60% от кандидатите за младши съдии продължават към устния изпит
60% от кандидатите за младши съдии са издържали писмения изпит, установи проверка на „Лекс“.
На провелия се на 9 април писмен изпит се явиха 574 от първоначално допуснатите 755 желаещи да станат съдии. 344 са получили оценки над „4.50“ на казуса и теста по европейско право и така се класират за втория етап от конкурса – устния изпит.
Освен резултатите от писмения изпит (виж тук), на сайта на ВСС са публикувани решенията по казусите по наказателноправни науки (виж тук), по гражданскоправни науки (виж тук), както и отговорите на теста по право на ЕС и в областта на правата на човека (виж тук).
Устният изпит ще се проведе от 12 до 14 май и в периода 17-20 май по график, обявен тук.
Конкурсът за младши съдии беше обявен през януари. Той е за 29 места в 12 окръжни съдилища, разпределени по следния начин: 15 от тях са в Софийския градски съд, по две са в ОС в Хасково, Пловдив и Варна и по едно в Благоевград, Бургас, Велико Търново, Кюстендил, Ловеч, Плевен, Стара Загора и ОС-София.
34
Коментирайте
Аз мисля, че за съдиите трябва да има три кръгa – казус по желание, който е изкарал над 5.00 се явява на другия вид казус и едва след това на устен. Сега имам 5.88 и деля 25-40 място. На устния е пълен зар какво ще стане, а изпитващите като знаят за какви малки разлики става дума и само с единият от петимата да даде 0,25 стотни плюс минус решава нещата. Трябва да се промени нещо.
За жалост е така. Браво за оценката! Аз лично виждам два варианта – или ще режат тотално(тъй като честно казано си мисля, че успехът е надут поради преписване от другарче) и ще отсеят наистина хората със знания, или ще пишат масово високи оценки и балът ще се затвори на 11 85 +.
Интересно е обаче, че в ДВ не са обявени само тези 29 места, а още 42. Сигурно е грешка 🙂
Значи ВКС в решение 266 от 05.02.2020 г. по Н.д. 1097/2019 г., първо наказателно отделение, по което решение е писан наказателният казус, се произнесъл, че квалификацията е 115, вр. чл. 18, ал. 1 НК, а конкурсната комисия смята друго – по чл.116, ал.1, т.2, пр.1, вр. чл.115, вр. чл.18, ал.1, пр.2 от НК. Интересно разминаване! Фактическата обстановка не ми изглежда променена, какво мислите?
Все пак квалификацията зависи от от това как е внесена в съда.
Към днешна дата е обяснима липсата на изискването за възраст – имаше желание в системата да влязат бързо млади и необременени кадри, които все пак са учили търговско право като лекционен курс в университета. Но с времето започва да се усеща необходимостта, според мен, и назрява момента за изискването за професионален опит и житейска мъдрост. Съдията не само прилага закона, не случайно тази обществена функция винаги изисква вътрешно усещане за справедливост и натрупана житейска мъдрост. Уви, липсата на определени компетентности в чисто човешки, личностен план са видими при водене на процеса от едни иначе високо образовани, умни и читави съдии.… Покажи целия коментар »
По цял свят съдия ставаш преди пенсиониране. Примерно на 60 г са младите съдии в Англия, а ако станеш съдия на 55 г-и вестниците пишат,че си скандално млад,за да си съдия на 55 г. Първо адвокатстваш, консултираш фирми-и така десетки години, а решаваш човешки съдби като лебедова песен-преди пенсиониране. Никъде по света го няма това младеж да е съдия. На 30 г по канторите носиш кафета, а след работно време метеш, и никой не ти позволява да съдийстваш. Трябва да има възрастов ценз-за да си младши съдия-възраст минимум 50 г. Да не коментирам,че по света-съдия може да е по неписано… Покажи целия коментар »
В Англия правото е прецедентно и затова там е важно да си адвокатствал дълги години. В БГ е различно, защото познаването на закона, а не познаването на практиката е нужно. Както казваше един преподавател от ВКС : адвокатстването дълги години преди да станеш съдия може много да изкриви познанията на закона..И затова е добре млади хора да стават съдии скоро след студентската скамейка 😉
Не ми се вярваше, че ще намеря някъде коментар, който да събира в себе си всичко, което не е наред с мисленето на българските юристи, но ето го нагледно. Във Вашата кантора може и 30-годишните да метат и носят кафета, но не всички кантори се държат от робовладелци. И ще Ви вкарам контрааргумент за възрастта – Вие бихте ли искали 60+ годишен изкуфял дъртак с мислене, зациклило някъде в 70-те години на миналия век, да Ви решава съдбата? Сексистките коментари даже няма какво да ги адресирам, личат си крещящите Ви комплекси, също и за облеклото – една маймуна и в… Покажи целия коментар »
Наясно ли сте изобщо как са назначавани магистратите преди около 25-30 години, които и до днес правораздават и които толкова величаете? – По документи и по „назначение“, сещайте се по каква линия. Да не говорим, че масово не познават ПЕС и не желаят да го прилагат, т.к. просто не им се занимава с нещо ново и толкова обемно и сложно. Докато не минат още поне 15 години, за да се смени изцяло съдебната власт и да заемат местата, хора които преминават интензивно обувение в НИП и които правоприлата еднакво съобразно практиката и на ЕС, ще има подобни на вашия коментар… Покажи целия коментар »
Егати и изпита-
Вижте снимката:
-седнали един до друг-което е върло нарушение.
-разни листчета и хартийки, разни таблички-вж на снимката най-отдясно, не си и помисляме,че са разпечатани отговори и решения на казуса.
-По ушите им-разни тъмни сенки-не си и помисляме,че са слушалки, по които се диктуват отговорите.
-Разни сакове и сакчета, дебели дрешки с тъпкани джобове-без съмнение вътре няма учебници, техника, разпечатани отговори, „пищови“ на казусите.
Изобщо-този изпит е по-зле дори и от изпита за административни съдии от 2021г-което си беше върло нагласена история. Или като прокурорския конкурс от 2006г.
Много филми си гледал. Тази таблица е на квесторите за разпределение на местата по сектори в залата.
Много ми е интересно как се проверяват 580 ръкописни работи с точност на оценяване 25 стотни за 20 дни, сред които есна камара празници и почивни дни. И то всяка работа – от двама души…
Не че се явих, просто ме дразни…
Аз като студент нито един казус не бях решавал по гражданските дисциплини, накрая на държавния по гражданскоправни науки, Стамболиев ни беше решил казуса и всички минахме на устен. Пак той ме изпитва и оп – 5 братче.
Само прочетете гражданския казус. Това някакъв майтап ли е? Що за казус и въпроси. Че те са като за трети курс студенти.
Отивате на конкурс, пишете по казуса, оценяват ви и си показвате резултатите и тогава казваме „Майтапите ли се“;)
Тези казуси са като за семестриални изпити в университет. Това обяснява високите оценки. Изискванията към кандидатите явно стремглаво падат.
Споко, още ще падат… 😉
Вероятно, за да могат да стигнат до устния изпит „нагласените“. Особено гражданския казус е потресаващ. Може би защото е ноторно известно, че повечето пишат по наказателния, че материята е по- малко, а после се тръшкат да стават граждански съдии.
Една от кандидатските с пълен отличен има повече от топла връзка с резервен член на комисията. Във Варна това си е известно.
Поздравления на всички справили се
Само читави хора
Браво на всички
Със сигурност резултатите са леко изненадващи
Браво
Хайде на клюкарника, да видим кой какво е направил. Извън майтапа, този път успехът е доста приличен. Дали са свалили нивото? Чак съм изненадан
Много ясно, да не реши, че народът е поумнял?
Аз пък като гледам, старците са се зажалвали. хахаха
Както и да го гледам вече толкова години конкурсите за младши са що-годе читави. Влизат качествени кадри, не всички, но изкласяват и умни и знаещи хора. Как да оправим тези повишаване обаче – не знам.
Те едва накараха ПАк-овете да се размърдат, ти конкурси ще оправяш
Не знам какво си толкова доволен. Съдии стават хора без грам житейски опит. То още не го е живяло живота, ще ми отсъжда! Не може от студентската скамейка, за кратко в НИП-а и после съдия, пък макар и младши. Има умни младежи, знаят, четат, прав си, но трябва и житейски опит.
Като се сетя аз на 30 години колко бях самонадеян, а реално едва на 45-46 развих потенциала си и не съм спирал да чета. Не съм съдия, ама се чудя как съм бил адвокат 🙂
Браво, младежта!
Който няма 5 82 + хич да не ходи на устен. Успехът тая година сериозно се разминава с миналогодишния – справка: 2022г. за 39 места хората с над 5 50 на писмен бяха 70, 2023г. за 29 места хората с над 5 50 са 200, разликата е три пъти почти. В тази връзка вероятно цедката се затваря на 5 75, но по-скоро на 5 82. Не знам на какво се дължат тези огромни разминавания – пример: прокурорски изпит 2020г. – доколкото помня не повече от 10 човека бяха с 5 50 + след писмен. Лошото е, че по този начин… Покажи целия коментар »