13 съдии са повишени в Гражданската колегия на Върховния касационен съд (ВКС). Всички те са класирани на обявените свободни места в конкурса за повишаване, стартирал в края на миналата година.

Назначените съдии са Милена Даскалова (зам.-шеф на ОС-Перник), Николай Иванов (ОС-Ямбол), Соня Найденова (СГС), Мария Христова (ОС-Варна), Десислава Попколева (СГС), Невин Шакирова-Мехмед (ОС-Варна), Таня Орешарова (СГС), Бисера Максимова-Иванова (ОС-Търговище), Борис Илиев (ОС-Пловдив), Яна Вълдобрева (АС-София), Златина Рубиева (АС-София), Елизабет Петрова-Калпакчиева (АС-София) и Хрипсиме Мъгърдичян (СГС).

Решението на Съдийската колегия за повишаване на класираните кандидати беше веднъж отложено. На 8 октомври стана ясно, че в колегията са били получени възражения от двама участници в конкурса – Милен Василев (АС-София) и Даниела Христова (ОС-Варна), които излагали редица аргументи във връзка с проведената конкурсна процедура. Акцентът, по думите на Вероника Имова, било твърдението им, че конкурсната комисия не е била безпристрастна при оценяването на кандидатите. Това било така, защото някои от членовете на комисията са участвали в един състав с командировани съдии, които са се явили в конкурса, като същевременно са проверявали работата им. Т.е. не са си направили отвод, а е трябвало.

В тази връзка колегията поиска справка от ръководителя на Гражданската колегия на ВКС Мими Фурнаджиева има ли участие на членове на комисията в съдебни състави с командировани магистрати, които едновременно участват като кандидати в конкурса. Имова обоснова искането с това да се изключи всякакво съмнение за независимостта и безпристрастността на комисията.

На заседанието днес стана ясно, че такава справка е получена и от нея става ясно, че такива общи съдебни актове на членове на комисията с участници в конкурса няма. Становището на КАК е, че във всички етапи в конкурсната процедура са спазени изискванията на закона.

Спорен беше само въпросът за това дали да се гласува предварително изпълнение на решенията за повишаване. Въпреки че КАК беше предложила да се спази практиката, наложена от конкурса за окръжните съдилища до момента, мнозинството в колегията реши този път да няма предварително изпълнение, „за да защити обществения интерес“.

Председателят на ВКС Галина Захарова призова колегията да подкрепи предварителното изпълнение на решението. Това от една страна е свързано с факта, че трима от съдиите, които бяха назначени в ГК на ВКС – Таня Орешарова, Бисера Максимова и Борис Илиев, са спечелили и конкурса за повишаване в гражданските отделения на апелативните съдилища и миналата седмица СК ги назначи, като гласува и предварително изпълнение на решението си.

А от друга, посочи Захарова, неяснотата откъм тяхното положение ще се отрази и на окомплектоването на ГК на ВКС, и на гражданските отделения на апелативните съдилища.

По думите ѝ определено е от обществен интерес обстоятелството за стабилизиране на кадровото обезпечаване на ВКС. И това е така, не само, за да има възможност съдът да изпълнява своите законови и конституционни правомощия като касационна инстанция, но е от особена важност и за нормалното функциониране на ГК на ВКС, посочи Захарова.

Тя напомни, че от 2018 г. не е имало конкурс за свободните места в Гражданската колегия, които не са само тези 13, но имало и още шест непопълнени, за които не е обявен конкурс. Тя посочи, че се очаква да бъдат овакантени и други бройки.

Няма как съдиите да изпълняват изрядно своите задължения в изпълнение на всички принципи и поети от нас ангажименти за върховенството на правото, след като за продължителен период от време има празнини в кадровото обезпечаване на ВКС. Гражданите по никакъв начин не са отговорни за кадровите дефицити на който и да е орган на съдебната власт, за да понасят последиците от несвоевременното правораздаване. За да успеем по критерия бързина на производството, да дръпнем напред, сме принудени да използваме конфликтния институт на командироването“, каза Захарова.

Вероника Имова, която предложи този път да не се гласува предварително изпълнение, отговори, че 10 от 13-имата магистрати и в момента са командировани във ВКС и обществото няма да е ощетено.

И с три гласа „за“ и седем „против“ колегията отхвърли предложението на КАК за предварително изпълнение на решенията за повишаване на 13-имата съдии.

Същевременно в СК бяха постъпили молби от шестима магистрати, повишени пък в конкурса за гражданските отделения на апелативните съдилища. Те поискаха спрямо тях да бъде отменено гласуваното миналата седмица предварително изпълнение на решението за назначаването им в ГО на АС.

Трима от тях са именно Таня Орешарова, Бисера Максимова и Борис Илиев, които днес бяха повишени в ГК на ВКС.

Другите трима са от СГС. Те са Валерия Братоева и Атанас Маджев, повишени в ГО на АС-Велико Търново, както и Валентин Бойкинов – назначен в АС-Пловдив.

Братоева е класирана по първо желание в конкурса за търговското отделение на САС, а другите двама очакват също да започнат работа там, но по реда на чл. 193, ал. 6 от ЗСВ.

Колегията единодушно уважи молбите на шестимата и спрямо тях отмени предварителното изпълнение на решенията, с които са повишени в ГО на АС.

13
Коментирайте

avatar
нови хронологично най-добре оценени
Ами
Ами
19 ноември 2024 17:13
Гост

На тези от тях, които познавам, пожелавам всичко най- лошо! Точно, защото ги познавам!

ВС да е от 12 съдии
ВС да е от 12 съдии
19 ноември 2024 16:36
Гост

ВС на Бразилия е от 11 съдиир а това е държава с над 200 млн население,и несравнимо по-сложно законодателство. Гледа всякакви дела. В България -два върховни съда, със стотици инсталирани.
Много вождове, малко индианци.

Да си върховен съдия следва да е лебедова песен на малцина призвани, а не масовка, като публика на концерт на Андре Рийо.

O tempora, o mores
O tempora, o mores
19 ноември 2024 15:55
Гост

Някой може ли да обясни шизофренното поведение на Дишева. Защо В ТРИ ЗАСЕДАНИЯ относно конкурса за ВАС, вкл. при гласуванията по чл. 193-6, тържествено обявяваше, че няма да участва в гласуването щото имало съществени нарушения – членове на конк. комисия се отвеждали от оценяването на някои кандидати, а не можело така – трябва да се отведат и от оценяването на останалите, като даваше удачен пример и с отвода при участието на роднина или съпруг в конкурса, който можел да бъде само за целия конкурс, а не само за оценяването на техните близки. Сега в конкурса за ВКС пък рече, че… Покажи целия коментар »

Илияна К.
Илияна К.
19 ноември 2024 15:59
Гост

Тя никога не е принципна. Принципите й зависят винаги от обстоятелствата.

Анонимен
Анонимен
19 ноември 2024 16:59
Гост

При Дишева принцип е единствено нейната безпринципност.

Димитров
Димитров
19 ноември 2024 15:39
Гост

Хора, успех!

Анонемен
Анонемен
19 ноември 2024 15:36
Гост

Еми късмет

Анонемен
Анонемен
19 ноември 2024 15:19
Гост

Драматичен разпад на съдебната система

Анонемен
Анонемен
19 ноември 2024 15:19
Гост

Дано ги оставят да работят. Да, да работят

Анонемен
Анонемен
19 ноември 2024 15:18
Гост

Послушковци ли саа

Анонемен
Анонемен
19 ноември 2024 15:18
Гост

Много важно

Тонков
Тонков
19 ноември 2024 15:18
Гост

Браво

Още един Калпак
Още един Калпак
19 ноември 2024 15:06
Гост

Елизабет Петрова-Калпакчиева. Какво ще рече Калпакчиева?????? Пак ли е това което си мислим :))))))