269 кандидати за младши прокурори са допуснати до устния изпит, почти половината са „скъсани“
269 кандидати са допуснати до устния изпит в конкурса за младши прокурори.
Местата за младшите прокурори са 21 в 17 районни прокуратури, както следва: в Софийската районна прокуратура са три, по две в РП-Варна и РП-Бургас и по едно в Благоевград, Видин, Перник, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Велико Търново, Русе, Ловеч, Добрич, Шумен, Силистра, Сливен и Ямбол.
Първоначално допуснатите кандидати бяха 689. На писмения изпит, който се проведе на 13 април, се явиха 495 кандидати. Това означава, че близо 46% от явилите се са „скъсани“ още на първия етап.
На сайта на ВСС са публикувани и резултатите от писмения изпит (виж тук), решението на казуса по наказателноправни науки (виж тук), както и отговорите на теста по право на ЕС и в областта на правата на човека (виж тук).
Устният изпит ще се проведе в Националния институт на правосъдието в периода от 20 до 23 май, както и от 27 май до 2 юни (виж тук).
63
Коментирайте
Хора, нека не се лъжем и самозаблуждаваме излишно . Магистратската професия е отговорна и общественозначима дейност. За упражняването й е необходимо човек да притежава солидни знания, аналитичност, комбинативност, организационни и технически умения . Аз, например, се явявам за втори път и отново се провалих – допуснат съм, но определено оценката ми не е достатъчна, за да се класирам, дори и да изкарам 6.00 на устния ( което, както повечето от нас знаем, е трудно осъществимо в действителността ). Категорично този конкурс не е „лъжица за всяка уста“. За себе си мога да твърдя, че през последните 3 години съм изчел… Покажи целия коментар »
Това какво са ти казали, а какво е всъщност са две различни неща. Никой няма да каже че има връзки, а ще каже че е влязъл със знания.
Няма такова нещо като да не става някой, който чете. Има обаче човек на човека, и ако айде местата са 100 ок, но местата са 20 и бързо свършват, вероятно още преди обявяване на конкурса.
Не е отговорна професия. Не се носи НИКАКВА ЛИЧНА ОТГОВОРНОСТ.
Спокойно, Кузманова ще тури чертата на устния. Повече от 3.00 трудно пише. Просто по наблюдения жената има безупречен юридически изказ и владее наказателноправната терминология до откат. Педантична е. За една неправилно употребена дума и повече от 3.00 няма да ти пише, ако ще и 6.00 да имаш от останалите.
Простете за въпроса, коя е Кузманова?😁
Бъдещите следователи… скоро ще разберат.
Да се присъединя и аз. Отново виждаме класическа ситуация за конкурс за прокурори. 14 пълни 6 00, 8 5,94, 18 5,88, до тук станаха 40 човека, бройките 20. Общо 150 човека са с 5 50 или повече. Т.е, ако не сте в 14те шестици или в най-лошия случай в осемте 5,94, а в най-най-лошия случай в 18те 5.88 нещата ще станат много трудно. Какви са тези оценки и бройки хора 150 човека с 5 50+, каква е тази липса на цедка. Хората с 5 82 и по-ниски оценки как да имат шанс и защо изобщо да ходят на устен, като… Покажи целия коментар »
Калин, видях ти оценките, не ти трябва по-труден казус на теб
Чакай да видиш на следователския какви шестици ще завъртят. Пак ще 11.94 бала там. А и на устния следователите са дашни. Виж на този с проф. Гунева ще има известни промени. Но да, вероятно бал от 11.75 за този. 11.88-11.94 за следователския.
Разбира се,че така е най-справедливо и че за конкурса с най-голяма тежест трябва да е казуса.Тест в посочения вид е напълно излишен и понякога вреден за отлично решилите казуса,но допуснали една или две грешки на теста. В практиката си бъдещите магистрати ще решават казуси,а няма да теоретизират по общи понятия на ПЕС.
Ами, който си има връзки…ще му е лесно. Много трудно е вече да станеш магистрат, ако ще и да си бил отличникът на курса. Това просто е трагедия с толкова много кандидати. Трябва да се предприеме нещо. Да свие приема за Право, или да свият Дипломирането. Не е нормално близо 700 човека за 20 места. Има сбъркано нещо.
От тези 700 човека се явяват 550,около 150 не се явяват. От тези 550, реално подготвените и четящи са само около 200-300. Част от тях смятат, че съкратено съдебно следствие по т. 2 на 371 НПК е недопустимо при убийство на елен, защото имаме причинена умишлено смърт по смисъла на чл. 369а НПК. От тези 200-300 реално около 100-150 са ДОСТАТЪЧНО подготвени, за да имат и минимален шанс да станат магистрати. Бройката кандидати няма значение. Ако са малко факултетите и бълват недостатъчно подготвени кадри, тогава ще четем заглавия как 50 от 200 човека стигат до устен и пак ще бъде… Покажи целия коментар »
Аз се солидаризирам с колегата магистрат. По мое лично мнение има една бройка от 80-100 човека, които са много добре подготвени и всичко се решава от шанса. И на двата изпита. Останалите са пълнеж. Някой път някои от тях имат късмет и удрят шестицата, но повечето само мрънкат. Познавам колега, който стана съдия на външен и не знаеше, че кражбата е тежко престъпление по основния състав. И даже не знаеш, че няма граждански и наказателни отделения в малките съдилища. Горките хора, на които ще им гледа делата. Все пак остава горчивият вкус, че в време оно не е имало изпити… Покажи целия коментар »
И защо е този конкурс? В Швеция прокурорите са около 900, и в Швеция има 1 500 000 регистрирани престъпления.
В България има около 150 000 регистрирани престъпления , и около 2500 прокурори и следователи.
Тоест-в България престъпността е ниска-десетократно по-ниска от Швеция, но пък прокурорите са много повече .
В добавка-администрацията на прокуратурата на Швеция е 400 човека, а българската администрация , подпомагаща прокуратурата е хиляди лица.
На първо място сме по брой прокурори в световен мащаб.
Офтопик.на първо място и в световен мащаб и сме по брой на върховни съдии-стотици върховни съдии. Срвн-в Бразилия са 11.
80 процента от делата в системата за граждански!!! Прием за магистрати, които няма да работят гражданско е излишен!! Пректяване на конкурса и спиране насрочване всяка година до нова нужда от наказателни магистрати!
Амин!
В Швеция съдията или прокурорът едва ли са писатели. Тука 80% от работата на прокурора е в писане и даване указания на неориентирани разследваши, като 70% от сигналите до теб като прокурор не стават за досъдебно, камо ли за съд, щото са от сорта на „кучето на съседа изяде кокошката ми“, „един чичко ми каза, че съм хомосексуалист и ми удари шамар“, „с предложението за частна детска болница е извършено престъпление“ (нищо, че е чисто управленско решение, което се взема при оперативна ), „съседът ми окраде ламарините, дето струват общо 10 лв.“ и други. В чужбина такива глупости дават на… Покажи целия коментар »
Няма сили, която да ме убеди, че пълните шеттици на писмен не са имали предварително казусите и тестовете!! Връзкари гадни, така ли ще борите престъпността, с корупция!! ПРБ В ИЗПЪЛНИТЕЛНАТА ВЛАСТ и да ви видя тогава !
Аз имам пълно 6 и повярвай ми е напълно заслужено и без каквото и да е помощ от някой. Явявам се за поредна година и всичко това е резултата от неимоверни усилия полагани всекидневно. Дори и сега в 01:00 часа се готвя за устен и да знай че оценката ми е точно каквато трябва да бъде!!!
Поздравления, колега. Бихте ли споделили за коя поредна година се явявате и какви оценки сте имали на казусите предишни години? Питам само за да преценя дали има смисъл и аз да се пробвам отново през следваща година/години (сега ми беше първо явяване на изпит за младши прокурори и не се класирах за устния изпит). Все по-високи оценки ли сте получавали при всяко от явяванията си или е имало ту по-високи, ту по-ниски оценки на решенията ви на казусите през годините?
Баси елементарния казус! Когато аз се явявах през 2010 казусът беше каша. Останах без ръце от писане.
Затова ли прокуратурата има такива „високи рвзултати“ и „високо“ обществено одобрение и доверие? 🙂 Преди години все от лъв нагоре били влизали, а всички им виждаме „творенията“ от години в прокуратурата.
Г-н Фродо Бегинс, отстрани и в интернет на всеки му е лесно, я вървете на изпит, там на пангара, притиснат от време, напрежение и умора, където всичко е не само въпрос на знания, но и въпрос на тактика и психологическа подготовка, и най-елементарният казус да Ви се падне, като Ви притиснат всички тези фактори и напишете глупост, после умници ще Ви спукат от майтап в коментари под подобни публикации.
Колеги, копирайте, пишете и изпращайте този сигнал до ВСС. Теодора Димитрова Кюркчиева – спечелила с пълни шестици и на писмен, и на устен изпит място за РС-Велинград. Въпросната Кюркчиева е съпруга на Стефан Недялков Кюркчиев – съдия в СГС, председател на ГО на СГС и зам. председател на СГС. Председател на изпитната комисия е съдия Гергана Коюмджиева – граждански съдия от СГС. Същата от дълги години правораздава в един въззивен състав със Стефан Кюркчиев, като разглеждат въззивни частни жалби. Например в.ч.гр.д. 937/24, 11222/23, 2139/ 22, 6190/ 2017, 7360/ 2018, 1866/ 2019, 2434/ 2020, 5332/ 2021, всички по описа на СГС.… Покажи целия коментар »
Няма предивидена нормативна основа за подобни сигнали. Уви. На практика не може да се обжалва нищо, което има реално значение по тези изпити за младши магистрати (например нередности и/или сериозни съмнения по провеждането, по оценяването и т.н.). Колкото и сигнали да изпратим до ВСС, ако изобщо ги получат/приемат, тези сигнали просто ще се озоват в кошчето за отпадъци, не само няма да ги четат, но най-вероятно няма дори да ги приемат, обработят и входират. Необходимо е да се промени самата нормативна база – Закона за съдебната власт (в случая в частта му относно магистратските конкурси), както и съответната наредба. Засега… Покажи целия коментар »
Те скъсаните на нещо елементарно като казус, попринцип не са за тая професия и не знам изобщо защо се явяват без капка знания или просто объркани такива…
А аз не знам защо хора, които не знаят, че „по принцип“ са две думи и се пишат разделно (сиреч неграмотни хора), се произнасят по теми за знания. 🙂 Що се отнася до оценките на казуса, оценяването е „на тъмно“, непрозрачно, без обявени критерии и има големи съмнения в обективността на оценяването. Би трябвало към резултатите/оценките на всеки кандидат да има прикачен файл със самата му писмена работа и да може да се вижда какво точно е написал всеки кандидат. Интересно как така някои кандидати с високи оценки на казуса от изпита за младши съдии са „скъсани“ на казуса от… Покажи целия коментар »
Може би защото изпита за младши съдии се проведе седмица преди този на младшите прокурори.
Резултатите от изпита (посмен) за младши съдии бяха публикувани 16 дена след провеждането на изпита (той се проведе на 06.04., а резултатите излязоха на 22.04.), докато резултатите от изпита (писмен) за младши прокурори бяха публикувани 26 дена след провеждането му (той се проведе на 13.04., а резултатите излязоха на 09.05.). С други думи: оповестяването на резулататите от писмения изпит за младши прокурори беше с цели 10 дена по-бавно, отколкото оповестяването на резултатите от писмения изпит за младши съдии тази година. При това на изпита за младши съдии са проверявани решения както на граждански, така и на наказателен казус, докато на… Покажи целия коментар »
Все може би морално укорими неща, Анонимен, но всичко е в рамките на нормите, по които се работи. Не защитавам в никакъв случай прокурорска колегия, която работи на тъмно, под натиск и по задания спуснати от мафията. Просто казвам, че падналите се казуси, за човек, който поне е влизал в съдебна зала по какъвто и да е повод, ще му се сторят най-много забавни. Лесно се цитира приложимият закон, обосновава се защо, дава се, в добрия случай, пример от съдебната практика, минаваш на следващият въпрос и пак така. Проблемът с оценяването иде от така заложеното зад думите „мотивирайте/обосновете отговора си“,… Покажи целия коментар »
„Скъсани“ на казуса в случая означава, че са получили оценки, които са по-ниски от „много добър 4,50“. Това, не ознаачава, че не са се справили с решаването на казуса или че не могат да решават казуси, а само, че не са се справили поне много добре на конкретния казус. На много други изпити, на които се решават казуси, е достатъчно кандидатите да имат оценка над „среден 2,50“, за да се приеме, че са го решили успешно и са взели съответния изпит – така е на държавните изпити, на изпита за придобиване на юридическа правоспособност, както и на изпита за адвокати… Покажи целия коментар »
Относно изпитите с казуси – няма такъв, който да се вземе с оценка „среден 2,50“, поради няколко причини – всеизвестно е че оценка 2,50 е 2, както и да бе 2,90, пак е 2. После критерият винаги е бил половината отговори + един, за това обикновено въпросите са и нечетен брой, а тук за оценка поне 4,50 се изискват почти 2/3 верни отговори.
Теодора Димитрова Кюркчиева – спечелила с пълни шестици и на писмен, и на устен изпит място за РС-Велинград. Въпросната Кюркчиева е съпруга на Стефан Недялков Кюркчиев – съдия в СГС, председател на ГО на СГС и зам. председател на СГС. Ако някой се съмнява, ето му я и декларацията, където на втора страница си пише всичко: http://62.176.124.194/images/declaracii/2019/StefanNedjalkovKjurkchiev15052019E.pdf Председател на изпитната комисия е съдия Гергана Коюмджиева – граждански съдия от СГС. Същата от дъъъъълги години правораздава в един въззивен състав със Стефан Кюркчиев, като разглеждат въззивни частни жалби. Делата, по които двамата са били заедно в един състав са стотици за… Покажи целия коментар »
Като чуя за конкурси в прокуратурата получавам уртикария. Младите не помнят, но през 2006 казусите за конкурса се продаваха-на съвсем разумна цена, и от вестник Монитор си ги купиха публикуваха предварително. Скандалът беше огромен, а статиите за случая още ги има в нета. Даже и досъдебно производство имаше-прокуратурата се саморазследва кой прокурор продаде казусите. През 2015 г пък казусите бяха раздавани , и квесторите хванаха преписвач ,с предварително раздадени му казуси. Не седнал да заучи отговорите, а си ги занесъл и преписва в залата. Квесторите го гледат, гледат, ама оня дори не се крие като припасва, и не издържаха накрая-въпреки… Покажи целия коментар »
Питат кандидат на конкурса за прокурори:
-Вие защо искате да сте прокурор?
Оня отговаря:
-Ама как? Не виждате ли какво става? Високи доходи-без носене на отговорност, възможност за доходи от клубна дейност извън заплатата, пътувания в чужбина, коли, злато, имоти, луксозен живот, огромни банкови сметки!
-И как ще се борите с всичко това?
-Не смятам да се боря, а да участвам.
Аууу какъв си умник, колко си духовите. Ела да те видим колко злато, пари и имоти ще придобиеш. Поредния провален некадърник, на който все нещо друго му пречи да си спечели конкурса.
Златото-35 кг(на собственика на асансьорния завод) е задигнато от паркингът при спец прокуратурата. Предполага се и,че кражбата е видеозаснета. Ни дума , ни йота няма за видеозаписите? Или ще ни плямпат,че не е имало видеозапис? Напомням,че действията на прокуратурата тогава беше да …претърсят дома на потърпевшия?!?!? Алоооооу Хюстън!
А как ще коментираш този случай-когато изчезнаха десетки картини на колекционер? Прокуратурата ги изземва, и като идва времето да бъдат върнати-десетки картини изчезнали. https://e-vestnik.bg/24042/igor-markovski-ot-275-moi-kartini-v-trezora-na-ktb-lipsvat-37/
Моят съвет към кредльото от прокуратурата , задигнал картините е да ги върне на човека. Така ще си подобри кармата, не за друго!
Бива, над 5.50 както обикновено. Само миналата година ми развалиха серията за оня скапан държач, но как да е. Гледам май има 14 пълни 6-ици. Явно пак резерва, сигурно. Не трябваше да претрупвам диспозитива, за да е пълно 6, ама квот такова. От хоби юрист толкова. Че ги гледам коскоджамити адвокати и разследващи, които познавам с по-ниски оценки от мене. Единият даже е тесла. И тези хора това го работят…
На кого му пука за мокрите ти сънища бе, пубер 🙂
Е, де да бях пубер, де да бях. Младостта ми мина, ей. Как да е .
Колега, сегашното Ви явяване на тези три конкурса (за младши съдии, прокирори и следователи) кое Ви е поред?
Абе, загубих им бройката. 7-8-9-то? Плюс два външни. От 2016 г. го сметни. Между другото казусът в сайта на всс за прокурорския от онази година не е същият. Беше съставно длъжностно по 202. Объркали са нещо като са ги качвали в новия сайт. И тогава изпитваше Гунева. Аз бях при Чанкова. 5-ца, но за първо явяване става. Обърках малолетен и непълнолетен. Тогава професорката обясняваше как Законът за борба с противо… бла-бла-бла, е остарял остатък от комунизма и тя е написала нов, който ще бъде приет до края на годината, най-късно догодина. Е, да, приеха го, ха. Както и да е,… Покажи целия коментар »
Благодаря за отговора. Пожелавам Ви успех, колега. На мен тази година ми беше първо явяване на изпита за младши прокурори и не се класирах за устния изпит. Та се запитах има ли изобщо смисъл от евентуални последващи опити. Най-вече не ми се нрави пълната тъмнина относно оценяването. Не бих си обжалвал оценката, но бих искал поне да може да видя защо е такава, каквато е, кое как е оценено, кое е прието за грешно или непълно, кое е прието от оценяващите за правилно и точно (все пак ми е добра оценката) и т.н. Такава възможност обаче за кандидатите няма. Приемам,… Покажи целия коментар »
За жалост е така. Работите нямат рецензии. Само оценка. Как са се мотивирали знае само Бог. Напр. на казуса с незаконния дърводобив имаше и престъпление по 311. Аз ги бях оправдал за него и пак имах 5.57 или 5.63. Явно мотивировката ми им е харесала. Миналата година със скапания държач беше греда. Никога не знаеш как ще те порежат. А на устен е по-зле. Най-високата ми е била 5.88, но на устния само 5.50 и не стигна. Не съм му бил казал нищо за правната помощ, защото изтеглих въпроса за защитник. Е, какво да ти кажа, братче?! То в учебника… Покажи целия коментар »
Аз съм влязъл вече с единия крак. Няма лошо на връзкарите.
Дано ти го отрежат. Ходи да полапаш на Фуражката боби сарафов!
Като гледам, поне тестът е бил нормален, а не като онова нещо, което се падна на конкурса за младши съдии.
Тези хора защо си подават документи, а после не се явяват?
И все пак конкуренцията е огромна – над 10 души се борят за едно място. А дано да влязат качествените.
И аз се надявам на това.
Чисто математически не е 269 души делено на 21 места, защото няма квотен принцип на всеки 12 човека да се избира един, тъй като може още първата дванайсетици да заеме 12 места, затова 269 се борят за 21 места. Шансът не е едно към дванайсет, 21 към 269 😉
До кога с тези нагласени конкурси?
Щом са те скъсали на този изпит, значи и за прокурор не ставаш, сине.
Поредният нагласен конкурс. Кога ли ще избухне тази бомба
Каквито и законодателни изменения да направят, винаги всичко е опирало и опира до хората. Май само AI може да реши проблема с нагласените конкурси 🙂
Много скъсани, бе! Голямата секира е играла и то на най-несубективната част от изпита, ако забелязвате специално не пиша обективна, щото мазалото е навсякъде.
Е нали затова се правят изпити, за да се пресяват кандидатите и да има скъсани и издържали.
Който е трябвало, е издържал. И на устния едно рамо и „нашият“ човек ще влезе
Нищо несубективно няма вече. Дават се предварително казусите на връзкарите и те се подготвят. Отдавна продадоха и конкурсите
Е, за това правосъдието ни ще е на такова дередже.
ЯВно толкова са знаели половината
А връзкарите колко ли знаят?
“Диспозитивът е изписан съгласно внесения в съда обвинителен акт и евентуалните отклонения от този модел не са приети като основание за отрицателна оценка”
На това му се казва ВЪРЖИ ГАЩИ да оценяваме както си искаме!!! Нищо, че прокурор К. Петрова е забравила да изпише рецидива в цифровата част, което по принцип всеки прокурор би го върнал задължително на разследващия полицай, а на съда явно не му се е занимавало да отстрани това нарушение!