413 кандидати продължават напред в конкурса за 29 места за младши прокурори
Общо 413 кандидати продължават напред в конкурса за младши прокурори и са допуснати до втората му фаза – устния изпит (резултатите от писмения изпит виж тук).
Свободните места са 29. 12 от тях са в Софийската районна прокуратура, три в РП-Варна, по две в районните прокуратури в Благоевград и Пловдив и по една в Кюстендил, Ихтиман, Ботевград, Пазарджик, Стара Загора, Хасково, Велико Търново, Русе, Бургас и Сливен.
За тях кандидатстваха 892-ма юристи, но само 652 се явиха на писмения изпит. А след него броят им намаля до 413.
Висшият съдебен съвет днес публикува графика за провеждане на устните изпити.
Той огласи и решението на казуса по наказателноправни науки, както и отговорите на теста по право на ЕС и в областта на правата на човека.
Устният изпит ще се проведе по обявения график в сградата на Софийския районен съд на бул. „Цар Борис III“ № 54, етаж 5, зали 538 и 561, като влизането ще се осъществява през централния вход на сградата – откъм бул. „Цар Борис III“, а достъпът до залите ще бъде възможен само през стълбите на партера до 5-ия етаж.
Кандидатите следва да се явят на съответния изпитен ден до 8,45 ч. На изпита се допуска използване на нормативни актове.
55
Коментирайте
Затова искайте повече пари, работата е много по-отговорна и общественозначима от тази на един програмист.
Абсолютна лъжа. Работата на магистрат не е свързана с никаква лична отговорност. Държавата плаща, при магистратска некомпетентност. А програмист, отговаря лично за качеството на работата. В съдебната система и при незнание-заплатата си върви гарантирано, поради неносене на лична отговорност. Например, съдебния състав от нецивилен съд по ноторно дело, който написа,че е възможно непредпазливо деяние при съучастие си взима огромните заплати, въпреки доказаното незнание. Къде другаде има професия-при некомпетентност да не се носи никаква отговорност, а заплатата да си върви до пенсия гарантирано, в размер над 6 пъти над професорската заплата в БАН? Обидно е да се сравнява кой труд е… Покажи целия коментар »
Глупости говорите, колега.
Ако магистратът не премине атестацията и не получи статут на несменяем, какво се случва?
А ако бъде отстранен дисциплинарно от длъжност, напр. на основание чл. 307, ал. 3, т. 2 ЗСВ, което забавяне може да бъде и поради груба лична некомпетентност, тъй като дисциплинарната отговорност не е ограничена във формите на вината?
А колко са случаите на „непреминаване“ на атестацията? Дали несменяемостта не се раздава на всеки, и от сърце. Дори и да има няколко случая на неполучен статут на несменяемост, това ще е мощно изключение ,което потвърждава правилото-несменяемостта се получава лесно. За разлика от Германия, където и след много години в системата може да не си несменяем. А и нищо не може да се направи, ако лице покаже незнание, или пък стане причина за осъждане по ЗОДОВ-по каквато и да е причина, и далеч не само поради незнание, след придобиване на статут на несменяемост-статут , който пречи, вреди, излишен е. Няма… Покажи целия коментар »
Юристите не ви ли е срам, че един треторазряден програмист без ден трудов стаж, който сега завършва, получава двойно на младши прокурор, а вие учите по 6-7 месеца за тези конкурси?
Искайте повече пари!
Въпрос на търсене и предлагане. Юристи -предостатъчно, за едно място по стотици кандидати. Програмисти-недостатъчно. Не кандидатите, а фирмите се състезават кого да наемат, защото кандидатите са недостатъчно. А и програмист е висококвалифициран труд. Юрист-е образование, което няма начин да не завършиш. Всеки го завършва. При програмистите-до диплом в ТУ стигат накрая половината-защото е трудно. Докато да едно място кандидатите юристи са по няколкостотин логиката е да има спад на заплащането, а не ръст, и сегашните заплати са абсурдно високи, предвид свръхпредлагането на работна сила-кандидати ще има да са магистрати, и за 300 лева заплата-поради пренасищането с юристи! Юристи-предостатъчно, но точно… Покажи целия коментар »
Ба, 4 месеца годишно макс. Ама аз съм любител юрист.
Иначе се солидаризирам с написаното. Прекалено сме много и оттам проблемите.
Учуден съм, че в продължаваното престъпление са включили деяния срещу различни лица ? …
Проблемът е, че са избрали неудачно решение за даване на изпит. Пред ВКС е обжалван само размерът на наказанието. Не е обсъждано друго. Т.е., само формално са изпълнени изискванията по наредбата за провеждане на конкурсите по казуса „да има произнасяне на ВКС и да няма противоречиви решения“.
Това е решението на ВКС
http://www.vks.bg/pregled-akt?type=ot-delo&id=F42B58E75C0AFE13C22581330021DE2B
Боян Чуков: Русия няма да нахлуе в Украйна
https://trud.bg/проф-боян-чуков-русия-няма-да-нахлуе-в-украйна/
Боян Чуков: Следва втора фаза, Киев и Одеса ще паднат
Боян Чуков: Войната приключва за 3-5 седмици, украйнските военни масово се предават
https://trud.bg/чуков-войната-приключва-до-3-5-седмици-украинските-военни-масово-се-предават/
Боян Чуков: Русия няма да нахлуе в украйна.
https://trud.bg/проф-боян-чуков-русия-няма-да-нахлуе-в-украйна/
Като сте простиии, никой не ви е виновен, че не можете с един елементарен казус да се справяте.
Видно от случая осемте джуджета инсталирането в прокуратурата ще бъде щедро отплатено. Колосални суми от напълно законен подкуп(30 месеца от разкритията за покупът, събран от прокуратурата, и нищо не се случва-явно е законно), заводи, акции, злато, доходи от рекет и изнудване-и явно е законно, щом няма последици почти ТРИ години. А ето и случая от 2007г-когато прокурор продаде името на защитената свидетелка Й.З. , и тя беше убита два часа преди да свидетелства. Тогавашния Главен прокурор каза,че магистрат е продал името на свидетелката. Представете си какви изящни вещи, хубави коли, бижута, екскурзи, изтънчен, вероятно гей ескорт е получило прокурорчето, което… Покажи целия коментар »
А ето и пример, как здравите сили в прокуратурата поприбраха десетки картини на колекционер. https://e-vestnik.bg/24042/igor-markovski-ot-275-moi-kartini-v-trezora-na-ktb-lipsvat-37/ „От 275 мои картини в трезора на КТБ, липсват 37“ цитат „от 275 картини, за които претендирам, че са лично моя собственост, оставени на отговорно пазене в трезора на КТБ, и които съм сравнил с документ за изземане от съда, липсват 37 картини. Познайте кои картини липсват? Няма я на Ярослав Вешин, „Предачка“, маслени бои върху платно, 28 на 14 см, закупена лично от мен от Прага с документ, фактура, документ от „Народна галерия Прага“, че този автор и тази картина не представляват национално богатство… Покажи целия коментар »
Явява се някакъв на конкурс за прокурори. Комисията го пита:
-Вие, защо искате да станете прокурор?
-Ама, как? Не виждате ли какво става?! Вили, скъпи коли, екзотични екскурзии, огромни банкови сметки, несметни доходи, бижута и злато, апартаменти, суми в брой!
Комисията го пита:
-А как ще се борите с всичко това?
Онзи отговаря:
-Няма да се боря, смятам да участвам.
Когато се каже за конкурс , организиран от прокуратурата, за инсталиране в системата -първата асоциация е изумителната честност и почтеност, на прокурорските конкурси.
Ноторно е,че само най-знаещите получават инсталацията! Например най-знаещите казусите получиха назначенията през 2006г, най-знаещите казусите получиха и назначенията през 2015г.
Защото им са толкова познанията 🙂
Препитвачи… защо не напишат реалното решение
Не ми е ясно защо приемат съвкупност между престъпление по чл. 170, ал. 2, НК и взломна кражба.
За да могат да си оставят 40-50 човека с шансове.
Скандално е, наистина… Но следва да се посочи, че не комисията така си е преценила, за да остави 40-50 души с шансове, а така са се произнесли три съдебни инстанции по реалното дело! Очевидно и ВКС не е видял нищо нередно.
Аз кат’ съм го писал та що? Да не би да имам шестица? Е да, пак е над 5.50 ма то 200 човека имат толкова. Нема да кажем колко точно за да не се разкрием. Въпреки че сигурно има 40 човека с моята оценка.
Иначе кат’ бил неграмотен била ословно задължителна. Знам, че така смятат, но никога няма да го напиша. Образованието е задължително до 16 г. Не е право. Щом не си си изпълнил задължението заслужаваш да страдаш.
Не ми е ясно защо приемат съвкупност на взломна кражба с извършено престъпление по чл. 170, ал.2, НК.
Както казва проф. Близнашки: „Тръгнали да ми стават магистрати, а повечето там са мои студенти, дето по Конституционно право им дърпах с ченгел думите от устата, за да им пиша по една петица поне, защото съм добър човек! А сега не ме споменават, нито цитират! Един ден ще ги оплюя в моите мемоарии, които съвсем скоро ще напиша!“
Потърпете още малко, колеги, докато успеем да отменим конкурсите и да си върнем старата система, при която – главният прокурор си назначава прокурорите и следователите, а ВКС и ВАС съдиите. Тогава всеки ще го огрее.
Познавам ги повечето колеги с отличните оценки, това са младежи по на 26-28 години. Поздравления!
Коментирахме казуса с един от титулярите на Наказателното право в ЮФ на СУ – проф. П. Професорът остана изненадан, че примерните отговори, които е дала комисията към казуса…са меко казано – нелогични и несистематични. Въпреки че професорът реши казуса точно за 15 минути и то обяснявайки ни стъпка по стъпка как да подхождаме при такъв тип казус.
Много народ над 5 50 – почти 250 човека… На устния или ще режат масово, или ще си пишат яко високи оценки, и тези с 5 88 нагоре са вътре.
Второто. Както винаги. На устните валят шестици
Тези устни изпити няма ли да ги махат вече?
Съмнява ме. Но би било добре.
Един виден български процесуалист – Професор Костадин Кочев (1929 – 1995) – български юрист, прокурор, професор по Наказателен процес в ЮФ на СУ ,,Св. Климент Охридски“ (1975 – 1995). Завършил е СУ ,,Св. Климент Охридски“ със специалност „Право“ и втора специалност „Английска филология“ през 1954 г. От 1955 г. е прокурор в Добрич, а от 1958 г. в София. От 1984 г. до смъртта си през 1995 г. е прокурор при Върховния съд на Република България. Асистент по наказателен процес в ЮФ на СУ от 1958 г. Старши асистент от 1960 г. Главен асистент от 1962 г. Доцент (1970) и… Покажи целия коментар »
Много отпаднали след писмения!
И въпреки това нивото много пада.
Аз бях изкарал на Казуса – 6.00, на Теста – 6.00 и на Устния – 6.00. Но 2 години сериозно се готвех.
Аз па чета правна литература към четири месеца в годината, преди и по време на изпитите. През останалото време даже и лекс-а не отварям. Чакам да мине и следователския и да прибера книгите в библиотеката за март догодина.
П. П. А бях резерва последните три години. Та да, нивото е ниско.
Ахахха, кой го казва. Намерил се сложният да коментира. Цицероне, постигни нещо само с четири месеца учене па тогава коментирай.
Не ме предизвиквай. Ще се явя и ще изкарам „Отличен 6“ на всички части. Ама не ми трябва, в университета като асистент си ми е супееееер :)))))))
Ами що не се Явиш тогава? Като си такъв гений? Лесно ще ни отвееш.
На тая проста държава това и е проблемът. Всеки е със самочувствие, ама покритие йок.
Odi profanum vulgus, et arceo!
Желая успех на всички и по-умелите да спечелят
Успех на всички, които ще се явят
Потресаващо
Нивото пада стремително
Поздравления на допуснатите напред
Какво следва сега? Накрая ще има масова чистка на всички.
Натам отиват нещата.
Интереса е голям, но явно уменията са никакви
Поздравления.
Така, така…. с колегите се шегувахме, че понеже 1 грешка на теста по ПЕС на съдийския струва 0,50, сега на майтап на прокурорския 1 грешка ще e само 0,25.
Ами колеги… точно така стана 😀 😀 😀 😀 😀
Вай, мчи то на прокурорите не им са тъй важни нито европейщинара, нито правата на човека
Мчи то според наредбата именно на ВСС една грешка по ПЕС е 25 стотни, а не какво твойте приятели от съдийския мислеха, че е 50 стотни.
Не ни е срам. 90 % от кандидатите не биха били склонни на възраст 28-30г. да започват изцяло ново образование и отново да влагат труд, време, усилия и инвестиция в нещо ново.