2/3 от кандидатите за районни прокурори са допуснати до устния изпит
2/3 от кандидатите за районни прокурори са издържали писмения изпит и продължават към втората фаза от конкурса – устното препитване. Това става ясно от сайта на Висшия съдебен съвет (ВСС).
От 314 желаещи да работят в прокуратурата, 203-ма са се справили с писмения изпит. ВСС публикува резултатите на кандидатите (виж тук), решението на казуса по наказателноправни науки (виж тук), както и отговорите на теста по право на ЕС и в областта на правата на човека (виж тук).
От 3 до 9 април в Националния институт на правосъдието ще се проведе устният изпит (графикът виж тук).
Конкурсът за първоначално назначаване в районните прокуратури беше обявен през декември миналата година. Местата са 28, разпределени по следния начин – осем са в РП-Бургас, четири са в Благоевград, по три са в София и в Смолян, по две в районните прокуратури в Кюстендил, Монтана и Костинброд и по една в Пазарджик, Велико Търново, Враца и Търговище.
377 бяха допуснатите кандидати, но на писмения изпит не се явиха 63-ма от тях.
31
Коментирайте
А някой знае ли защо на този изпит тестовете не са оценявани по шестобалната система с точност до 0,25, както е предвидено в чл. 24, ал. 2 от Наредба № 1 от 2017 г. на ВСС, а очевидно са оценявани с оценки, кратни на 0,50? Във всички предходни конкурси има оценки на теста: 4,25; 4,75; 5,25; 5,75 и т.н., докато на този писмен изпит оценките са само цели числа и такива с 0,50, което красноречиво говори, че Наредбата не е спазена. Невъзможно е иначе от 200 явили се, да няма кандидат с оценка, завършваща на 0,25 или 0,75. И по… Покажи целия коментар »
Не за първи път свалят по 50 стотни на грешка, иначе обикновено е по 25. Както си решат и им покаже сутрешния хороскоп. Винаги с теста си има драма, често приемат на даден въпрос всички дадени отговори за верни.
Предвид писаното по-долу в мненията, казуса е по-сериозния проблем – това, че нямало данни да се приеме, че са умишлени престъпленията е забавно. Единият 20, другият 24 непредпазливи, тия са сериозни каръци 🙂
Както и да е, щом са пуснали две трети значи болшинството са щастливи, не им пука за тези странности на изпита.
https://vss.justice.bg/root/f/upload/38/protokol-otgovori-kazus-rp-2022.pdf
Я! То пък техническа грешка имало при отговора на въпрос 5. Чл. 199 НК да се четял чл. 198 НК. Ама тези отговори са критериите за оценяване… След като е приключило оценяването, тогава грешката е открита. Та въпросът е по грешен критерий ли е извършено оценяването или никой не се е съобразявал с критериите при това оценяване (ако някой от 5-членна комисия беше погледнал критериите, как пък да не види тази грешка). Еднакво зле са и двете възможности, а за трета аз не се досещам.
Явно не можете да четете. Пише техническа грешка, т.е. при изписването на отговора и това само на едно място вместо 198 е изписано 199. Цифрата 8 се намира до цифрата 9 на клавиатурата. А ако бяга натиснали още веднъж клавиша и се получи 1999, т.е. още една девятка, тогава какво щеше да бъде по вашата логика? Това не означава, че при оценяването като верен отговор е прието 199, в противен случай Комисията нямаше да излезе с такъв протокол!
В прокуратурата не трябва да има заплата. Възможностите за законно доходи в прокуратурата са почти неограничени. Всеки инсталиран в прокуратурата трябва да плаща вноски към бюджета-твърда сума помесечно, и процент от събраното ДМС. По случая осемте джуджета се видя какви са законните доходи в прокуратурата от законен рекет,законно изнудване и законни кражби. Хич не са опрели до заплата. Бизнесът с рекет, изнудване, кражби -видно от осемте джуджета-осигурява солиден доход. И всичко е законно-последици няма. Къде е златото от осемте джуджета-изчезнало при кражбата от паркинга в прокуратурата при връщането. Изчезна, та се невидя, че чак и от прокуратурата спорят,че изобщо е… Покажи целия коментар »
Ето за случая с Й.З от 2007 г.. Убита 2 часа преди да свидетелства, а тогавашния Главен прокурор пред 24 часа казва,че прокурор е продал името й на мафията. https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/2508349
Видно от примерите-в прокуратурата доходите от рекет, изнудване, кражби, търговия с имена на свидетели, търговия с казуси на изпити(вж изпитът за прокурори от 2006, и от 2015г) и тн осигуряват такива доходи,че заплатите са излишни. Държавата може да събира процент от тези законни доходи, и съдебната система да стане нетен донор към бюджета!
до 4 въпрос, в отговорите се говори за чл.198 от НК, а в отговора на въпрос № 5 изведнъж става чл.199/грабеж при опасен рецидив/, което е подсъдно на Окръжен съд. Аз ли нещо не чета правилно отговорите, или…?
Да видим ще има ли смелчага да обжалва при тези безобразия.
Пуснали са ги нарочно, за да могат да ги орежат на устния:)) Реално погледнато 1/2 не са и за двойка, а за нула. Аз им натрих носовете като изкарах 5,65 на казуса по-миналата година, ама нарочно отидох, просто да се пробвам, работата ми в МВР си ми е супер, иначе сега щях да ви пиша от съдийския си стол:)))
Браво, автора се е обосновал добре.
Всяка година казусът по Наказателно право е свързан с гражба или грабеж. Те само това четат за Казуса. Нормално.
И една трета от кандидатите не могат да издрапат до 4, яко четене е паднало.
Браво! Успех им желая и дано се класират качествени колеги.
Нормално! Всяка година казусите са едни и същи, хората се научиха какво да четат. Друг е въпросът на устния, който също си протича еднакво от години насам – само нашите хора нагоре 😉
Тези защо подават документи, а не се явяват на изпита?
И аз не мога да ги разбера.
Няма грижи, на устния ще има голяма сеч
Много са кандидатите за тези бройки.
На тати принцеските ще станат ли прокурорки?
Добра успеваемост. Или нивото е ниско?
Ако не им пречи, че каскета ще им е началник…
E, той няма да е вечно на този пост.
Градовете не са никак лоши за работа
Успех на всички тогава.
Ами добре.
Сладка работа. Държавна
Дано изберат само качествени хора
E, ще има и връзкари разбира се.
Какво значи да „изберат“, колега ? Това да не са изборни длъжности ?
Кой спечели? Децата на магистрати се класираха.