Юристите в общинския съвет предлагат:
Улици в София да носят имената на проф. Петко Венедиков и на проф. Иван Апостолов
Улици в София да носят имената на двама от най-именитите български юристи и бележити софиянци – проф. Петко Венедиков и проф. Иван Апостолов, предлагат юристите (от всички политически сили) в Столичния общински съвет, начело с председателя му Георги Георгиев. Предстои решението да бъде обсъдено в съвета тази седмица.
Предлага се името на проф. Петко Венедиков да носи улица в район „Младост“.
Той е сред най-разпознаваемите имена от плеядата бележити български юристи със своя стегнат, ясен и обоснован начин на разсъждение и изразяване. Петко Венедиков е роден в София на 22 декември 1905 г.
Завършва правни и държавни науки в Юридическия факултет на Софийския университет ,,Св. Климент Охридски“ през 1928 г. През същата година постъпва като доброволен асистент по римско право, а през 1932 г. става редовен доцент и започва да води лекционния курс. От 1936 г. преподава като професор в Софийския университет.
Впоследствие правото му да преподава е отнето и е отстранен по политически причини.
Проф. Венедиков е декан на Юридическия факултет на Софийския университет в периодите 1940- 1941 г. и 1943-1944 г.
Чете курсове по Римско право, Българско гражданско право, Вещно право, Облигационно право, Семейно и наследствено право. Адвокат е в Софийската колегия в периода от 1930 г. до 1962 г.
Бил е член-секретар на кодификационния съвет при Министерство на правосъдието (1935 г.). Носител е на Кирилометодиевиската награда на Академията на науките (1937 г.)
Улица в район „Искър“ се предлага да носи името на големия учен и правист проф. Иван Апостолов. Той е роден в София на 2 април 1910 г. През 1932 г. завършва Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, след което специализира в Германия и Италия.
Избран е за редовен доцент по гражданскоправни науки на 28 години – през 1938 г., с хабилитационния си труд „Правни сделки с действие в чужд правен кръг“ в Катедрата по гражданско право на Юридическия факултет на Софийския университет.
През 1941 г. става професор и декан (1942 г.-1943 г.) на Юридическия факултет.
По политически причини е отстранен от преподавателска дейност през 1949 г. След отстраняването му от университета, между 1950 и 1975 г. е адвокат в Софийската адвокатска колегия. При упражняването на адвокатската професия често е ангажиран да представлява български държавни дружества в задгранични спорове пред чуждестранни държавни съдилища и арбитражи.
Арбитър е в Международния арбитраж към Българската търговско-промишлена палата (1968 г. -1980 г.). Също така е и арбитър в Международния морски арбитраж в Монако. Неговата богата надареност се изявява в много области – от една страна, задълбочен изследовател и преподавател с аналитична мисъл, а от друга страна, адвокат и международен арбитър с изключителен международен авторитет, ценен сътрудник на Министерството на външната търговия, както и на много външнотърговски организации.
25
Коментирайте
Все пак това са много тесно специализирани юристи, аз не вниквам в порива да се кръщават в улици, те биха се зарадвали, но – хората едва ли знаят точно с какво са прочути.
Имам високо ерудирани клиенти – почти на моето ниво като интелект, които слабо ме разбират, особено когато ментосвам.
Адвокатите сме трудно разгадаеми – камо ли учителите ни.
Нека! Заслужават хората.
Разумно предложение.
Пълни глупости!
Критерият „място на раждане“ не е ли леко дискриминационен, щото нали все пак говорим за столицата на България, а и високата оценка е резултат от приноса на всеки един човек в областта на науката (и не само), което е плод на съзнателната му дейност през целия му живот. Не, че тези не са подходящи, но въвеждането на такова изискване е проява на двоен стандарт и привилегированото положение на едни спрямо други.
Стига с тия цивилисти. Дайте да видим и пеналистите – проф. Иван Ненов, проф. Долапчиев, проф. Тамара Хинова, проф. Лютов, все големи имена в наказателноправната наука, а няма кръстена улица на тях.
А на акад. Ярослав Радев? Той беше голям държавноправник!
Радев си получи заслуженото – да бъде забравен от цялата юридическа общност.
Преподавал ми е! Отнасяше се с пренебрежение към студентите, подиграваше се, особено, ако си с някое по-особено име. Не смятам, че на такъв човек с такава черта трябва да бъде удостоен с такава привилегия, макар и посмъртно. Но иначе беше корифей в Държавното право. Не може да се отрече това. Самовлюбеният Георги Близнашки му беше асистент, той беше срам за тази катедра. Има манталитета на Ярослав Радев, но по знания не може и да стъпи на кутрето на Радев.
Така е. Проф. Радев беше страшилището за юристите в онези черни времена. Облечен беше в партийна власт и колеше и бесеше в ЮФ. Къде ме върнахте, в спомените ми отпреди 40 години. Но съм твърдо “Против” да се кръсти на проф. Радев улица, ако това се предложи, де. Не заслужава просто. Толкова съдби разруши, че направо…
Да, такава празнина, след Владимир Петров катедрата е пуста, та кънти – щеше да е уникално – ако Петко Венедиков беше да даде мнение по делото за царските имоти.
А Облигационното право на Иван Апостолов е уникат, дори е актуално и днес.
Само една страница с текст да бяха написали през живота си, щеше да е достатъчно.
Безспорно достойни преподаватели и юристи, но си мисля, че най-подходящ от всички, на чието име да бъде кръстена не просто улица, а цял булевард (с поне по 3 платна във всяка посока) е проф. Калайджиев! Предвид особеното му отношение към пропускането на студенти обаче е логично да се предположи, че въпросната пътна артерия ще бъде в постоянен ремонт и задръстена от желаещи да преминат по поправената за 4-ти път настилка.
Надявам се на положителен раздвой
Дано стане!
Ако трябва да бъдем злободневни, като нашият бит, то как да не се обединят всички политически сили за таков апредложение при положение, че идват избори и всеки после ще се кичи с тези лаври.
Поредният PR.
Това е добра обединителна кауза
Ще се радвам ако се случи
Истината е, че има и много други заслужили българи, на които може да се кръстят улици. Но никой не предлага.
Предвид, че имаме улици и булеарди с имена, като Брюксел, Копенхаген, Париж, не виждам защо да няма и имена на улици с имената на тези велики българи
Дано в СОС се съгласят и го гласуват. Че там ги интересуват предимно други неща
Явно не им е приоритет.
Заслужаваме го. Заслужават го. София го заслужава
Ами би било супер
А улица „Проскубания бухал“ кога?