадоха в запечатан плик отговори по казуса от гражданско-правните науки, 384 – по казуса от наказателно-правните науки, а трима се отказаха от участие в конкурса.
Следващият етап от конкурса е устният изпит, до който ще бъдат допуснати онези от кандидатите, изкарали оценка не по-ниска от 4.50 на казуса и не но-ниска от 4.50 на теста.
За участие в конкурса заявления бяха подали 847 желаещи да станат съдии, като четирима от тях не бяха допуснати до участие заради нередности в документите.
29
Коментирайте
Тази година изпитът е честен и почтен.
Конкурсът не е продаден!
Не са раздавани или продавани казусите предварително на избрани(както има съмнение за раздаване на казусите на конкурса за инсталиране в административните съдилища)!
Очевидно вие колега не сте достигнали до това да си го купите. Казусът се знаеше какъв ще е, ако не в цялост то поне основните моменти от определени хора (само аз познавам задочно четирима души). Всички изпити се продават … съдийски, прокурорски, адвокатски най-вече, че там търсенето е най-голямо. С определени връзки в оценителната комисия всичко се случва…и хоп вписване в някоя колегия тип Враца/Видин …
Никой не може да подари конкурс по изискано от шефа от Стамболийски 18.
С грацилен финес.
Който се подмазва от рано НЯМА нужда да ходи на конкурс. Него го назначават директно, без конкурс, ама трябва да знаеш как и на кого да се помажеш.
Пффф, аз си преписвах най-спокойно. Такива миниатюрни пищовчета си бях направил, че никой не се усети. Ха-ха-ха, сигурна шестица.
А на устния какво ще правите? Къде ще поставите тези печеливши пищовчета?
Честит празник на всички, да сме живи и здрави, а пътят всеки ще намери 🙂
Аз не мога да го разбера това, ВСС трябва да изисква мотивационно обяснение от неявилите се кандидати, разбирам, примерно нещо здравословно, ама някои просто в последния момент се отказват, защото виждат, че има много хора и смятат, че е загубена казуса.
Аз не се явих, защото спечелих място на конкурса за първоначално назначаване. 🙂
Аз също!
Паразитите сложиха двата изпита в два поредни дни, а втория ни е по-важно, че и без това хал хабер си нямаме от гражданско право. Та така. Айде да тръгвам.
Е кво цъкате минуси? Някои хора са искали цял живот да са съдии, прокурори или следователи. Защо им е да знаят гражданско право? Даже се чудя как взех изпита по гпн.
Браво, подкрепям напълно, който не се яви на какъвто и да е конкурс, ако после реши да не участва, не мотивационно обяснение, ами направо съд за него! Къде ходи да се бута гаднярът!
Е как защо?!? Пускат се документи и се чака комисия – ако тотото е на тяхна страна и се намерят връзки, се ходи, ако ли не – не. Ако разгледате внимателно списъците през годините, има хора, подаващи винаги и ходещи само когато магистрати от съдилищата, където са помощници са в комисия. Например справка – първоначално за районни съдии, основно варненска комисия, къде са помощници някои спечелили? 😉 Точно така, варненски съдилища. Тъжна реалност, после ми обявяват тържествено – 5 восъчни печата на плика! Ненарушена цялост
Какви са аргумените ви за подобен губещ време подход?
Моят преподавател по вещно право преди време ни заплашваше, че цял живот ще ни е след петите, един път на семестриалния изпит, втори път на държавния изпит, третия път на магистратския или адвокатския изпит. Тъй че няма отърване от мен – както каза :). По-добре да сте си в добри отношения с преподавателите, че знае ли се
Пак лелките и чичковците ще се наредят на местата.
Да вземат да сложат горна възрастова граница? До 25 добре ли е? Айде, 30, от мен да мине. Тъкмо ще си пасва с дългите крака, поне за женския пол. А закони се учат.
Аз мисля от детската градина да ги вземат, то без това такова е нивото!
Особено за съдии следва да има минимален възрастов праг, все пак е нужен и житейски опит, несериозно е да ти се изправи на банката 25 годишен съдияи той да решава съдби. Да не забравяме, че практиката по наказателно третира до 26 годишните като „млади пълнолетни“ и има снизхождение в наказанието поради лекомислия и липса на житейски опит.
Щото четат, имат практически опит, и подготовката им не се изразява в пушене на кофче
Стискам палци. Дано има много отлични оценки
Успех на всички мои колеги! Знайни и незнайни 🙂 <3! Дано трудът ви си заслужава! Не сме блъскали 5 години напразно, преминали сме толкова изпити + три тежки държавни, не е честно да останат някои без хляб! От мен да знаете….мой познат професор по наказателно право, ми казва, че специално за наказателноправния казус преподавателите в комисията гледат да отнемат колкото се може по-малко стотни от оценката, докато магистратите точно обратното.
Дано системата не ги поквари
Ако не попаднат в ССБ, всичко ще е наред
Айде стига с това ССБ. Всеки има глава на раменете, с която да мисли. То бива, бива, ама вече писна все едно и също
Преди 2 години ВСС сложи бариера на броя на местата заради глупавия модел 4. Така лиши от младши съдии всички ОС, без СГС. След това нещата се нормализираха, но ВСС е длъжник на районните и окръжните съдилища
Успех на децата 🙂
Какво стана с резултатите, много се забавиха