594 кандидати се явиха на писмения изпит за младши съдии
594 кандидати се явиха вчера на писмения изпит за младши съдии в окръжните съдилища. Той се проведе в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, а конкурсът е за заемане 28 места за младши съдии.
На изпита са били допуснати всички 711 кандидати, но не всички от тях са се явили. Кандидатите са имали възможност да пишат по един казус от гражданско-правните науки, един казус от наказателно-правните науки и един тест по Право на Европейския съюз и в областта на правата на човека, съобщиха от Висшия съдебен съвет. От явилите се кандидати, 162 са писали по казуса от гражданско-правните науки, а 431 – по казуса от наказателно-правните науки.
До устен изпит ще бъдат допуснати всички, получили оценка над 4,50.
9
Коментирайте
По памет… Мога това да кажа: Тодоров бил осъждан с влязла в сила присъда за престъпление по чл. 150, ал. 1, пр. 2 НК, извършено през 2003 г., като наказанието изтърпял на 31.12.2007 г. Същият бил осъждан за престъпление по чл. 150, ал. 1, пр. 2 НК, извършено през 2009 г., като наказанието изтърпял на 15.05.2010 г. Подсъдимият Тодоров злоупотребявал с алкохол и имал изкривени сексуални фантазии – имал влечение към възрастни жени. Затова неколкократно е бил осъждан за сексуални посегателства. На 18.01.2012 г., в гр. П., подсъдимият Тодоров видял на улицата възрастна жена – 88 г. Миткова, която носила… Покажи целия коментар »
Съществен пропуск – наказанието по първата присъда е било 6 г. ЛС, а по втората – 1 година и 2 месеца.
И никой нищо не пише за ПЕС и права на човека. И после що българските магистрати постановяват я несъобразени с правото на ЕС решения, я такива, за които България я съдят в Страсбург (и после нашите данъци отиват за обезщетения).
Ако мислите, че незнанието кои са икономическите организации след Втората световна война в Европа, по какъв начин се избира Върховният представител на външната политика на съюза, през коя година България става член на Съвета на Европа и др. подобни въпроси би се отразили пагубно върху правораздаването при невъзможност да се даде правилен отговор, жестоко се лъжете. Повече ПЕС можеше да се открие в гражданския казус от 2017, където трябваше да се познават условията на Договора за присъединяване на Р България към ЕС и регламентите за компетентност и избор на приложимо право в частноправните отношения с международен елемент, отколкото в тестовете.… Покажи целия коментар »
Гражданското право нещо не им се нрави ли…
Когато първото изречение от казуса е, че е сключен брак през 1966, като това е втори за съпругата, а тя от предходния имала едно дете, става пределно ясно, че докато се стигне поне до 2012 г. ще са измрели първоначалните герои и ще се води делба с 99 сънаследници и 3 имота, с по 99 идеални части. Казусът не е труден като въпроси, но изобилието от фактология би го направил предизвикателен. Колкото до наказателния – оскъдната му фактология бледнее пред тази на гражданския. Реално нямаше нищо от досъдебното производство, само едно престъпление, без особени сложности, процесуалните въпроси биха подхлъзнали ентусиастите… Покажи целия коментар »
Винаги съотношението е 1:3 в полза на наказателния казус.
Успех
Кажете, моля, какъв беше казусът по наказателно?